Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

De jeugd en de cloud, er is geen weg terug

14 februari 2013 - 08:524 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur

Afgelopen woensdag was ik op een interessant seminar in het noordelijke deel van West-Nederland voor het geven van een presentatie. De aanwezigen waren vrijwel allemaal medewerkers van scholen in de omgeving, met als doel het 'opsnuiven' van de ontwikkelingen in de it zoals een van de aanwezigen dat verwoordde.

Interessant was te horen dat een groot deel van basisscholen en voortgezet onderwijs open staat voor ‘The Cloud’. Hoewel er geen duidelijke scheiding was waar te nemen tussen basis- en voortgezet onderwijs, leek eerstgenoemde daar toch wat verder in te zijn.

De jeugd wordt ieder moment van de dag geconfronteerd met de Cloud. Is het niet op school, dan is het wel privé. De schoolgaande jeugd komt in toenemende mate met de cloud in aanraking. Niet alleen vanwege social media, maar steeds meer ook vanwege de educatieve voordelen. Hoezo, huiswerk op papier meekrijgen en de volgende dag weer inleveren? Alles kan toch online? Je krijgt op je (byo) tablet een url mee en je kunt dan, eenmaal thuis, je huiswerk maken. De volgende ochtend heb je dan al de reactie van de leraar (niet dat ik die leraren met werk in de avond wil opzadelen, maar het kan wel). Een mooi voorbeeld van een van de presentatoren was een filmpje, gemaakt door een leerling, die daarin de werkopdracht die ze had gekregen volledig had uitgewerkt.

Interessante ontwikkeling? Ja, maar de vraag is in hoeverre scholen daar al voor open staan. Op dat moment moest ik mijn presentatie over desktop virtualisatie nog geven, en vroeg me af in hoeverre dat, desktop virtualisatie dus, in de cloud wellicht nog gemakkelijker is en ook in de educatieve wereld een oplossing is.

Windows, OS X, Linux,  wat is dat? Je hebt toch een tablet ‘en die doet het gewoon’. Fabrikanten van softwarepakketten spelen daar handig op in door hun oplossingen in de cloud tegen zeer lage tarieven aan educatieve instellingen op alle niveaus aan te bieden. De jeugd weet straks niet anders dan dat ze met Office 365 en Google Apps, om maar een paar te noemen, alles kunnen doen wat ze willen.

En wat doet dan het bedrijfsleven? (Overhaast) overstappen op de cloud of de nieuwe enthousiaste jeugdige medewerker nog frustreren met een werkomgeving uit het jaar 2000 (ja, ja,  we zijn al wat verder). Beter is het om nu te zorgen voor een flexibele, dynamische werkomgeving uit de cloud gecombineerd met alle variaties van byo die er denkbaar zijn; bring your own device, bring your own cloud, bring your own lunch, et cetera.

Veilig en betrouwbaar

Ik moet er niet aan denken dat de Cloud voor mijn (klein)kinderen niet betrouwbaar en veilig is. Ik realiseer me dat de anarchie op het Internet hoogtij viert, en dat er best nog wel een en ander geregeld dient te worden op zowel ethisch als juridisch gebied. Maar, als we met z’n allen ervan overtuigd zijn dat de cloud de ‘nutsvoorziening’ voor ons en onze jeugd is, dienen we toe te werken naar een goed gereguleerde, betrouwbare en stabiele cloud-omgeving.

Het initiatief van Eurocommissaris Neelie Kroes, ‘Uniforme Europese regels voor Cloud computing’, juich ik dan ook van harte toe (zie 2013: De cloud gaat Europees). 

Ook het initiatief van Tilburg Institute for Law, Technology, and Society (TILT) is essentieel voor het succes van de cloud (zie Cloudopslag vereist nieuwe wetgeving). Niet alleen voor morgen of overmorgen, maar bij voorkeur vandaag.

Ouwe rotten

Als ouwe rot in het vak realiseerde ik me deze week maar weer al te goed dat de cloud voor onze jeugd is en dat wij, ouwe rotten in de it, de plicht hebben om er voor te zorgen dat de cloud voor onze nieuwe generatie een stabiele, veilige en betrouwbare nutsvoorziening wordt . De kennis en ervaring die nodig is voor het opzetten van de cloud hebben we nu en moeten we nu gebruiken. Daarnaast zullen we allemaal moeten ‘bijleren’ en dienen we onze kennis en ervaring uit te dragen om die voor de  volgende generatie(s) beschikbaar te maken. Ik ga er voor, jullie ook?

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    17 reacties op “De jeugd en de cloud, er is geen weg terug”

    Nieuwere reacties »
    1. Ruud Mulder schreef:
      14 februari 2013 om 13:09

      Leuk artikel!

      Ik deel je mening. Alleen zal het nog wel even duren voor dat iedere generatie cloud-minded is geworden.

      De valkuilen van en de regelgeving moeten eerst goed duidelijk zijn voordat ook de oude rotten onder ons overstag gaan.

      Login om te reageren
    2. Sjoerd schreef:
      14 februari 2013 om 14:49

      Zeker een enthousiast artikel.

      Maar ehmm… is dat diezelfde jeugd die elke dag braaf twittert wat ze eten? Wat ze allemaal gekocht hebben en in huis hebben staan en daarna vrolijk vermeld dat ze op vakantie gaat. Wanneer het aan of uit is en of men er LLVD van heeft en daarom maar naar een feest gaat waar men geestverruimend denkt.
      Dan is hun huiswerk online zeker relatief onschuldig.

