Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Data & AI » Data Infrastructure » Quantum Computing

UT coördineert Europees quantumchip-project Onchips

[Afbeelding: metamorworks/Shutterstock.com]
24 januari 2025 - 13:07ActueelQuantum ComputingEuropese CommissieTU EindhovenUniversiteit Twente
Diederik Toet
Diederik Toet

Universiteit Twente (UT) leidt een Europees consortium dat werkt aan een quantumchip, gebaseerd op de elementen germanium en silicium (GeSi) waarmee elektronica en licht kunnen worden gecombineerd. Doel is de ontwikkeling van snellere, efficiëntere en schaalbare quantumcomputers die complexe uitdagingen, zoals medicijnontwikkeling, cybersecurity en kunstmatige intelligentie, kunnen aanpakken.

Het consortium Onchips bestaat uit zes universiteiten, waaronder UT, TU Eindhoven en het Nederlandse bedrijf Single Quantum. Doordat het deel uitmaakt van het Quantum Flagship-programma van de Europese Commissie, ontvangt het initiatief een Europese subsidie van drie miljoen euro.

Samen ontwikkelen de organisaties een chip op basis van germanium-silicium (GeSi)-technologie. Die integreert zowel computationele als communicatieve functies. Volgens projectcoördinator professor Floris Zwanenburg biedt GeSi, dankzij een unieke hexagonale structuur, een oplossing voor schaalproblemen in quantumcomputers.

Belangrijke schakel tussen quantumsector en halfgeleiderindustrie

De chip maakt gebruik van spinqubits en fotonica. Hij wordt ontworpen voor massaproductie met de CMOS-technologie, die volop wordt gebruikt bij de fabricage van microprocessors, geheugenchips en andere elektronische componenten. Hierdoor vormt GeSi een belangrijke schakel tussen de Europese quantumsector en de halfgeleiderindustrie. Dit is dan weer van belang voor de technologische onafhankelijkheid van Europa.

De voltooiing van de chip wordt in 2026 verwacht. De organisaties die in Onchips deelnemen, zijn Universiteit Twente, TU Eindhoven, Technische Universität München, Universität Konstanz (beide Duitsland), Centre National de la Recherche Scientifique (Frankrijk), Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (Hongarije) en het Delftse bedrijf Single Quantum.

Meer over

Quantum computing

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    OT Infrastructure

    OT-patchmanagement herzien: beheersing...

    Kwetsbaarheden in software en firmware zijn onvermijdelijk, ook binnen OT-omgevingen. De manier waarop organisaties hiermee omgaan, bepaalt echter of die kwetsbaarheden daadwerkelijk leiden tot verhoogd risico.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Quantum Computing

    Directeur Qutech enthousiast over nieuwe quantumchip Google

    IT Strategy & Governance

    Pionieren met applicaties voor quantumcomputers

    quantum
    Quantum Computing

    Surf host bijzonder soort quantumcomputer 

    Startups & Scale-ups

    Eerste locatie van nationale quantumcampus geopend

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs