Dat op ongeveer één op de zes XP-pc’s in bedrijven Service Pack 3 (SP3) niet is geïnstalleerd, komt in veel gevallen doordat maatwerksoftware deze niet ondersteunt. Dat zeggen de experts van Computable op het gebied van besturingssystemen. Daarnaast schrikken sommige ict-afdelingen volgens de experts terug voor het doorbreken van de dagelijkse routine.
‘Gebrekkige compatibiliteit van specifieke applicaties is vaak de oorzaak van het uitstellen van de upgrade naar SP3 of een later besturingssysteem’, zegt technisch-directeur Dimitri Koens van Dimension IT. Dat is ook de ervaring van Eric Meijer van Logica: ‘Er zijn nog veel bedrijven die systemen hebben staan met Windows XP met SP2, SP1 of zelfs zonder ,omdat sommige maatwerkapplicaties geen ondersteuning bieden voor een nieuwer Service Pack.’ Volgens de adviseur wegen bedrijven in dit soort gevallen het upgraden van legacysoftware af tegen functionaliteit en stabiliteit.
Meijer: ‘Bedrijven denken: Ik krijg er niets nieuws voor terug, waarom zou ik? En: hij doet het al bijna tien jaar, dus hij kan nog wel een jaar mee. Pas wanneer functionaliteit beschikbaar komt in nieuwe versies die ‘een must’ is (door wetgeving of door gemis/concurrentie) zijn deze bedrijven over te halen te investeren. En als een systeem omvalt, natuurlijk.’
Vrees voor verandering
Aarzeling om dagelijkse routine te onderbreken is een andere oorzaak van het niet installeren van Service Packs. ‘Vaak valt op dat het leven van een ict-afdeling erg naar binnen gericht is (op de dagelijkse operatie), waardoor het lastig blijkt het vaste stramien te doorbreken en veranderingen door te voeren, zoals de implementatie van een nieuw service pack’, zegt technisch-architect Jurre Heesbeen van Brainforce.
Ook (misplaatste) klantvriendelijkheid kan de reden zijn dat sommige ict-afdelingen terugschrikken voor het doorvoeren van wijzigingen, zo merkt systeembeheerder Jeroen Bakker van Ormer ICT: ‘ Veel bedrijven vermijden klachten van klanten als ‘wat doet dat schildje daar’ en ‘waarom moet ik eens per maand langer wachten voor die updates’. Hierdoor worden policy’s als het forceren van een herstart en andere policy’s zoals het uitloggen bij afwezigheid en dagelijks uitschakelen meestal niet ingesteld. Ook het op de hoogte stellen van klanten om hun systeem aan het einde van de dag volledig uit te schakelen in plaats van in de slaapstand te zetten wordt niet altijd gedaan.’
Stopzetting ondersteuning voor XP SP2
Van elke zes Nederlandse computers met het besturingssysteem Windows XP heeft er één Service Pack 3 (SP3) nog niet geïnstalleerd. Dat zijn ongeveer één miljoen pc’s. Softwareleverancier Microsoft ondersteunt voorloper Service Pack 2 voor Windows XP niet meer en raadt gebruikers aan over te stappen naar zijn opvolger. De softwareleverancier ondersteunt vanaf 19 juli 2010 Service Pack 2 niet meer. Dat betekent dat gebruikers geen beveiligingsupdates meer ontvangen en meer risico lopen op virussen, spyware en andere schadelijke software. De fabrikant raadt gebruikers aan Service Pack 3 te installeren, of over te stappen op Windows 7.