      Er is een reden waarom jongere mensen in de categorie jeugd worden ingedeeld. Dit heeft mede te maken met het feit dat hun hersenen nog niet volledig zijn ontwikkeld en daarom de link tussen oorzaak en gevolg minder snel leggen bij het eigen gedrag.

      Niet dat ik teveel zwart wil denken maar in hoeverre is de balans van het delen van informatie nu niet doorgeschoten? Want informatie is als een tatoeage, vrij moeilijk om weer weg te halen en als het lukt komt er veel pijn en een hoge prijs bij kijken.

      En als het aan de overheden ligt dan zijn wettelijke gedrochten zoals CISPA een vrijbrief om vrijelijk voor overheden en bedrijven in al die online data te grasduinen en te delen zonder verantwoording aan wie dan ook te geven.

      Login om te reageren
    3. willem oorschot schreef:
      14 februari 2013 om 18:35

      Hè Klaas, leuk artikel.

      Ik vraag mij alleen af of de jeugd iets opheeft met de cloud, het gaat hun alleen om de functionaliteit en of dit nu in de cloud gebeurt of ergens anders, big deal!

      Volgens mij hebben oude rotten het alleen over de cloud, de jeugd heeft het alleen maar over hoe ze met elkaar en informatie omgaan. ook privacy krijgt in de toekomst een andere dimensie, naast eten, zal er ook getwittert gaan worden oevr de gezondheid, financiën en andere zaken waar nu nog een taboe op rust, bij ons oude rotten dan.

      Login om te reageren
    4. Ruud Mulder schreef:
      14 februari 2013 om 19:54

      Leuke nuance Willem.

      Nu je het zegt zijn het meestal wel de oude rotten die het er over hebben.

      In de toekomst moet het niet uit maken waar het staat, zo lang het maar werkt.

      Login om te reageren
    5. Reza Sarshar schreef:
      14 februari 2013 om 22:58

      Klaas,
      Ik geloof erin dat Cloud in de toekomst de oplossing kan zijn voor veel bedrijven, maar dit verschijnsel is op dit moment nog niet volwassen genoeg! Deze volwassenheid kent verschillende kanten en aspecten, ik heb het niet alleen over techniek!
      Gelukkig heeft cloud genoeg tijd om deze ontwikkelingen door te maken en tegen de tijd dat mijn kinderen volwassen zijn kennen ze niks anders dan een stopcontact waar alles uit komt!

      Login om te reageren
    6. PaVaKe schreef:
      15 februari 2013 om 08:02

      Een aardig artikel, maar er lopen 2 verschillende groepen door elkaar in het verhaal.

      Voor de jeugd is het gewoon dat ze overal bereik hebben met smartphone, tablet, laptop. Ze kunnen overal bij hun data, en of dat nu op een server thuis of in de cloud is, maakt ze niet uit –> een typische gebruikersgroep

      Dan hebben we nog de oude rotten. Die zijn opgegroeid met ICT en aspecten beveiliging, encryptie, redundancy, bandbreedte enz enz.

      De oude rotten kennen de beperkingen van de ICT en maken zich nog zorgen over privacy en dat soort dingen. De jeugd intereseert dat werkelijk geen biet (zo lijkt het althans)

      Een leuk voorbeeld is mijn dochter van 9. Die vroeg onlangs wanneer papa zijn eerste mobiel had. Eeuh … toen ik 29 jaar was…. Dat vond ze toch maar raar.

      Nog eentje dan: in de eerste jaren van de mobiele telefonie maakten velen zich nog druk over de mogelijke effecten van straling. De jeugd weet niet beter dan dat telefoons draagbaar zijn. Een telefoon met draad is zoooooooo 2010

      Login om te reageren
    7. Leen Blom schreef:
      15 februari 2013 om 09:04

      Maar toch even dit: ik heb de laatste jaren diverse keren meegemaakt dat mensen naar me toe kwamen met vragen als: “mijn mobiel is stuk, maar er staan nog foto’s op” en “mijn laptop is stuk, maar ik moet mijn scriptie hebben”. Het woord “backup” was volkomen vreemd voor hen.
      We hebben vast moderne en hippe woorden en apps nodig om ook dit te tackelen.

      Wat is een hip woord voor “backup”?

      Login om te reageren
    8. Henri Koppen schreef:
      15 februari 2013 om 10:10

      Leen: Dropbox 🙂

      Login om te reageren
    9. Michel schreef:
      15 februari 2013 om 10:16

      De cloud is een hype,
      Het woord cloud is niks anders dan virtualisatie alleen hebben slimmerikken er een bussiness dingetjes van gemaakt.

      Net als apple zal dit ook overwaaien

      Login om te reageren
    10. Andre Salomons schreef:
      15 februari 2013 om 14:24

      @Leen, @Henri: Skydrive 😉

      Login om te reageren
    Nieuwere reacties »

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Software & Development

    Value8 wil totale controle over Ctac

    soevereine cloud
    Cloud & Infrastructuur

    Hoe soeverein moet de NDS zijn?

    Security & Awareness

    Twee dagen volle bak met prominente ot-rol

    Cloud & Infrastructuur

    Navo moderniseert it-infrastructuur met Oracle en Thales

    Luchtfoto van het datacenter-complex van Microsoft in Middenmeer.
    Data & AI

    Microsoft breidt datacenter in Wieringermeer fors uit

    Data & AI

    Amsterdams-Russische Nebius ‘hofleverancier’ van Microsoft

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs