Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Out of the IT box denken

22 juni 2010 - 13:53OpinieWerkplek & Beheer
Mark Smalley
Mark Smalley

Een van de uitdagingen die ik ervaar als ik het begrip ‘functioneel beheer’ in het buitenland probeer uit te leggen, is dat mensen vanuit een ict-kader denken. Niet onlogisch natuurlijk, als je ict’er bent, maar wel lastig in de communicatie.

Het kernpunt dat niet altijd overkomt, is dat functioneel beheer geen dienst van de ict-organisatie is, maar een verzameling activiteiten die de business rondom informatiesystemen uitvoert. Het zijn juiste dingen waarvoor ict principieel geen verantwoordelijkheid kan dragen. Zoals de gebruikers vertellen hoe zij een bepaald systeem moeten gebruiken in hun organisatiecontext. Zoals het bedenken van welke informatie nodig is om de business te ondersteunen. Zoals het bewaken van de kwaliteit van de bedrijfsgegevens. Zoals business cases, financiering en inkoop van ict-diensten. Wel kun je ict vragen om bij sommige activiteiten te ondersteunen, maar het is en blijft een business-verantwoordelijkheid.

Over een paar dagen presenteer ik hierover op een conferentie in de Verenigde Staten. En ook daar heb ik deze uitdaging. Daarvoor heb ik het volgende bedacht. Een sheet met 'Think out of the IT box' en daarop twee rechthoeken: ict en business. In de ict-box staat 'supply' en allerlei ict-kreten zoals ASL en ITIL. Met daar een dikke rode kruis doorheen. Daar gaan wij het dus niet over hebben. In de business-box staat 'demand & use' en een groen vinkje. Dat is dus het onderwerp van mijn presentatie. Ik merk het straks wel, of het mij lukt om het over te brengen. Ik hoop van wel, want ik ben ervan overtuigd dat veel te halen valt met het verbeteren van het niveau van het werk aan de businesszijde.

Ik maak wel eens de volgende vergelijking. Je wilt een telefoon hebben en loopt een telefoonwinkel binnen. Na het uitleggen van mijn behoefte krijg ik een telefoon. Supply heeft nu zijn werk gedaan. Wat ik vervolgens met de telefoon doe, wie ik bel, hoe ik een telefoongesprek voer, dat is geen zorg van de leverancier. Zo ook met informatiesystemen. Klanten investeren miljoenen in het bouwen van systemen maar ik twijfel eraan of zij eruit halen wat erin zit. Een beetje bewustwording, en de BiSL-methodiek kan je daarbij helpen, is een stap in de goede richting. Ook in de VS.

Meer over

BiSLITIL

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    2 reacties op “Out of the IT box denken”

    1. Remko Heethuis schreef:
      23 juni 2010 om 08:55

      @Mark,

      Wat ligt er in het buitenland aan ten grondslag? Is er een sterkere functiescheiding en scheiding van verantwoordelijkheden waardoor ICT een dominante rol heeft? Want als dat één van de oorzaken is, dan moet er iets structureels gaan veranderen. ICT zal dat dan niet zomaar loslaten en omgekeerd zal de lijnorganisatie het niet zomaar oppakken. Waar zit bijvoorbeeld de trigger voor ICT?

      Login om te reageren
    2. Mark Smalley schreef:
      2 juli 2010 om 14:19

      Ik krijg mijn vinger er niet helemaal achter Remko maar het lijkt alsof de volwassenheid in NL hoger ligt. Het is een feit dat het automatiseringsgehalte in NL vrij hoog ligt. Het CBS publiceert daar jaarlijks over. Geloof dat 1 op de 20 werkenden in de IT zit. Wellicht dat de business gewoon meer ervaring met IT heeft en het minder eng vindt. Want dat is was ik wel hoor (overigens ook in NL, zij het in mindere mate), dat directeuren liever geen IT in hun portefeuille hebben. Met IT kun je nooit scoren maar wel er je vingers aan branden. Liever aan een collega overlaten.
      Het is dus niet zo dat ICT buiten NL dominant is. Probleem dat ik hoor is dat de business juist veel macht heeft maar een slechte opdrachtgever is.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Businessanalyse als fundament voor duu...

    Een effectief traject begint bij het expliciet maken van businesswaarde. Die businesswaarde bestaat uit meer dan alleen functionele wensen. Het vraagt inzicht in de essentiële data, afhankelijkheden binnen processen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Nextcloud Summit bewijst dat migratie naar soevereine cloud volop plaatsvindt

    Data & AI

    Copilot Cowork wereldwijd algemeen beschikbaar

    Werkplek & Beheer

    Spoelstra Spreekt: Overwinning

    Overheid

    Kort: Pact Centric en Nextcloud voor soevereine werkplek overheid, Zwitsers succes voor Netinium (en meer)

    Werkplek & Beheer

    Bonden geven groen licht voor sociaal plan ASML

    Overheid

    Vlam in de ai-pan bij rijksambtenaren

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs