Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

‘Onveilig luchtverkeer’ vertraagt 5G-dienst in VS

04 januari 2022 - 10:24ActueelCloud & InfrastructuurAT&TVerizon
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De twee grote Amerikaanse mobiele operators AT&T en Verizon stellen de uitrol van hun nieuwe 5G-dienst twee weken uit in verband met problemen met de veiligheid van het luchtverkeer. Daarmee komen ze tegemoet aan de Amerikaanse luchtvaartautoriteiten tegemoet, die zich zorgen maken over interferenties met de elektronica in vliegtuigen.

Vooral de effecten op de radio-hoogtemeters baren de autoriteiten zorgen en zouden moeten worden onderzocht. Deze meters zijn belangrijk bij slecht weer en slecht zicht.  

Aanvankelijk wilden AT&T en Verizon alleen in de buurt van bepaalde luchthavens het gebruik van meer krachtige signalen een halfjaar opschorten. Ze waren van plan de nieuwe frequenties op de zogenoemde C-band woensdag in gebruik te stellen. Pas op het laatste moment besloten beide ondernemingen af te zien van een confrontatie met de overheid. De luchtvaartautoriteiten krijgen nu wat lucht in deze kwestie. De Federal Aviation Administration (FAA) stond al op het punt om op korte termijn vluchtbeperkingen in te voeren. Die hoeven voorlopig niet door te gaan. Voor de luchtvaart zou dat veel financiële schade hebben betekend.

De mobiele operators hebben nu voorstellen gedaan ter verlichting van het probleem. Deze oplossingen zijn vergelijkbaar met maatregelen die in een aantal Europese landen zijn genomen. AT&T en Verizon denken aan soortgelijke oplossingen als die in Frankrijk zijn doorgevoerd. Maar de Amerikaanse 5G-standaarden en omstandigheden zouden volgens de FAA enigszins verschillen waardoor de Franse manier niet toereikend wordt bevonden.

Grondstation

Dergelijke interferentieproblemen spelen ook in Nederland. De veiling van de 3,5-GHz-band is lange tijd uitgesteld vanwege het gebruik van die frequenties door Inmarsat. Dat bedrijf levert met satellieten in die band wereldwijd communicatiediensten voor de scheeps- en luchtvaart. Het grondstation van Inmarsat in Burum, op de grens tussen Friesland en Groningen, is daarbij cruciaal. De rechter schorste onlangs het besluit van de overheid om Burum met ingang van 1 september een nieuwe bestemming te geven ten gunste van 5G. Ambtenaren van Economische Zaken waren al jaren te voren gewaarschuwd voor dit probleem, maar hadden geen reden gezien daar bij het Nationaal Frequentieplan rekening mee te houden. Achteraf een kostbare vergissing.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    Hoe SIDN ondanks politieke druk toch n...

    Digitale soevereiniteit is een van de belangrijkste thema’s binnen IT en cybersecurity. Organisaties zoeken naar manieren om controle te houden over kritieke digitale processen, terwijl de afhankelijkheid van een beperkt...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    5G stuwt mobiel dataverkeer omhoog

    Cloud & Infrastructuur

    Industrie snakt naar échte 5G

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs