Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Cybercriminelen tapten VN en IOC af

Cybercrime
03 augustus 2011 - 09:49ActueelInnovatie & TransformatieMcAfee

Sinds midden 2006 zijn op z’n minst 72 internationale organisaties bespied. Liefst 49 van die organisaties komen uit de Verenigde Staten en zijn vaak overheidsdiensten. Maar ook in Azië en in Europa waren de cybercriminelen actief. Dit blijkt uit onderzoek van it-beveiligingsleverancier McAfee.

Dmitri Alperovitch, vice-president Threat Research bij McAfee heeft het nieuws in zijn blog onthuld. Hij voerde het onderzoek naar Operation Shady RAT, één van de grootste cyberspionageoperaties van de afgelopen jaren. Liefst 72 overheidsorganisaties en bedrijven, waaronder de Verenigde Naties, het Internationaal Olympisch Comité en het Wereld Anti-Doping Agentschap, werden erdoor getroffen.

McAfee wist toegang te krijgen tot een 'command & control'-server die de cybercriminelen gebruikten. Op basis van de logs op de server kon het bedrijf een beeld krijgen van de duur en de omvang van de spionage in de afgelopen jaren. Sinds midden 2006 zijn op z'n minst 72 organisaties bespied gedurende maanden, en soms jaren. De meeste organisaties of bedrijven worden niet specifiek benoemd door McAfee.

De cyberaanvallers wisten in te breken met een doelgerichte phishing-aanval: een geïnfecteerde – mail wordt naar iemand op het juiste niveau binnen de organisatie gestuurd. Wanneer die wordt geopend, wordt een stuk malware actief die een achterpoortje op het systeem creëert, waarlangs de cybercriminelen desgewenst binnen kunnen.

Operation Night Dragon

Alperovitch onthoudt zich van commentaar over wie de mogelijke daders zijn en welke informatie ze hebben weten te ontvreemden. Hij noemt het wel fascinerend dat er ook sport- en antidopingorganisaties tussen zitten, omdat die op zich weinig commercieel waardevolle informatie opleveren. Opmerkelijk is wel dat die gehackt werden net vóór de Olympische Spelen (in Peking), wat zou kunnen wijzen op een nationale opdrachtgever voor de inbraak. Ook de aanval op een private westerse organisatie die democratie wereldwijd promoot, of op een Amerikaanse veiligheidsdenktank lijkt te wijzen op politieke dan op economische belangen.

De onthulling van Operation Shady RAT volgt op die van Operation Aurora, waarbij onder meer bij Google en twee dozijn andere organisaties succesvol werd ingebroken, en Operation Night Dragon, die een langdurige cyberspionage van de Westerse olie- en gasindustrie inhield.

In samenwerking met Datanews

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Hoe meet je llm-prestaties? Plus 7 andere vragen over grote taalmodellen

    Innovatie & Transformatie

    Van ai-experiment naar succesvolle use-case (maar waar begin je?)

    Data & AI

    Brein en bytes in perfecte harmonie: Advanced Neural Control won Computable Award 2025

    Innovatie & Transformatie

    Kort: Almere staat bij Barcelona op de kaart, weer overname TMC (en meer)

    informatiebeveiliging proactieve zorg
    Innovatie & Transformatie

    6 bedrijven, 230 miljoen per jaar – en niemand die zich afvraagt wat er gebeurt als er eentje omvalt

    Innovatie & Transformatie

    Nokia trekt aandacht op MWC26 met ai-ran en goedkopere 5G

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs