Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Datacenters Big Tech vergroten de droogte

Schaarste
11 april 2025 - 08:35ActueelCloud & InfrastructuurAWSGoogleMetaMicrosoft
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Amazon, Microsoft en Google exploiteren datacentra die enorme hoeveelheden water gebruiken in enkele van de droogste gebieden ter wereld. De drie Big Tech-bedrijven zijn van plan er nog veel meer te bouwen, uitgerekend in regio’s waar de bevolking al lijdt onder waterschaarste en klimaatverandering.

Dit blijkt uit een studie van de non-profit-organisatie SourceMaterial en de Britse krant The Guardian. Beide organisaties prikken ook het argument van watercompensatie door. Dit helpt de bewoners van getroffen gebieden niet. SourceMaterial telde 38 actieve datacenters van de drie grote techbedrijven in delen van de wereld die al met waterschaarste kampen. 24 andere zijn in ontwikkeling; een toename van 78 procent.

Vooral in de Spaanse provincie Aragon, waar veel nieuwe datacenters uit de grond worden gestampt, dreigen grote problemen. Dit soort locaties zijn populair omdat door de droogte apparatuur minder snel gaat roesten. In totaal bezitten de drie grootste cloudbedrijven 632 datacenters. Cloud en ai stimuleren de vraag naar datacenter-capaciteit. Ook Meta heeft (bekritiseerde) plannen voor een Spaans datacenter.

Eerdergenoemde non-profit-organisatie doet onderzoek naar klimaatverandering, corruptie en democratie. Microsoft gaf in 2023 toe dat 42 procent van zijn water komt uit ‘gebieden met waterschaarste’. Volgens Google vindt 15 procent van zijn waterverbruik plaats in gebieden met ‘hoge waterschaarste’.

Waterpositief

Amazon verstrekt geen totale cijfers over het waterverbruik van zijn datacenters wereldwijd. Een van Amazon’s eigen duurzaamheidsexperts waarschuwde dat de nieuwe plannen ‘niet ethisch’ zijn. Maar het bedrijf beweert wel dat het in 2030 ‘waterpositief’ zal zijn, door zijn verbruik te compenseren door water te leveren aan gemeenschappen en ecosystemen in gebieden met schaarste elders. Ook Microsoft en Google beloven over vijf jaar ‘waterpositief’ te zijn. Bovendien zeggen ze water meer efficiënt te gebruiken.

Maar lokale bewoners hebben niets aan compensatie als die op grote afstand plaatsvindt. Want watercompensatie werkt anders dan CO2-compensatie waarbij een ton verontreinigende stoffen die uit de atmosfeer wordt verwijderd, een ton uitstoot elders kan compenseren. Volgens Aaron Wemhoff, specialist in energie-efficiëntie aan de Villanova Universiteit in Pennsylvanië, is de plaatselijke bevolking veel meer gebaat bij nieuwe waterbronnen. Verder merkt hij op dat de vergunningen die bedrijven als Amazon krijgen, uitgaan van een te laag watergebruik.

Meer over

Datacenter infrastructure

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    OT monitoring herzien: van inzicht naa...

    Monitoring en logging van netwerkverkeer vormen een onmisbare basis voor OT security. Tegelijkertijd groeit het besef dat zichtbaarheid op zichzelf het risico niet verlaagt. In een omgeving met toenemende dreigingen,...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    spaanse vlag
    Data & AI

    Spaanse ‘datacenterfurie’ bedreigt positie Nederland

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs