Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

De kijk van Van Eijk: Wat is het masterplan?

01 augustus 2010 - 11:22OpinieData & AIApple
Peter van Eijk
Peter van Eijk

‘The creator has a masterplan' is een jazzklassieker uit 1969 van Pharao Sanders. Bij ict-systemen ben ik vaak lang op zoek naar het masterplan en diens ‘creator'. Die noemen we in de ict vaak de systeemintegrator.

De systeemintegrator stelt ict- oplossingen samen door verschillende componenten te combineren. Zo levert Apple apparaten om muziek af te spelen en bovendien de dienst iTunes om die muziek te kopen en beheren. Ze leveren een telefoon en bepalen bovendien welke applicaties daar op kunnen draaien. Samen levert dat een goede ‘gebruikerservaring' op.

Het klinkt makkelijk om als klant met een enkelvoudige systeemintegrator te werken. Maar je bent wel beperkt door het aanbod van die leverancier. Wat niet in diens ‘masterplan' zit, komt er niet. Met een beetje geluk organiseert die leverancier een ecosysteem om zich heen van er flink op los innoverende bedrijfjes, maar het blijft afwachten hoeveel verantwoordelijkheid die leverancier voor de integratie neemt.

Je kunt er voor kiezen om breder dan een enkele leverancier te kijken. Op het gebied van enterprisesoftware krijg je dan de zogenaamde ‘best of breed'-oplossingen, waar je bijvoorbeeld een logistiek pakket van de een combineert met een business intelligence-oplossing van een ander. In elke categorie heb je dan wel het beste, maar ongemerkt word je dan als klant met de rol van systeemintegrator opgezadeld. Dat risico loop je trouwens ook met open source-oplossingen. Een andere typische valkuil is om als opdrachtgever zowel beheerders als ontwikkelaars aan te sturen. De ontwikkelaar beklaagt zich dan bij jou over de ouderwetse infrastructuur en de beheerder vindt het werk van de ontwikkelaar tekortschieten.

Er zijn goede redenen om zelf systeemintegrator te zijn, maar te vaak word je dat als klant per ongeluk. Het is dan maar de vraag of je je daarvan bewust bent en de bijbehorende competenties bezit. Zo niet, dan is er feitelijk geen systeemintegrator. En naar het masterplan zal je dan tevergeefs zoeken.

Meer over

Business IntelligenceOpensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Beveiliging van AI in de praktijk

    AI is hot, maar de praktijk binnen grote organisaties blijkt weerbarstig. Stop met brandjes blussen; zo schaal en beveilig je met succes.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    4 reacties op “De kijk van Van Eijk: Wat is het masterplan?”

    1. martine schreef:
      2 augustus 2010 om 07:45

      En nu nog een linkje naar dat liedje invoegen…. moet toch kunnen?

      Login om te reageren
    2. Technicus schreef:
      2 augustus 2010 om 08:17

      Goed stukje, helaas herkenbaar verhaal

      Login om te reageren
    3. Henri Koppen schreef:
      2 augustus 2010 om 14:53

      Logisch verhaal, maar hoe zou het eigenlijk moeten? Dat jouw leverancier de taak op zich neemt om ook de integratie met anderen leveranciers te beheren? Of is de strekking dat je bewust moet zijn dat jouw rol als opdrachtgever veranderd als je meerdere leveranciers krijgt? Wat is een best practice in deze?

      Login om te reageren
    4. Technicus schreef:
      3 augustus 2010 om 10:52

      @Henri: Als je het zelf niet kan, iemand inhuren die het op orde brengt zoals jij het wil en het beheerbaar achter laat?

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    ai in de zorg
    Overheid

    Slimme zorg vraagt om slimme data: VWS bouwt versneld aan ai-infrastructuur

    ai klusjes gig
    Data & AI

    Kort: Java en ai-tools vernieuwd, klusjes scoren (en meer)

    ai
    Data & AI

    VS nog op kop in ai-race, maar China wil meer riskeren voor opschalen

    Carrière

    Deloitte: geen verband tussen inzet ai en personeelskrimp

    Data & AI

    Kort: Innobrix wint Google-prijs, anonieme ai helpt zorg nog meer (en nog meer)

    Agent op zoek naar productinfo
    Data & AI

    Productinformatie-leverancier Icecat introduceert MCP-connector voor ai-agents

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs