Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

De kijk van Van Eijk: Toveren met sociale media

02 oktober 2012 - 04:23OpinieCloud & Infrastructuur
Peter van Eijk
Peter van Eijk

De 'tovenaarsleerling' is de hoofdpersoon in een gedicht van Goethe, dat later een van de sprookjesfilms van Walt Disney inspireerde. De tovenaar gaat een dagje weg en de tovenaarsleerling blijft alleen achter. De leerling heeft al snel genoeg van de klusjes, en zoekt een manier om daar makkelijk van af te komen.

Met de spreuken die hij van de tovenaar heeft geleerd laat hij de bezem emmers water halen voor in de keuken. Maar de spreuken zijn niet helemaal goed, dus de bezem houdt niet op met emmers water halen. De hele keuken staat inmiddels onder water en stroomt over. Wat de leerling ook doet, de bezem gaat door met water halen. Ten einde raad hakt de leerling de bezem met een bijl doormidden. Helaas, nu zijn er twee bezems die op dubbele snelheid nog meer water gaan halen.

Dit verhaal gebruikte ik vroeger als illustratie van het begrip softwarefout. De toverspreuken zijn net de instructies van een computerprogramma dat een machine aanstuurt, in dit geval de bezem. In zijn onkunde had de tovenaarsleerling een oneindige lus gecreëerd door de stopconditite te vergeten.

Vandaag de dag geeft de 'sociale media cloud' ons fantastisch nieuwe mogelijkheden. Ook die mogelijkheden gaan sommigen boven de macht. Het meest recente voorbeeld is dat van een meisje dat bijna 16 jaar was, en dacht dat ze met de moderne sociale media-tovermiddelen heel eenvoudig al haar vrienden uit kon nodigen voor haar aanstaande verjaardag. Helaas vergat ze het vinkje op de juiste plek te zetten, en nodigde ze de hele wereld uit, in plaats van alleen haar vrienden.

Dat werden wel heel veel gasten, en geschrokken haalde ze de aankondiging van het feestje van Facebook af. Maar net zomin als de tovenaarsleerling baat had bij het doorhakken van de bezem, werkte dit op Facebook. Er kwamen alleen maar nieuwe aankondigingen van haar feestje bij, en meer volgers en vrienden, en oproepen op de radio, en aandacht op televisie. Een feest uit een sprookje kreeg ze, alleen werd het een ander sprookje dan de bedoeling was.

Gelaten wachtte ze op een schuilplek de terugkomst van de tovenaar af. Het bleef nog lang onrustig in Haren.

Peter van Eijk is onafhankelijk adviseur op het gebied van digitale infrastructuren (www.peterhjvaneijk.nl).

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Eén reactie op “De kijk van Van Eijk: Toveren met sociale media”

    1. hk schreef:
      3 oktober 2012 om 11:35

      Ik begrijp dat je pleit voor een stop-functie in Facebook in plaats van een stop-functie bij tieners die niet (goed) begrijpen wat ze aan het doen zijn? De tovenaar die die spreuk kan bedenken kan goud verdienen.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder

    Partnerartikel
    AdvertorialCloud & Infrastructuur

    Hybride cloud: belofte of valkuil?

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder De hybride cloud is de belofte van dit moment. Organisaties zien een model voor zich...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Martin Merz
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Geen one-size-fits-all bij soevereine cloud SAP

    OpinieSecurity & Awareness

    Cloud-soc stelt nieuwe eisen aan teams, tools en processen

    Michael Teichmann
    AchtergrondCarrière

    Topmanager onderschat digitale dreiging schromelijk

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder
    AdvertorialCloud & Infrastructuur

    Hybride cloud: belofte of valkuil?

    ActueelCloud & Infrastructuur

    SAP investeert miljarden in digitale soevereiniteit EU

    OpinieSecurity & Awareness

    Cloudsecurity als fundament voor groei

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs