Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Offensieve cyberprogramma’s China vragen om meer actie

Cyber Resilience weerbaarheid
13 juni 2023 - 08:44ActueelOverheidICSMinisterie van Buitenlandse ZakenMinisterie van DefensieMinisterie van EZK
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Meer tegenspel, ook op diplomatiek gebied, is nodig om met name Chinese staatshackers te beteugelen. Het aantal cyberdiplomaten op ambassades moet verder worden uitgebreid.

Dit blijkt uit de Internationale Cyberstrategie (ICS) 2023 – 2028 die minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Momenteel zitten er op 34 Nederlandse diplomatieke posten mensen die cyberkennis hebben. Nederland heeft zijn profiel als relevante cyberactor door middel van de diplomatieke inzet van cyberdiplomaten, alsook van de Nederlandse cyberambassadeur, in veel landen versterkt. 

Die verhoogde inzet leidt ook tot intensievere lokale samenwerking met attachés van bijvoorbeeld de ministeries van EZK, Defensie, BZK en Justitie en Veiligheid. De noodzaak voor verdere ontwikkeling van cyberkennis en expertise geldt ook voor de departementen in Den Haag. Het kabinet wil zoveel mogelijk de bestaande cyberkennis binnen departementen en organisaties houden, eventueel aangevuld door externe expertise.

Om krachtig tegenspel te bieden aan landen met een offensief cyberprogramma zoals Rusland en China zijn slagvaardige internationale coalities nodig. De EU-cyber diplomacy toolbox – het geheel aan Europese handelingsopties om op te treden tegen kwaadwillende statelijke cyberactoren – moet beter aansluiten bij de geopolitieke realiteit, stelt de ICS. Nu is het alleen mogelijk om sancties op te leggen aan personen en entiteiten, terwijl de cyberdreiging van statelijke of aan staten-gelieerde actoren alleen maar toeneemt. Het kabinet pleit er dan ook voor dat het EU cyber-sanctieregime vaker wordt ingezet en dat verdergaande sancties mogelijk moeten worden. Ook zou het cybersanctie-instrumentarium landenspecifieker moeten kunnen worden ingezet.

Verbinding

Binnen de EU is het daarnaast belangrijk verbinding te zoeken met andere instrumenten (zoals de Hybrid Toolbox en de Foreign Information Manipulation and Interference Toolbox) die zijn in te zetten om hybride dreigingen door statelijke actoren tegen te gaan. Daarnaast is nauwere EU-Navo-samenwerking nodig om cyberdreigingen het hoofd te bieden.

De nieuwe strategie voor het internationaal cyberbeleid sluit aan op de Nederlandse Cybersecuritystrategie (NLCS) die in oktober 2022 is verschenen. De ICS beschrijft de diplomatieke inzet die nodig is om te werken aan een open, vrij en veilig digitaal domein. De diplomatieke inzet wordt grotendeels vormgegeven door het ministerie van Buitenlandse Zaken (inclusief het postennet), maar kan alleen effectief worden ingevuld middels intensieve samenwerking met de ministeries van Economische Zaken en Klimaat (EZK), Justitie en Veiligheid (J&V), Defensie (DEF), Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) alsook het NCSC, de AIVD en de MIVD.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Nederlandse Staat krijgt van Wingtech schadeclaim van 8 miljard

    Data & AI

    Afzwakking en uitstel delen EU AI Act

    Overheid

    Kort: Overheid test eigen opensource-co­de­plat­form, uni’s waarschuwen voor phis­hing­golf (en meer)

    Security & Awareness

    Van GPS-jamming tot propaganda: hoe cyberconflicten ons dagelijks raken

    Cloud & Infrastructuur

    Brand bij datacenter NorthC in Almere [video]

    Data & AI

    Avendar krijgt 2,2 miljoen euro voor ai-ondersteuning opsporing

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs