Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

OM van plan weer mondjesmaat online te gaan na cyberaanval

[Foto Freedomz/Shutterstock]
05 augustus 2025 - 17:00ActueelSecurity & AwarenessCitrixOM
Bouko de Groot
Bouko de Groot
bouko@computable.nl

De nasleep van de hack bij het OM duurt voort. Langzaamaan moet het hele netwerk weer online gaan, maar exacte data of verdere details over de cyberaanval geeft men niet vrij.

Binnenkort hoopt het OM weer online te gaan, nadat het zichzelf vrijwillig afkoppelde na de hack twee weken terug. ‘Een gefaseerde livegang is nodig, omdat de systemen en applicaties onderling zijn verbonden, maar ook gekoppeld zijn met die van bijvoorbeeld de rechtspraak, de politie, het CJIB en het NFI. De herstart wordt zorgvuldig met alle ketenpartners afgestemd om zo min mogelijk verstoringen van hun systemen en processen te veroorzaken. Ook met de advocatuur en Slachtofferhulp Nederland staat het OM in contact over de vervolgstappen,’ zo meldt het.

‘Een van de eerste functionaliteiten die zo snel mogelijk weer beschikbaar komen, is het e-mailen voor OM-medewerkers met de buitenwereld. Verder volgen de fases grofweg de volgorde van de rechtsgang. Dat is nodig, omdat ontbrekende digitale informatie in de juiste volgorde moet worden ingevoerd; het is niet mogelijk een veroordeling of vrijlating te registreren, zonder dat er eerst een aanhouding is geregistreerd.’

Nog geen nieuwe details over cyberaanval

Hoewel het duidelijk is dat er van de kwetsbaarheid in Citrix Netscaler gebruik is gemaakt, is nog niet vastgesteld of er data zijn gemanipuleerd of weggehaald. ‘Er zijn wel enkele Citrix-systemen gecompromitteerd, wat betekent dat deze systemen zijn blootgesteld aan ongeoorloofde toegang.’ Verder is geen helderheid gegeven over de achterliggende oorzaak van het probleem: organisatorisch, incidenteel, of iets anders, zoals eerder door cybersecurity-experts is uitgelegd.

Tijdens de herstart wordt ‘de ict-omgeving wordt continu gemonitord, zodat een verdachte beweging in het systeem direct kan worden onderkend en daarnaar kan worden gehandeld.’ Wanneer de herstart begint is nog niet bekend, zei het OM nog tegen Computable. Ook over de voortgang van het strafrechtelijk onderzoek naar de hack wil het OM nog niets kwijt. Toeval of niet, een week na de hack in Nederland werden ook computers van Justitie en de Belastingdienst op de Antillen binnengedrongen.

Meer over

Cyberaanval

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    3 reacties op “OM van plan weer mondjesmaat online te gaan na cyberaanval”

    1. keuterboertje schreef:
      5 augustus 2025 om 18:41

      Wat als de inbrekers een legitieme Windows Service vervangen hebben door hun eigen creatie?

      Vergeten jullie niet ook de DNS calls te monitoren? Dan kan men tegenwoordig ook al informatie mee versturen en zelfs wegsluizen.

      Login om te reageren
    2. dino schreef:
      6 augustus 2025 om 10:46

      hoop mooie woorden weer.
      uiteraard “zorgvuldig afgestemd” met “zo min mogelijk verstoringen”
      “continu gemonitord” “direct onderkend” zodat “daarnaar kan worden gehandeld”

      je vraagt je af hoe zo’n hack dan heeft kunnen gebeuren.
      of is binnen 2 weken de complete organisatie en techniek veranderd ?

      wel nasleep dus maar geen nieuwe details is zo’n beetje de boodschap

      misschien is dat het nieuws:
      ze stemmen daar nu wel zorgvuldig af, willen verstoren nu wel voorkomen, monitoren nu wel, onderkennen problemen en gaan er toch maar eens naar handelen.
      Wie dat geloofwaardig vindt bij een organisatie als OM wordt gedoogd.
      En met hun PR zit het wel goed.

      Login om te reageren
    3. Een oudlid schreef:
      7 augustus 2025 om 12:22

      Recovery is mooi maar resilience is het einddoel want NIS2 eist dat het OM zich weerbaar maakt tegen digitale dreigingen. Nu ligt feitelijke regie hiervoor buiten beeld door alle uitbestedingen en dat is een systemisch probleem. Want de overheid raakt steeds verder verweven met private dienstverleners en verliest daarmee haar
      grip op de digitalisering waardoor governance geen sturend mechanisme is maar een papieren façade. Dat is niet mijn mening maar conclusie van een Onderzoeksraad voor de Veiligheid die stelt dat controle een illusie is. En laten we ook commissie Elias (2014) niet vergeten die eerder tot dezelfde conclusie kwam als Raad van Openbaar Bestuur (2024) recentelijk want structurele tekorten aan vakmanschap en eigenaarschap en gebrek aan bestuurlijke moed los je niet op met scheve verhoudingen in beloning en verantwoordelijkheid. De verdachte beweging in het systeem gaat niet om de ICT maar om de herhaling van waarschuwingen zonder wezenlijke verandering.

      Als de overheid pas handelt onder druk van Brussel of na een incident terwijl haar eigen adviesorganen jaren dezelfde noodklok luiden dan staat niet de weerbaarheid op het spel maar de geloofwaardigheid.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Teamvalue

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    20% besparen op je Azure-kosten en een...

    Azure biedt organisaties schaalbaarheid, flexibiliteit en toegang tot een breed scala aan diensten. Toch zien veel organisaties hun kosten ongemerkt...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Carrière

    Opmerkelijk: Nieuwe DigiDuck, Wereldrecord Cognizant, SLTN op hippische tour en Linkit ondersteunt Jinc 

    vertrouwen soevereiniteit
    Security & Awareness

    Kort: Supply chain onder druk, nieuwe initiatieven soevereiniteit (en meer)

    Werkplek & Beheer

    Finalist lijft Liferay-msp Proteon Communication Builders in

    Security & Awareness

    Tekort aan cybervaardigheden zorgt bij drie kwart van organisaties voor risico’s

    Salesforce hack
    Security & Awareness

    Salesforce-hack door ShinyHunters omvat 1,5 miljard records

    Data & AI

    CWI verhoogt met ai dataveiligheid VN-crisisplatform

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs