Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief
Onderstaande bijdrage is van een externe partij. De redactie is niet verantwoordelijk voor de geboden informatie.

Cloudadoptie neemt verkeerde afslag – en dit is waarom

[Beeld: Shutterstock/Cagkan Sayin]
21 oktober 2025 - 17:054 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Ruben van der Zwan
Ruben van der Zwan

BLOG – Cloudtechnologie heeft organisaties ongekende flexibiliteit en schaalbaarheid gebracht. Maar terwijl de mogelijkheden zich opstapelen, gaat er iets cruciaals verloren: weerbaarheid en kostenbeheersing.

Wat begon als een strategische keuze voor on-demand schaalbaarheid en kostenbesparing, is bij veel organisaties uitgemond in een lappendeken van platforms en abonnementen met onverwacht hoge lasten. De vraag is niet meer óf je in de cloud werkt, maar hoe beheersbaar is je cloudomgeving nog?

Complexiteit

De belofte van functionaliteit en flexibiliteit is een bron van complexiteit geworden. Elke extra cloudfunctionaliteit betekent een uitbreiding van je aanvalsoppervlakte, een extra compliance-risico en nóg een operationele uitdaging.

Sommigen kiezen voor één grote cloudprovider in de hoop daarmee de complexiteit te beteugelen. Maar ook dan geldt: één grote provider is geen garantie voor eenvoud. Een te brede waaier aan clouddiensten binnen hetzelfde platform creëert alsnog afhankelijkheid, onduidelijkheid en onnodige kosten.

Ook multi-cloudstrategieën, ooit gepresenteerd als toekomstbestendig, ontstaan in de praktijk vaak uit pragmatiek: een nieuw project, een losse leverancier, een aparte omgeving. Het resultaat? Een gefragmenteerd landschap waarin regie verdwijnt.

Veelzijdige infrastructuur

Grote platforms bieden veelzijdige infrastructuur, maar de verantwoordelijkheid voor inrichting, beveiliging en compliance ligt bij de gebruiker. En dat valt in de praktijk vaak tegen. Het gemak en de snelheid van cloudimplementaties maken het aantrekkelijk om snel te schakelen, maar zonder controlemaatregelen kunnen er ongemerkt kwetsbaarheden ontstaan in databeheer, toegangscontrole en integratie. Zeker met de toenemende druk van NIS2 en datasoevereiniteit is de veelzijdige infrastructuur ineens een strategisch risico geworden.

Wat organisaties nodig hebben is niet méér cloud, maar beter gekozen cloud. Minder variatie in platformen of functionaliteiten, meer focus op beheersbaarheid, voorspelbaarheid en controle. Of dat nu in een publieke, private of dedicated infrastructuur is – als het maar past bij je risico’s, compliance-eisen en strategische doelen en dat van je klanten.

Cloudvolwassenheid

Veel organisaties hebben geleerd om effectief gebruik te maken van de flexibiliteit die de cloud biedt. Daarmee is het moment aangebroken om door te groeien naar het volgende niveau van cloudvolwassenheid en de veiligheid en het kostenplaatje op orde te krijgen: niet door méér technologie, maar door betere keuzes. Door scherp te kijken naar de spreiding van workloads – welke écht in de publieke cloud moeten draaien en hoe die beheersbaar blijven, en welke beter passen op een toegankelijkere private infrastructuur – leg je een steviger, veiliger en kostenvoordeliger fundament voor een toekomstbestendige it. In een tijd van toenemende digitale dreigingen en strengere regelgeving is eenvoud geen beperking, maar een strategisch voordeel. Een fundament waarmee niet alleen de uitdagingen van vandaag worden aangepakt, maar ook die van morgen.

Drie stappen

In de volgende drie stappen ga je naar een veiligere en kosten efficiëntere cloud voor je organisatie.

  • Stel duidelijke criteria op voor bedrijfscontinuïteit

Voorkom wildgroei en afhankelijkheid door vooraf harde eisen te stellen aan cloudoplossingen.

  • Welke processen zijn essentieel voor het bedrijf?
  • Waar worden data opgeslagen?
  • Hoe is toegang geregeld?
  • Welke compliance-certificeringen zijn vereist (bijv. ISO 27001, GDPR, NIS2)?

Gebruik deze criteria als maatstaf voor elke nieuwe applicatie of dienst.

  • Centraliseer beleid, decentraliseer uitvoering – met beperkte keuzes

Breng regie aan door een centraal team verantwoordelijk te maken voor infrastructuurbeleid en een bewust beperkt aantal goedgekeurde cloudopties vast te stellen. Afdelingen kunnen vervolgens binnen deze kaders zelfstandig keuzes maken, zonder dat de organisatie vervalt in onoverzichtelijke wildgroei.

Dit leidt tot:

  • Minder versnippering van tools en securitymaatregelen;
  • Meer grip op kosten, compliance en beheer;
  • Een kleiner aanvalsoppervlak en hogere digitale weerbaarheid.

Minder cloudfunctionaliteiten, meer overzicht – zonder dat je innovatie in de weg zit.

  • Durf te consolideren en terug te migreren

Identificeer cloudomgevingen die historisch zijn gegroeid maar geen strategisch voordeel meer bieden. Verplaats workloads naar een centrale infrastructuur of migreer terug naar een private omgeving. Minder is vaak beter – qua kosten, grip én beveiliging.

Door je bestaande processen langs bovenstaande meetlat te leggen én bij elke nieuwe applicatie of dienst deze criteria als maatstaf te nemen, voorkom je als organisatie dat er een gefragmenteerd cloudlandschap ontstaat waarover je te weinig regie hebt.

Ruben van der Zwan, ceo Worldstream

Meer over

Cloud

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    3 reacties op “Cloudadoptie neemt verkeerde afslag – en dit is waarom”

    1. dino schreef:
      21 oktober 2025 om 20:33

      na al die cloudhaleluja nu dit:
      “Ook multi-cloudstrategieën, ooit gepresenteerd als toekomstbestendig, ontstaan in de praktijk vaak uit pragmatiek: een nieuw project, een losse leverancier, een aparte omgeving. Het resultaat? Een gefragmenteerd landschap waarin regie verdwijnt.”
      Regie voeren is regeren en dat deed blijkbaar de leugen.
      Was het ooit, hoe meer hoe beter.
      Nu geldt ineens: ” migreer terug naar een private omgeving. Minder is vaak beter – qua kosten, grip én beveiliging.”
      Is worldstream het nieuwe worldonline.
      Arme IT managers met hun strategische visie 😛
      met zulke vriendschap heb je geen vijanden nodig.
      Wat leerde Het Goede doel ook alweer over deze illusie:
      Als het gaat om geld
      Als het gaat om cloud
      Als het gaat om alles wat je lief hebt
      Wie kun je dan vertrouwen?

      Login om te reageren
    2. Een oudlid schreef:
      23 oktober 2025 om 10:41

      De valkuil van Ruben is technologie koppelen aan een governance vraagstuk want cloud technologie gaat om een verzamelnaam voor IT-diensten die via het internet worden geleverd. Het leveringsconcept van pay-per-use is dan ook niet gelijk aan het model van plaatsing waar de voordelen van flexibiliteit van de infrastructuur vooral in de technologie van abstractie zitten. Want je kunt een infrastructuur afnemen in verschillende smaken als het om soevereiniteit gaat. Je private cloud op basis van Infrastructure as a Service (IaaS) door gebruik te maken van een multi-tenant providers in Nederland maakt tenslotte net zo goed gebruik van cloud technologie als AWS.

      Soevereiniteit gaat niet over het al dan niet gebruiken van cloud maar over de voorwaarden waaronder je cloud technologie afneemt op basis van de modellen waarbij je denkt aan:

      1. Locatie van dataopslag (juridisch kader)
      2. Toegang tot metadata en logs (auditability)
      3. Contractuele exit mogelijkheden (vendor lock-in)
      4. Interoperabiliteit en portability (technische autonomie)

      Want Amerikaanse hyperscaler biedt gemak, maar Machiavelli in de polder biedt manoeuvreerruimte. In een wereld van geopolitieke onzekerheid is deze strategische wendbaarheid geen luxe, maar een noodzaak. Bedrijfscontinuïteit zit tenslotte niet in de compliance maar in de veerkracht waarin Europese federatieve cloud architectuur om een contractuele modulariteit met technologische neutraliteit gaat.

      De juridische ruggengraat van contracten is niet onbelangrijk als het om modellen van service levering gaat. De politiek van veel beloven maar niets nakomen helpt nu eenmaal niet bij het continuïteitsprobleem. In een tijd van technologische abstractie is het contract dan ook nde enige concrete laag die continuïteit kan waarborgen.

      Login om te reageren
    3. keuterboertje schreef:
      23 oktober 2025 om 16:40

      Cloud heeft helemaal geen meerwaarde voor de meeste bedrijven omdat de kosten veel hoger zijn dan eigen beheer. Maar management wil graag hip zijn en kunnen laten zien dat ze de kosten van beheer en onderhoud geëlimineerd hebben.

      Maar ze “vergeten” daarna te laten zien dat de kosten voor gebruik van clouddiensten veel hoger is en dat het kostenplaatje daarom zelden of nooit gunstig is ten opzichte van eigen infrastructuur.

      Het is allemaal gewoon incompetentie en domheid. Dat is waar het op neerkomt.

      Het opschalen van capaciteit is soms handig maar kan ook via VPS providers gedaan worden. Zelfs met een simpele schuifregelaar op een dashboard. De bijna oneindige schaalbaarheid die cloud-providers kunnen leveren heeft vrijwel niemand nodig, tenzij je de nieuwe Facebook of Google bent. En die zullen al snel besluiten dat ze beter hun eigen infrastructuur kunnen optuigen.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    NIS2: Europese richtlijn maakt cyberse...

    De Europese NIS2-richtlijn zet cybersecurity definitief op de strategische agenda. Organisaties in vitale sectoren krijgen te maken met strengere eisen...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Lenovo start refurbish-dienst voor bedrijven

    Risico, risk
    Security & Awareness

    Phishing en verouderde software vormen (nog altijd) grootste risico

    Data & AI

    Nvidia stopt Synopsys van Aart de Geus twee miljard toe

    Cloud & Infrastructuur

    Bird begint prijzenslag tegen CM.com

    cybercrime zorg hack
    Security & Awareness

    Kort: Nieuw zorgplatform Mitz niet veilig, feestdagen drukke periode voor cybercrime (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Cloud repatriation: hoe kiezen tussen publieke en private cloud?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs