Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

De effecten van cloud op softwarelicensering

01 februari 2016 - 10:003 minuten leestijdOpinieWerkplek & Beheer

De razendsnelle opmars van cloud, een explosie van apparaten die zijn verbonden met het internet, wearable tech – het technologielandschap staat al jaren verre van stil. Het gebruik van bedrijfssoftware verandert en softwareleveranciers stappen massaal over op nieuwe businessmodellen. Dit heeft grote gevolgen voor het onderhouden van de bijbehorende softwarelicenties, maar dit blijft vaak onderbelicht.

Onterecht, want de financiële gevolgen van niet compliant zijn aan softwarelicenties zijn enorm. Maar wat zijn precies de effecten van cloud computing op softwarelicenties?

Subscriptiemodellen

Veel bedrijven maken de overstap naar cloud-gebaseerde subscriptiemodellen of hebben die overstap al gemaakt. De wereldwijde uitgaven aan deze modellen nemen in 2016 met 21 procent tot in totaal 130 miljard euro toe, voorspelt IDC. Het grootste gedeelte van de inkomsten van fabrikanten van connected devices komt dan ook uit deze subscriptiemodellen.

Logisch, want de voordelen voor bedrijven (de gebruikers van deze subscriptiemodellen) zijn evident: het efficiënt inkopen van software is makkelijker en er is meer overzicht, want je betaalt voor gebruik in plaats van voor onderhoud aan hardware en bedrijfsapplicaties. Betekent deze stap naar de cloud dan ook dat alle zorgen op het gebied van softwarelicensering voorbij zijn? Helaas is het niet zo simpel.

Complexiteit neemt toe

Natuurlijk, een beweging naar cloud of SaaS betekent een vermindering in hardware-infrastructuren en personeelskosten om bedrijfsapplicaties vlekkeloos te laten draaien. In plaats daarvan gaan betalen naar gebruik klinkt economisch, lean en efficiënt. Het impliceert alleen wel dat het vaststellen van gebruik een gegeven is. En juist op dit vlak zit de crux bij de SaaS-subscriptiemodellen.

Een probleem bij veel bedrijven is namelijk het vaststellen van apparaten die gebruik maken van een virtuele werkomgeving. Hoewel de cloud meer flexibiliteit brengt om in te werken, limiteert het ook de zichtbaarheid van apparaten en toepassingen die er gebruik van maken. En dat kan discussie opleveren over of er wel aan de softwarelicentie wordt gehouden. Een voorbeeld: een flexwerkende werknemer werkt een dagje vanuit huis. Hij logt in op zijn virtuele werkomgeving, maar met zijn privé-apparaat. Valt dit binnen de licentie? Wordt ieder extra apparaat door de softwareleverancier gezien als extra gebruiker? Zit er een limiet aan het aantal apparaten dat een werknemer mag gebruiken om mee in te loggen?

Groeiende behoefte aan monitoring

Naast een gebrek aan zichtbaarheid, zorgt de toename van verschillende subscriptiemodellen ook tot een toename in het aantal te managen softwarelicenties. Cloud zorgt er dus niet voor dat het licentielandschap minder complex wordt, integendeel. Daar komt bij dat het aantal audits de afgelopen jaren flink is toegenomen. De BSA en de grote softwarepartijen als Microsoft, Oracle en IBM, voeren ook andere softwareleveranciers steeds vaker audits uit, in samenwerking met de vier grote accountancykantoren. Als uit deze controle blijkt dat de softwarelicensering onvoldoende is, kunnen de claims oplopen tot honderden miljoenen.

Steeds meer bedrijven voelen dan ook de drang om in 2016 echt werk te maken van softwaregebruik en licentiebeheer. Een goede ontwikkeling, want door het gebruik continu te monitoren en te optimaliseren, wordt de kans op een claim aanzienlijk verkleind. Bovendien heb je op die manier het initiatief in eigen hand en loop je niet steeds achter de feiten (en de audits) aan. De intrede van cloud brengt meer complexiteit in de it-landschappen van bedrijven, dus een goed overzicht van de softwarelicensering is in 2016 belangrijker dan ooit. Misschien biedt het webinar ‘Envision 2016’ uitkomst.

Meer over

ComplianceIT-auditingLicentiesSaaSSoftwarebeheerWearables

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Eén reactie op “De effecten van cloud op softwarelicensering”

    1. Jaap Jansma schreef:
      2 februari 2016 om 14:38

      Inderdaad klopt het wat de auteur schrijft. Je licentiemodel moet overeenkomen met het businessmodel. Dit gebeurt beide aan de kant van de leverancier. De klant heeft hier doorgaans minder invloed op.
      Ik ben ook benieuwd hoe cloud eventueel invloed heeft op het gebruik van open source. Omdat bij open source de licenties juist doorgaans meer toelaten en dus juist overzicht bieden voor de klant.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    inQdo

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    Cloud is volwassen, de advisering nog...

    Cloud is volwassen geworden, maar de belofte is voor veel organisaties nog niet ingelost: complexiteit neemt toe, kosten vallen tegen en onafhankelijk advies is schaarser dan het lijkt. Cloudspecialist inQdo...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Overheid

    Groen licht voor moderne Archiefwet

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Nog geen stroom in NorthC-datacenter, campagne EZK over noodvoorzieningen (en meer)

    Security & Awareness

    Waarom wachtwoorden hun houdbaarheidsdatum voorbij zijn

    printer cartridge
    Werkplek & Beheer

    Afgerond hoekje beslissend in jarenlange strijd tussen HP en 123inkt

    Innovatie & Transformatie

    Schaeffler wint Hermes Award 2026 voor hulp­plat­form humanoïde robots

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp bundelt Europese it-activiteiten in divisie Sharp DX

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs