Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Overheid blijft optimistisch over afluisteren van 5G

5G
06 december 2019 - 14:583 minuten leestijdOpinieInnovatie & Transformatie
Fred Hage
Fred Hage

Op 30 juli dit jaar schreef ik een blog in Computable over het aftappen van 5G verbindingen. Daarin kwam ter sprake dat dit met de nieuwste standaard voor mobiele communicatie in toenemende mate lastiger wordt. Met wat lichte bedenkingen denkt onze minister nu toch gewoon met de huidige Telecommuni­catie­wet op dat punt te kunnen blijven leunen. Terecht?

Op vijf december 2019 ging de lang verwachte consultatieronde van start voor de multibandveiling voor de eerste drie frequentiebanden die hoogstwaarschijnlijk allemaal voor 5G ingezet gaan worden in Nederland. Hierbij verschenen de nodige stukken online. In de toelichting op de vergunningen die geveild gaan worden, wordt ook ingegaan op het aftappen door de overheid.

Eerder dit jaar, op 12 juni schreven we hier naar aanleiding van de toen net verschenen Nota Mobiele Communicatie over het wat verouderd lijkende business model waarin met veilingen voor twintig jaar frequentiebanden worden geveild, aan enkele grote wereldspelers (alleen onze KPN doet hier als nationale speler nog dapper mee) die hun eigen business model primair hebben ingericht op de consumentenmarkt als het over mobiele communicatie gaat. Terwijl het bedrijfsleven en de overheid zelf des te meer afhankelijk zijn geworden van deze technologie, wordt er in de nieuwe veiling niets extra’s geregeld op het gebied van continuïteit van de dienstverlening.Dat wordt dan straks in 2025 weer extra belastinggeld aanwenden, als de opvolger van C2000 ook van de publieke 5G netwerken gebruik gaat maken!

En als er als Algemene Maatregel van Bestuur een veiling wordt georganiseerd, moeten de deelnemers zich natuurlijk ook op het gebied van de aftapverplichting aan de wet houden. Ook al is dat een wet uit 1998 waarin driftig geprobeerd wordt een beetje bij te blijven met de snelle technologische ontwikkelingen. Dat gebeurt door schrappen en aanpassen van bestaande artikelen en toevoegen van nieuwe onderdelen. Ook laat de wet ruimte om door middel van Algemene Maatregelen van Bestuur zaken aan te scherpen en aan te vullen.

End-to-end encryptie verboden?

In genoemde toelichting staat dat bij beveiligde verbindingen zowel de content als de metadata ontsleuteld moet kunnen worden. ‘Een aanbieder dient er daarom voor te zorgen de beschikking te hebben over (sleutel) materiaal om te ontsleutelen’, staat er letterlijk. De grote meerwaarde van end-to-end encryptie, zoals bijvoorbeeld (nog) bij Whatsapp en door Apple voor chatten tussen iPhones wordt toegepast, is dat de netwerkprovider juist niet over deze sleutel beschikt.

Denkt de overheid echt de strijd via ETSI in release 16 of 17 van de 3GGP specificaties te kunnen winnen op dit gebied? En zo in Europees verband wereldwijd 5G verbindingen onveiliger te kunnen gaan maken door verplichte end-to-end verbindingen als standaard te gaan weren in 5G? Weer een mooie overheidskandidaat voor de volgende Big Brother-award, zo lijkt het!

Wel staat er in de toelichting wat verderop vermeld: ‘Of dit afdoende is om in 5G-netwerken effectief uitvoering te geven aan bestaande bevoegdheden wordt op dit moment bezien. Omdat de actualisatie recent is gestart is er nog geen volledig overzicht te geven van de wijzigingen’. En wat gaat er gebeuren met de encryptie van gevirtualiseerde sim-kaarten en network slicing, zoals ook in de voorgaande blog hierover vermeld? Het voorbehoud in de toelichting klinkt voorzichtig. Maar toch zou je als potentiële aanbieder van 5G in Nederland wat meer zekerheden willen over wat de vergunningsverlener en wetgever in petto heeft op dit gebied de komende twintig jaar, voordat je een paar honderd miljoen op tafel gaat leggen, twee weken na de gunning in tweede kwartaal 2020.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Andri AI B.V.

    Agentic legal AI-platform voor advocatenkantoren in Nederland en het Verenigd Koninkrijk (Andri.ai)
    Pijl naar rechts icoon

    6Gorillas

    Herindicaties voorspellen en automatiseren (6Gorillas)
    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Pijl naar rechts icoon

    osapiens

    Hoe Solo midocean van duurzaamheidsregels een groeikans maakt (Osapiens)
    Pijl naar rechts icoon

    AI Flitsmeester

    Interactieve flitskaarten (AI Flitsmeester)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: Vortex in Apps for Tableau, shadow ai groeit explosief (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Inzending projecten Computable Awards verlengd

    De overstap deel 1
    Innovatie & Transformatie

    Hoe kom ik van mijn MacBook af?

    Software & Development

    Sous voor 4 miljoen aan de slag met horeca‑ai

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ING-banen weg door ai, aanpak ai-dis­cri­mi­na­tie faalt (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Microsoft onthult netwerktechnieken die datacenters zuiniger maken

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs