Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Einde aan vendor lock-in? Data Act verandert cloudlandschap

open
[Foto/Afbeelding: Krivosheev Vitaly/Shutterstock.com]
18 maart 2025 - 16:01ActueelCloud & InfrastructuurEuropese Unie
William Visterin
William Visterin


Vanaf september introduceert de Europese Data Act nieuwe regels die het onevenwicht tussen cloudaanbieders en hun zakelijke klanten moeten verkleinen. De regeling geldt ook bij bestaande contracten. Belangrijke wetgeving, vinden Europese gebruikersorganisaties. Want momenteel hebben zakelijke gebruikers nauwelijks onderhandelingsruimte.

Cloudgebruikers ervaren tal van problemen: onvoorspelbare prijsstijgingen, moeilijkheden bij het terughalen van data en onredelijke kosten bij contractbeëindiging. Dit leidt tot een situatie waarin bedrijven ‘gevangen’ zitten bij hun huidige provider, de befaamde vendor lock-in dus.

Cloudgebruikers hebben nood aan duidelijke, ondubbelzinnige en faire contractuele voorwaarden, benadrukt Claude Rapoport, voorzitter van Beltug, de Belgische vereniging van cio’s en digitale tech-leaders, en lid van de Europese expertgroep. ‘Vandaag heeft minder dan 5 procent van de cloudcontracten een goede overstap- en uitstapclausule. De meeste bedrijven hebben geen idee hoe ze hun gegevens kunnen terugkrijgen, hoe lang dat duurt en wat het kost.’

De Europese Data Act, voorzien vanaf september 2025, verplicht cloudaanbieders om klanten binnen maximaal dertig dagen te laten overstappen. Indien technisch niet haalbaar, mag deze periode verlengd worden tot maximaal zeven maanden. Providers moeten hierbij redelijke ondersteuning bieden. Bovendien mogen voor data-extractie geen hogere kosten worden aangerekend dan de werkelijke kosten. Vanaf januari 2027 worden deze kosten volledig afgeschaft.

Ook bestaande contracten

Belangrijk is dat deze regelgeving onmiddellijk van toepassing is op alle contracten, ook bestaande overeenkomsten. Bedrijven hoeven dus niet te wachten tot contractvernieuwing om van deze rechten gebruik te maken.

De Europese Commissie werkt tegelijk aan standaardclausules voor cloudcontracten die deze zomer gepubliceerd worden. Deze worden momenteel voorbereid door een expertgroep. Hoewel niet verplicht, moeten deze standaardclausules dienen als referentie voor evenwichtige voorwaarden conform de Data Act.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Computable.nl

    Virtualisatie heruitgevonden met VM’s en Containers

    15 redenen om bestaande virtuele machines te behouden en ruimte te creëren voor vernieuwing

    Eén reactie op “Einde aan vendor lock-in? Data Act verandert cloudlandschap”

    1. Een oudlid schreef:
      19 maart 2025 om 23:34

      Ik vind alle Europese ‘Excutive Orders’ fantastisch maar nog geen 5% van de organisaties is compliant doordat het om het temmen van papieren tijgers gaat. Want als 95% van de cloud contracten (in België) geen overstap- en uitstapclausule hebben dan wordt er dus niet voldaan eisen van dataportabiliteit volgens GDPR. Een back-up naar de cloud of uit de cloud is geen rocket science hoewel er nog wel wat knelpunten in de kosten zitten maar dat is onderhandelbaar. Hierop is het hele idee van CSI binnen ITSM gebaseerd met alle multi- en hybride cloud concepten want Brussel vergeet haar eigen agenda.

      Nieuwe rechten, nieuwe kansen is mooi maar de clausule over duurzaamheid in contracten gaat om de efficiëntie waarin de schaal van de cloud een voordeel heeft. Hetzelfde geldt voor een ketenproblematiek want never waste a good crisis heeft centralisatie van de data een voordeel als ik kijk naar de inefficiëntie van Brussel-Straatsburg vice versa. Want wij van WC-eend hebben geen bezwaar tegen het schrijven met een vork als het om een digitaal opportunisme gaat. Want een redelijkheid en billijkheid in de contracten gaat om quid pro quo van de inspanningsverplichtingen.

      Voor wat, hoort wat lees ik juridisch tussen de regels door omdat er veel vrijblijvendheid is. Niks is verplicht omdat EC weet dat ze de markt niet kunnen reguleren doordat er nog wat soevereine grenzen zijn als gevolg van een wankelend juridische kader in zoiets als de cloud. Wat betreft de kleren van de keizer ligt het probleem namelijk niet bij de provider maar de organisatie die zich dacht te ontzorgen met uitbesteding.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Barco introduceert nieuw vergadersyste...

    Videoconferencing is volledig ingeburgerd in de vergaderzaal. Met ClickShare heeft Barco een oplossing om gemakkelijk en draadloos videovergaderingen te starten...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Software & Development

    Verkeerde configuratie bij Azure leidt tot veel storingen

    Nexperia
    Cloud & Infrastructuur

    Nexperia-topman wilde 40 procent personeel in Europa ontslaan

    Overheid

    VVD: wij willen een ‘AcICT on steroids’

    Cloud & Infrastructuur

    Investering van twee miljoen in sociaal sportnetwerk CityLegends  

    Governance & Privacy

    Norea onderstreept waarschuwing soevereiniteit AFM en DNB

    Philipp Strasmann Cybersecurity
    Security & Awareness

    De onvermijdelijke verschuiving naar preëmptieve cyberbeveiliging

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs