Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Indexering verschuift van informatiespecialist naar gebruikers

16 november 2010 - 20:48OpinieData & AI
drs. Marianne Dorder - Servet
drs. Marianne Dorder - Servet

Indexering was vroeger een specialistische taak, gedaan door informatiespecialisten. Informatiespecialisten zorgden voor het ontsluiten, bewaren en terugvindbaar maken van informatie binnen organisaties. Dit gebeurde aan de hand van, voor gebruikers vaak 'geheime' methodieken, zoals een thesaurus, een gecontroleerde trefwoordenlijst, een classificatieschema en catalogus (vandaag de dag metadata genoemd).

De indexering door informatiespecialisten heeft in het verleden niet kunnen voorkomen dat gebruikers hun eigen bewaarmethoden en archieven op na hielden, buiten het centrale/officiële archiefsysteem om. Gevolg hiervan is dat belangrijke bedrijfsinformatie, soms alleen toegankelijk was voor een kleine groep individuen en niet voor alle desbetreffenden.

Vandaag de dag verschuift het ontsluiten, indexeren en terugvindbaar maken van informatie steeds meer van informatiespecialisten naar gebruikers. Gebruikers die met behulp van nieuwe 'vereenvoudigde' technologieën steeds meer in staat zijn de indexering zelf uit te voeren. De explosieve groei van digitale informatie heeft er ook voor gezorgd dat er steeds meer alternatieve methoden zijn ontwikkeld, voor het ontsluiten en bewaren van informatie binnen organisaties. 

Het is een zeer goede zaak dat gebruikers steeds meer onderdeel worden van het informatieverwerkingsproces, maar bezitten de gebruikers genoeg expertise om dit zelf te doen? Is het tijd het ontsluiten, bewaren en terugvindbaar maken van belangrijke bedrijfsinformatie geheel over te laten aan de gebruikers? Is er hierdoor een betere waarborging van de nodige informatie, ervan uitgaande dat gebruikers het beste weten wat ze nodig (zullen) hebben? Moet de informatiespecialist een controlefunctie hebben of moet de informatiespecialist vooraf de kaders bepalen? Het is een interessante ontwikkeling, waarbij het een uitdaging wordt voor zowel de informatiespecialist als de gebruikers, om hun toekomstige rollen te bepalen.

Meer over

ECMMetadata

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Trek AI uit de experimenteerfase

    Een gids over AI als strategisch instrument en op welke manier je écht waarde toevoegt aan je organisatie.

    4 reacties op “Indexering verschuift van informatiespecialist naar gebruikers”

    1. Informatiespecialist schreef:
      11 december 2010 om 12:22

      1) Hoe kan een tweedelijns archiefmedewerker nou een ‘betrouwbare expert’ zijn in ECM?
      2) Heb begrepen dat ze bij PwC slecht (onderzoeks)werk verrichte…
      3) Overigens mag je bij de titulatuur van één studie niet beide titels gebruiken…

      Login om te reageren
    2. Willem schreef:
      11 december 2010 om 17:27

      @Informatiespecialist: Heb je wellicht ook inhoudelijk commentaar op het artikel? Ik denk dat het voor de computable lezers niet zo interessant is wat je van de auteur vindt.

      Login om te reageren
    3. Informatiespecialist schreef:
      11 december 2010 om 22:17

      @Willem: EC

      Login om te reageren
    4. Informatiespecialist schreef:
      11 december 2010 om 22:24

      @Willem: Dezelfde vraag kan ik natuurlijk ook aan jou stellen. En ja, ik kan natuurlijk inhoudelijk commentaar leveren op ECM. Echter het artikel biedt te weinig zinvolle ingangen en gaat over algemeenheden die eigenlijk niet op Computable horen, maar op een ander vakgebied (IDM).

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Een echte geïntegreerde AI oplossing

    Efficiëntie door een geïntegreerde AI oplossing met Mobile XL Mobile XL helpt organisaties bij het toepassen van AI binnen hun...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    ai-agent hacker
    Security & Awareness

    Ai-agent: de nieuwe geheim agent

    Innovatie & Transformatie

    EZ ondersteunt 11 onderzoeksprojecten met 105 miljoen euro

    progress process overname
    Data & AI

    Kort: Rvb en Wibra moderniseren, overname ai-analist door Wolters Kluwer (en meer)

    OpenAI gat in hand
    Data & AI

    Is OpenAI het gat in Microsofts hand?

    Innovatie & Transformatie

    IFS toont kracht van industriële ai met partnerschappen en praktijkcases

    Data & AI

    Van angst naar adoptie: zo krijg je medewerkers mee met ai

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs