Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Spoelstra Spreekt: Censuur

Spoelstra, hand, mond
17 januari 2024 - 12:18OpinieGovernance & Privacy
Jacob Spoelstra
Jacob Spoelstra

COLUMN – De Big Brother awards zijn weer uitgereikt. De awards voor mensen of organisaties die flink hun best hebben gedaan om onze privacy te schenden. En omdat Bits of Freedom de awards altijd uitreikt, valt de overheid uiteraard weer in de prijzen.

Dit keer is het onder andere minister Yeşilgöz-Zegerius (Justitie & Veiligheid). Nu mag Yeşilgöz van mij alle slechte awards krijgen die er uit te delen valt. Als je als vluchtelinge en nareiziger het land binnen bent gekomen en dan vervolgens de grenzen sluit voor alle andere nareizigers dan ben je niet alleen een slechte minister maar ook een slecht mens.  

Verdienmodel

Ook Meta, X en Telegram vielen dit keer ook in de prijzen. Nu kun je deze organisaties standaard nomineren want zij hebben hun verdienmodel gemaakt van het schenden van onze privacy. Maar daarvoor vallen ze niet in de prijzen. Ze hebben de award ontvangen onder meer vanwege het slechte modereren. Je zou het censuur kunnen noemen. Oproepen tot geweld of zelfs genocide blijven lang op hun sociale media staan en vrijwel onbestraft. En je zou de vraag kunnen stellen: zijn zij daar verantwoordelijk voor?

Het zijn intelligente prikborden. Als jij iets te lang kijkt naar een bericht op het prikbord dan krijg je ook ineens allemaal andere berichten te lezen. En zo word je steeds verder je bubbel ingezogen met bijpassende advertenties natuurlijk.

Prikbord

Maar ben jij als leverancier van een systeem verantwoordelijk voor je gebruikers? Wat als er op het prikbord bij de Albert Heijn een briefje hangt waarin een oproep staat om het gemeentehuis plat te branden. Ik denk dat een medewerker van Albert Heijn het eraf gaat halen. En als het vaak gebeurt dan verdwijnt het prikbord gewoon. Zou misschien ook een oplossing zijn voor de socialemedia-platforms.

Meer dan een terechte award dus. Bij deze zijn ze alvast ook alweer genomineerd voor volgend jaar. En voor de zekerheid Yeşilgöz ook maar.

Jacob Spoelstra is columnist en stand-upcomedian. Kijk voor meer informatie op www.jacobspoelstra.nl.

Meer over

Privacy

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Governance & Privacy

    Kort: Gemeenten boeken weinig winst in security, VGZ verlengt werkplekcontract met OGD (en meer)

    5 grootste ot incidenten
    Security & Awareness

    Deze 5 ot-incidenten hebben de security-wereld wakker geschud

    Overheid

    Digitale autonomie en de uitbesteding applicatiediensten omzetbelasting door de Staat

    Security & Awareness

    Hackers dreigen Odido‑data te lekken als losgeld uitblijft  

    Data & AI

    De zelfrijdende auto moet het lab uit

    Security & Awareness

    Overheid faalt bij verplichte internetbeveiliging

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs