Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Kort: Oproep tot investeringen in fotonica, ai-project voor betere anticipatie op pandemieën (en meer)

[Afbeelding: Shutterstock AI Generator]
22 januari 2026 - 15:373 minuten leestijdInnovatie & TransformatieAppyThingsLockBitPhotonDeltaPride CapitalUZ Brussel
Rik Sanders
Rik Sanders

In dit nieuwsoverzicht: Fotonische EU-chipindustrie slaat alarm, ransomware-aanval op Veenkoloniaal Museum, mbo bij AppyThings, eerste Noorse overname Pride Capital Partners en ai-project laat ziekenhuizen beter anticiperen op pandemieën.

Oproep tot investeringen in fotonische chips

Dankzij jaren aan onderzoek en investeringen heeft de Europese fotonische chipindustrie een internationale voorsprong opgebouwd, met Nederland als koploper. Maar die voorsprong in fotonische chiptechnologie dreigt verloren te gaan zonder gerichte investeringen. Acht Europese ceo’s, gesteund door PhotonDelta, vragen overheden en EU om actie in aanloop naar de herziening van de Chips Act. De markt voor geïntegreerde fotonica groeit de komende jaren sterk, maar concurrentie uit de VS en Azië neemt snel toe.

In een whitepaper pleit de sector voor een speciaal Europees programma, betere voorwaarden voor opschaling en toegankelijkere financiering voor bedrijven. Fotonische chips zijn volgens de initiatiefnemers belangrijk voor energiezuinige digitale infrastructuur, medische innovaties en strategische autonomie van Europa. Het betreft Aixtron, Almae Technologies, Ligentec, Phix, PhotonDelta, Smart Photonics, Soitec, VLC Photonics en XFab

Veenkoloniaal Museum getroffen door ransomware-aanval

Het Veenkoloniaal Museum in Veendam kampt met de gevolgen van een cyberaanval. Op 7 januari ontdekten medewerkers dat de ransomwaregroep LockBit toegang had gekregen tot de systemen. Dat meldt RTV1. Daarbij zijn gegevens gestolen en bestanden versleuteld, waardoor personeel niet meer bij een deel van de digitale administratie en fotoarchieven kan. Volgens directeur Hendrik Hachmer gaat het onder meer om collectiebeelden en persoonsgegevens; betrokkenen zijn geïnformeerd. Het museum weet niet hoeveel losgeld wordt geëist en gaat niet onderhandelen. Een back-up van december voorkomt groter verlies. De oorzaak van de aanval wordt nog onderzocht.

MGF stapt in AppyThings via management buy‑out

Investeringsmaatschappij MGF uit Den Bosch heeft samen met het managementteam van AppyThings een volledige management buy‑out gerealiseerd. Het team, bestaande uit Tom Hendrix, Reinier van der Hoeven en Wouter Leijdes, neemt via de constructie alle aandelen over van de oprichters van AppyThings: Bert van Vugt en Anthony Doerga.

AppyThings (veertig man), met hoofdkantoor in Veenendaal, richt zich op it‑integratie met een focus op api‑management en event‑streaming. Het bedrijf behaalt een omzet van circa tien miljoen euro en is actief in Europa en het Midden‑Oosten. Met de instap van MGF verwacht AppyThings zijn groei te versnellen. MGF richt zich op mkb‑bedrijven met bewezen resultaten en minderheidsparticipaties.

Pride Capital Partners doet eerste Noorse investering

Pride Capital Partners heeft zijn eerste investering in Noorwegen afgerond met een deelname in Duell Software en ontwikkelbedrijf Panteon. Beide bedrijven zijn gevestigd in Kristiansand. De investeerder ondersteunt het management bij verdere organische groei en bij een buy‑and‑buildstrategie in de versnipperde Noordse markt. Duell levert cloudgebaseerde software voor handelsbedrijven, waaronder logistiek, voorraadbeheer, betalingen en dagelijkse operaties.  

Project Anticipate moet ziekenhuizen beter voorbereiden op pandemieën

De Vrije Universiteit Brussel, het UZ Brussel en de Universiteit Antwerpen starten het onderzoeksproject Anticipate om ziekenhuizen beter te laten anticiperen op toekomstige pandemieën. Het project combineert ai, epidemiologische modellen en nieuwe diagnostiek om pathogenen sneller te detecteren en zorgcontinuïteit te waarborgen.

Onderzoekers ontwikkelen simulatiemodellen die ziekenhuisprocessen nabootsen en ai‑technieken inzetten om effectieve maatregelen te bepalen. Daarnaast werkt het consortium aan diagnostische tools op basis van sequencing en ai, die worden getest in het UZ Brussel. Het project ontvangt ruim 2,4 miljoen euro steun van het Belgisch Fonds Wetenschappelijk Onderzoek (FWO) en kan later ook worden toegepast in andere zorgomgevingen.

Meer over

AIfotonicaInvesteringKortOvernameRansomware

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    De toekomst van werk volgens HP: print...

    Hybride werken is definitief ingeburgerd. Medewerkers bewegen zich soepel tussen thuis, kantoor en onderweg, terwijl organisaties proberen één consistente digitale ervaring neer te zetten.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Helin haalt tien miljoen euro groeikapitaal op voor internationale uitbreiding

    Data & AI

    Geen digitalisering zonder (frontline-)data

    Innovatie & Transformatie

    Kustwacht kan kritieke datakabels niet beschermen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 35 miljoen voor open science, Connected Trade Network van start (en meer)

    Overheid

    Europa overweegt harde lijn: Amerikaanse techbedrijven mogelijk buitenspel

    Data & AI

    Succesvolle implementatie van ai vereist meer dan technologie

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs