Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Meeste datacenters steunen hergebruik restwarmte

02 november 2018 - 14:08ActueelCloud & InfrastructuurDutch Data Center Association (DDA)
Diederik Toet
Diederik Toet

Het afgelopen halfjaar zijn veel nieuwe initiatieven ontplooid om de restwarmte van datacenters te hergebruiken. Meer dan de helft van de Nederlandse datacenters is actief betrokken bij zo’n hergebruikproject. Dat meldt de brancheorganisatie Dutch Data Center Association (DDA).

De brancheorganisatie van datacenters berekende dat jaarlijks zeshonderd kiloton (zeshonderd miljoen kilogram) CO2-uitstoot wordt bespaard indien huizen en bedrijven worden verwarmd met restwarmte uit datacenters.

DDA besloot al in mei 2017 om de warmte afkomstig van servers in datacenters, onder bepaalde voorwaarden gratis aan te bieden aan woningen, kantoren en kassen in de directe omgeving. Hergebruik van restwarmte draagt volgens de organisatie bij aan de klimaatdoelstellingen voor hernieuwbare energie.

Toepassing

Een gemakkelijke toepassing van restwarmte is de verwarming van de kantoorruimte van het datacenter zelf of van aanpalende kantoorpanden. Zo is een datacenter op de High Tech Campus in Eindhoven onderdeel geworden van de verwarming van de campus.

Ook de koppeling met bijvoorbeeld stadsverwarming is relatief eenvoudig te realiseren. In Amsterdam mogen nieuwbouwwijken geen heet verwarmingswater meer gebruiken dat rechtstreeks afkomstig is van een fossiele elektriciteitscentrale. Minder warme warmtenetten mogen wel, en zouden kunnen worden verwarmd met behulp van restwarmte uit datacenters.

Warmtenetwerken

Het transport van de restwarmte is lange tijd een grote uitdaging geweest. Inmiddels zijn er voldoende aanbieders van warmtenetwerken. Doordat deze markt niet is gereguleerd, komt het volgens DDA tegenwoordig zelfs voor dat meerdere warmtenetwerkaanbieders bij datacenters aankloppen. Dit kan versnippering van de business case opleveren. De brancheorganisatie adviseert (pdf) de overheid om duidelijkheid te scheppen over regionaal beleid voor warmtenetwerken en concessies daarbij.

Een tweede advies aan de overheid heeft betrekking op aanpassing van de zogeheten Beng-regeling (‘bijna-energieneutrale gebouwen’). De regeling, die in januari 2020 van kracht wordt, bestempelt restwarmte van datacenters niet als hernieuwbare energiebron. Dit belemmert volgens DDA bouwbedrijven om de restwarmte in te zetten bij verwarming van nieuwe woningen en kantoren. De brancheorganisatie vermoedt dat een miljoen woningen van datacenterrestwarmte kunnen profiteren zodra de Beng-regeling wordt aangepast.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    ITB2 Datacenters heat stresstest
    Overheid

    Gauw wil vaart maken met restwarmteplan datacenters

    Datacenter
    Cloud & Infrastructuur

    DDA adviseert over restwarmte datacenter

    Cloud & Infrastructuur

    ‘Restwarmte datacenters alternatief voor Gronings gas’

    Datacenter Sopra Steria
    Cloud & Infrastructuur

    Datacenters en overheid praten over restwarmte

    Cloud & Infrastructuur

    Datacenters vragen hulp bij hergebruik restwarmte

    Cloud & Infrastructuur

    Datacenters maken plan voor hergebruik restwarmte

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs