Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Bekende chocolatier slachtoffer van identiteitsfraude

11 augustus 2023 - 08:42ActueelSecurity & AwarenessCCB
William Visterin
William Visterin

De bekende Belgische chocolatier Dominique Persoone werd bijna voor ettelijke tienduizenden euro’s opgelicht. De criminelen maakten hiervoor gebruik van gehackte mailbox van een grote winkelketen. Al kon dankzij een alerte chauffeur uiteindelijk het grootste onheil worden vermeden. De zomer blijkt een uitgelezen periode voor dergelijke vormen van identiteitsfraude.

Een Franse bende van (cyber)criminelen had de mailbox van Action gehackt en deden zich enkele weken geleden voor als een manager van het hoofdkantoor die een grote bestelling plaatste voor zijn supermarktketen. ‘Ze wilden duizend stuks van onze ‘Chocolate Line Experience Box’ om aan hun topleveranciers te schenken. Dat is een box van 55 euro’, vertelt Dominique Persoone aan Het Nieuwsblad.

Menselijke firewall

Goed voor een levering van 55.000 euro dus. De communicatie verliep via officiële mailadressen met de naam van een manager die ook effectief werkzaam is bij Action. ‘Alles verliep zeer professioneel – er werd zelfs nog een korting bedongen.’

Maar toen de chauffeur toekwam op de plaats van levering – een louche buitenwijk in Parijs – had hij de alertheid om even te telefoneren met de hoofdzetel van Action, en daar vielen ze compleet uit de lucht. Waarna hij onraad begon te ruiken en snel terugkeerde. Persoone kon de chocolade dus alsnog recupereren en verloor bij het hele gebeuren alleen de kost voor de huur van de koelwagen en het transport. De chocolade kon later nog te koop worden aangeboden. Of hoe het zogenaamde ‘human shield’ of menselijke firewall soms een groot verschil kan maken.

Vooral in zomerperiode

Nieuw is het fenomeen van identiteitsfraude niet. Al worden criminelen wel gewiekster. In het verleden kwam een valse factuur of bestelling nog van een mailadres dat werd nagebootst. Intussen komt zo’n mail vaak van de leverancier in kwestie, althans van zijn of haar mailadres. Soms zelfs als een reply in een bestaande conversatie.

Het CCB (Centrum voor Cybersecurity België) waarschuwde onlangs nog voor dergelijke vormen van oplichting. Met name in de zomerperiode duikt het fenomeen op. Tijdens die vakantie zijn er meer collega’s met vakantie, waardoor betaalprocedures in organisaties mogelijk minder strikt worden opgevolgd.

Meer over

Firewall

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    Dijkbewaking: high performers weten wát ze moeten beschermen

    Governance & Privacy

    DigiD en Mijn Overheid extra versleuteld

    Security & Awareness

    Nominaties: 10 stevige Cyber resilience-projecten

    shutterstock_2726036819 Ivan Marc
    Security & Awareness

    Kort: Sensire koopt Dyzle, Privacy First waarschuwt voor digitaal ID (en meer)

    cloudsoevereiniteit EU
    Cloud & Infrastructuur

    Techwereld vrij positief over Europese pakket voor digitale soevereiniteit

    Financiële dienstverlening

    ING en Worldline voeren eerste Europese agentic betaling in productie uit

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs