Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Internetbedrijven vrezen internet-tap

Website
03 juni 2015 - 08:353 minuten leestijdActueelCloud & Infrastructuur
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Stichting Digitale Infrastructuur Nederland (DINL) is bezorgd over het mogelijke aftappen van transit-internetverbindingen door inlichtingendiensten. Dat schrijft het na vermoedens over het aftappen van 71 transit verbindingen door de Duitse inlichtingendiensten. DINL roept de Nederlandse politiek op om actie te ondernemen om vrij, open en veilig internet te waarborgen.

De stichting, die bestaat uit een samenwerking tussen AMS-IX, DHPA, ISPConnect, NLnet, SIDN, Surfnet en DDA. In de persverklaring staat: ‘Uit documenten die het Oostenrijkse parlementslid Peter Pilz vorige week heeft vrijgegeven valt af te leiden dat de Duitse inlichtingendienst BND 71 transit verbindingen op een prioriteitenlijst had staan. De suggestie wordt gewekt dat die verbindingen, waaronder verbindingen tussen Nederland en Duitsland, mogelijk zijn afgetapt.’

De stichting: ‘Transit verbindingen zijn verbindingen in de diepste lagen van het internet. Ze hebben veelal een grensoverschrijdend karakter en verkeer over deze lijnen is dus per definitie internationaal. Door het brede gebruik van die verbindingen betreft het altijd verkeer en data van een vooraf onbekend aantal bedrijven en burgers.’

DINL is bezorgd over het afluisteren in het ‘diepe internet’. ‘Dat is per definitie een grove methode waarbij eenvoudig en ongericht informatie van heel veel burgers en bedrijven kan worden verzameld. Dat is schadelijk voor het vertrouwen van consumenten en bedrijven en daarmee schadelijk voor de economie.’

Weinig begrip

De stichting heeft weinig begrip voor de verontwaardiging die vanuit politieke kringen wordt geuit. Immers, ook in Nederland is onlangs nog uitbreiding van de bevoegdheden in het kader van de WIV (Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten) bepleit, die het afluisteren van internet mogelijk maakt. Daarbij wordt geen onderscheid gemaakt tussen de soorten internetverbindingen. DINL: ‘De minister heeft in het recente debat over de WIV, op vragen van PvdA kamerlid Jeroen Recourt, gezegd dat ‘niet de hele AMS-IX zal worden afgetapt’. Dat suggereert dat de minister zichzelf precies dezelfde bevoegdheden wil toekennen als die nu uit de beschikbaar gekomen informatie naar voren komt, namelijk het kunnen afluisteren van verbindingen in de diepste lagen van internet.’

DINL wijst op het recent uitgebrachte rapport van de WRR, dat bepleit om de kern van het internet, de digitale infrastructuur, te beschouwen als een publiek en beschermd goed. Een open, vrij en veilig internet dat vrij is van ingrepen van overheden, is essentieel voor innovatie, een goed werkende informatiemaatschappij en toekomstige economische groei. Dat was ook de kernboodschap van minister-president Mark Rutte op de opening van de internationale Cyberspace conferentie die onlangs in Den Haag werd gehouden.

De stichting hoopt dat de overheid naar de essentie van dat rapport en de uitspraak van de minister-president handelt en ingrijpt in het aftappen van de diepste lagen van het internet. Het wil dat Nederland het voortouw neemt bij een internationale visie op bescherming van de digitale infrastructuur.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Servers onder de loep – Een nieuw tijdperk

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Computable.nl

    Virtualisatie heruitgevonden met VM’s en Containers

    15 redenen om bestaande virtuele machines te behouden en ruimte te creëren voor vernieuwing

    Eén reactie op “Internetbedrijven vrezen internet-tap”

    1. Johan Duinkerken schreef:
      4 juni 2015 om 07:10

      “The ultimate goal of the NSA is total population control”, William Binney. (NSA klokkenluider)

      http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/jul/11/the-ultimate-goal-of-the-nsa-is-total-population-control

      Het aftappen is niet bedoeld om terroristen op te sporen maar bedrijfsspionage en om politieke controle op individuen uit te kunnen oefenen.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    SureSync en Logius genomineerd voor Co...

    SureSync is dit jaar trots op drie nominaties bij de Computable Awards 2025. Eén van de meest opvallende nominaties is...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    It als groeimotor? Alleen met een plan

    Innovatie & Transformatie

    Aanbestedingen botsen met autonomie

    e-mail lost silent drop smishing
    Security & Awareness

    Kort: Bank-smishing x10, Microsoft silent drops lopen spuigaten uit (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Minister vreest Chinese spelletjes om Nexperia vleugellam te maken

    Carrière

    Onverantwoord gedrag kostte Chinese bestuurder Nexperia de kop

    Cloud & Infrastructuur

    Digitale Denen wijzen de weg

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs