Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

´Aanbestedingsproces is onbetrouwbaar´

16 december 2010 - 11:40ActueelInnovatie & Transformatie
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Deelnemers vinden aanbestedingsprocessen vaak fraudegevoelig en onbetrouwbaar. Ze stellen dat de aanbestedende partij het proces gemakkelijk kan manipuleren doordat vooraf niet duidelijk is op welke criteria beoordeeld wordt, of de omschrijving van die normen te vaag is. Bedrijven hebben bovendien vaak het gevoel dat de keuze voor een bepaalde partij al op voorhand is gemaakt en het aanbestedingstraject slechts een formaliteit is.

Dat is de uitkomst van ICT barometer-onderzoek door Ernst & Young onder zeshonderd respondenten. 54 procent van de ondervraagden vindt het aanbestedingsproces onbetrouwbaar, 77 procent stelt dat de fraudegevoeligheid bij aanbestedingen groot is.

Met fraudegevoelig wordt bedoeld dat de aanbestedende partij de aanbesteding naar zijn hand kan zetten. Het gaat bijvoorbeeld om de weging van ‘zachte criteria’ zoals de beoordeling van een plan van aanpak, het meewegen van de ervaring van betrokken medewerkers en het visie-document, waarin een deelnemer zich bijvoorbeeld uitlaat over de aanbesteding van een bepaald ict-perceel. Volgens de ondervraagden zijn die procedures niet transparant genoeg.

Ernst & Young: ‘De fraudegevoeligheid en onbetrouwbaarheid in het proces van aanbestedingen worden door de bedrijven die deelnemen aan aanbestedingen hoog ingeschat.’ 75 procent van de ondervraagden ziet het aanbestedingsproces als ‘niet soepel’, 58 procent vindt het ‘oneerlijk’, 61 procent vindt het ‘onduidelijk’ en 68 procent vindt het ’tijdrovend’. Anderzijds geeft 68 procent van de ondervraagden aan dat het aanbestedingsproces niet ideaal is, maar ‘beter is dan niets’.

Rechtszaken
De afgelopen jaren is een aantal rechtszaken gevoerd over de gunning van aanbestedingen. In 2007 moest de gemeente Zwolle de aanbesteding van de Wet maatschappelijke ondersteuning (WMO) staken. Deelnemer Icare spande een zaak aan waarna de rechter oordeelde dat de aanbestedingsprocedure van Zwolle onvoldoende transparant is geweest. In datzelfde jaar vocht Ordina de gunning van het project voor de realisatie van het elektronisch kinddossier aan Getronics aan.

Er zijn ook deelnemers die de kluit belazeren. In september 2010 moesten de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Financiën hun gezamenlijke aanbesteding voor ict-inhuur staken nadat de rechtbank in Den Haag bepaalde dat de winnende partijen Atos Origin en ABC Automatiseringsdiensten in hun offertes absurd hoge aantallen zzp’ers en freelancers hadden opgegeven als beschikbare ict-specialisten. De zaak was aangespannen door Centric.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    SureSync en Logius genomineerd voor Co...

    SureSync is dit jaar trots op drie nominaties bij de Computable Awards 2025. Eén van de meest opvallende nominaties is...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    ai cyclotron
    Innovatie & Transformatie

    Techsamenwerking in gevaar: Florida plaatst Nederlandse universiteiten op zwarte lijst

    ICT & Logsitiek
    Data & AI

    ICT&Logistiek: Ai en digitale weerbaarheid sturen toekomst

    Innovatie & Transformatie

    It als groeimotor? Alleen met een plan

    Koningin Maxima en Philips ceo Roy Jakobs AVG
    Innovatie & Transformatie

    Kort: Koningin Máxima opent Philips-hoofdkantoor, kredietrapporteur verlaat het land door AVG (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Aanbestedingen botsen met autonomie

    satellietcommunicatie ai
    Innovatie & Transformatie

    Kort: Nederlandse ai-plannen ambitieus maar kwetsbaar, veel satellietverkeer onversleuteld (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs