Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Dataplace zoekt proefkonijnen voor oliekoeling

26 september 2013 - 08:31ActueelCloud & InfrastructuurDataplace
Rik Sanders
Rik Sanders

Dataplace stelt na een eerste proefopstelling geïnteresseerde partijen in staat om in zijn datacenter in Alblasserdam een nieuwe koelingsmethode uit te proberen. Het betreft het zogeheten submerged koelen op basis van niet geleidende olie. Volgens de datacenterexploitant zorgt deze in de Verenigde Staten ontwikkelde methode voor een energiebesparing van 45 procent tot 85 procent ten opzichte van een traditioneel datacenter. Een uitgebreide test moet uitwijzen of deze claim terecht is.

Dataplace heeft eind augustus zijn proefopstelling in zijn locatie in Alblasserdam voor submerged koeling afgerond. Het bedrijf stelt klanten en andere geïnteresseerde partijen nu in de gelegenheid om een server in deze omgeving te plaatsen en te ervaren welke energiebesparing deze vorm van koeling met zich mee brengt. Aan het plaatsen van de server zijn geen kosten verbonden. Stroomverbruik en bandbreedte is op basis van fair-use inbegrepen.

Pue 1.03

Het concept van submerged koeling bestaat uit grote horizontaal geplaatste koelbakken. Een koelbak wordt gevuld met een elektrisch niet geleidende minerale olie. In deze koelbak worden de servers in een rechtopstaande positie gepositioneerd en volledig ondergedompeld in deze vloeistof. De olie wordt via een pomp rondgepompt in de bak, waardoor de warmtelast wordt afgevoerd, de olie op temperatuur blijft en continue wordt gefilterd.

Volgens het bedrijf zou dit nieuwe koelsysteem forse energiebesparingen opleveren met een te verwachten pue 1.03. Pue staat voor Power Usage Effectiveness en is een kengetal waarmee de energie-efficiency van datacentra wordt uitgedrukt. Gerben van der Veen, directeur Dataplace: ‘Deze methode van koeling is zeer energiezuinig doordat er feitelijk geen sprake meer is van koeling maar eerder van verwarming.’

Aanpassen

Om de methode te gebruiken voor bestaande servers moeten deze apparaten worden aangepast, legt Dataplace uit. Zo worden alle ventilatoren uit de server gehaald en wordt de processorkoeling gewijzigd omdat de aanwezige koelpasta op processoren oplost in de toegepaste olie. Maar, beweert het bedrijf, het ombouwen zorgt ervoor dat een traditionele server naar verwachting gemiddeld 20 procent energiezuiniger werkt. Bij het inzetten van nieuwe, ‘submerged-ready’-servers is ombouwen niet nodig. Op basis van de testresultaten en het in gebruik nemen van de techniek over een langere periode wil Dataplace bepalen of de claims terecht zijn en of er geen grote nadelen aan zijn verbonden.

https://www.youtube.com/watch?v=fikGelS3OMY

Dataplace koelt met olie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Atrato levert via Dataplace AMS-IX-diensten

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Dataplace behaalt ISO 27001-beveiligingscertificaat

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Proserve slaat eerste paal voor Dataplace

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Dataplace en Datacenter Rotterdam gaan twinnen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Dataplace trekt aanvraag voor windmolen in

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Dataplace wil windmolen voor stroom datacenter

    2 reacties op “Dataplace zoekt proefkonijnen voor oliekoeling”

    1. Erwin schreef:
      26 september 2013 om 13:07

      Een lamp van 100 Watt verbruikt 100 Watt op de Evenaar, en 100Watt op de Zuidpool. Een server die twee CPU’s van 80 Watt heeft, zal dus ook 2x 80 Watt verbruiken als de CPU’s voluit draaien. Dat ze wellicht makkelijker of beter gekoeld worden, dat doet niets af aan het verbruik van de server zelf. Tevens denk ik dat harddisks bijvoorbeeld een probleem krijgen (Breather Hole werkt niet meer), dus zal je ssd’s moeten gebruiken.

      Wellicht wordt de besparing gehaald op het koelen van de omgeving, maar dat is dan voor de datacentereigenaar en niet voor de servereigenaar.

      Als een server echt 20 procent stroom verbruikt in ‘draaiende’ onderdelen (fans etc) dan zitten er flinke zware fans in 😉

      Login om te reageren
    2. infosec_00223 schreef:
      3 oktober 2013 om 23:25

      De kWh prijs wordt vaak doorberekend, kostprijs vermenigvuldigd met de PUE, PUE omlaag is dus de doorberekende kWh prijs omlaag….

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs