Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Ai-effect op arbeidsmarkt minder groot dan verwacht

01 mei 2023 - 10:26ActueelCarrière
Pim van der Beek
Pim van der Beek

De automatisering van arbeidstaken is de afgelopen twee jaar slechts met een procent toegenomen. Dat is fors lager dan de verwachtingen van leidinggevenden en medewerkers in 2020. Dat blijkt uit het Future of Jobs-rapport van het World Economic Forum (WEF).

Ondervraagden schatten in dat rapport dat 34 procent van alle bedrijfsgerelateerde taken door machines of computers wordt uitgevoerd. Dat is een toename van een procent ten opzichte van het automatiseringsniveau dat bij het vorige onderzoek in 2022 werd geschat.

In 2020 dachten de ondervraagden dat bijna de helft van de bedrijfstaken binnen vijf jaar geautomatiseerd zouden zijn. Gemiddeld genomen hebben zij ten opzichte van 2020 hun voorspellingen voor toekomstige automatisering met 5 procent naar beneden bijgesteld, van 47 procent automatisering in 2025 (onderzoek 2020), naar 42 procent  automatisering in 2027 (meest recente onderzoek). Volgens de onderzoekers zijn de respondenten tot het inzicht gekomen dat ai bijdraagt aan ondersteuning van arbeidstaken in plaats van het volledig verdwijnen van werk. 

Ze denken dat taakautomatisering in 2027 afhankelijk van de soort taak sterk zal variëren. Gedacht wordt dat een derde van de redenering en besluitvorming dan geautomatiseerd is tot wel twee derde van de informatie- en gegevensverwerking.

Robots en ai

Een groot deel van de ondervraagde bedrijven verwacht dat technologische ontwikkelingen tot banenverlies zal leiden, maar dat dit op andere plekken juist  banen oplevert. Ze denken dus dat de opkomst van robots tot een netto banenverlies zal leiden terwijl ai juist nieuwe banen kan creëren.

Werkgevers verwachten de komende vijf jaar een groei van 69 miljoen banen en een afname van 83 miljoen banen. Wereldwijd betekent dat een afname van de 2 procent van de huidige werkgelegenheid.

Volgens het rapport hebben ongeveer zes op de tien medewerker voor 2027 extra opleidingen of trainingen nodig omdat een deel van hun werk overbodig wordt door automatisering en ze op andere gebieden juist ai kunnen inzetten om hun werk uit te kunnen voeren. Het gaat dus vooral om analytische vaardigheden of het omgaan met kunstmatige intelligentie. Minder dan de heft van de werknemers zegt op dit moment voldoende opleidingen te kunnen volgen om bij te blijven.

Meer over

Artificial intelligence

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    OT monitoring herzien: van inzicht naa...

    Monitoring en logging van netwerkverkeer vormen een onmisbare basis voor OT security. Tegelijkertijd groeit het besef dat zichtbaarheid op zichzelf het risico niet verlaagt. In een omgeving met toenemende dreigingen,...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Kort: Ai-cloud­spe­lers dagen hy­pers­ca­lers uit, Nearfield haalt re­cord­be­drag op (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Simac wil met Nederlands cloud- en ai-platform weg omhoog inslaan

    Data & AI

    Wat loopt er mis bij Accenture?

    Carrière

    Kort: Project Enki bouwt ai-datacenters op zee, netwerken binnen drie jaar aan limiet (en meer)

    Carrière

    Heibel binnen OR van ASML leidt tot breuk

    Cloud & Infrastructuur

    Beursgang SpaceX verandert ai‑­land­schap

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs