Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Hoge Colleges van Staat ruilen Oracle in voor SAP S/4Hana  

[Foto: Orange Pictures/Shutterstock]
30 april 2026 - 07:00ActueelSoftware & DevelopmentApps&UsAproCentricDBA.nliQibtMCXOracleSAPTweede Kamer
Rik Sanders
Rik Sanders

WIE GUNT WAT – De Hoge Colleges van Staat vervangen hun bestaande financiële Oracle-landschap door SAP S/4Hana. Het project wordt uitgevoerd door iQibt uit ’s‑Hertogenbosch, dat optreedt als managed service provider en centraal aanspreekpunt. Het contract heeft een looptijd van tien jaar en een waarde van zo’n acht miljoen euro.

De implementatie neemt naar verwachting een jaar in beslag. De Tweede Kamer, Eerste Kamer, Raad van State, Algemene Rekenkamer en Nationale ombudsman – de Hoge Colleges van Staat (HoCoSta’s) – doen mee aan het traject.

Aanleiding voor het project is de verouderde software en het veranderende kader waarin de organisaties opereren. Wet- en regelgeving, governance-eisen en it‑architecturen zijn de afgelopen jaren sterk in beweging geweest. Momenteel is er sprake van één FIS (Financieel Informatie Systeem) dat door zowel de Tweede Kamer (de grootste én hoofdgebruiker) als de vier andere genoemde HoCoSta’s wordt gebruikt.  

Complex beheer

Het beheer van het Oracle EBS-FIS is momenteel onderverdeeld. De eigen it-dienst van de Tweede Kamer is er voor de infrastructuur en het operating system (OS) van de applicatieserver, de functionele ondersteuning hoort bij leverancier Apps&Us, het databasebeheer bij leverancier DBA.nl en het technisch beheer bij leverancier MCX. Daarnaast is er nog het beheer van de aanpalende systemen Apro, Apro Banking en Cognos door de respectievelijke leveranciers Apro, Apps&Us en Centric. De verschillende verdeelde verantwoordelijkheden die bij de diverse partijen zijn belegd, creëren momenteel coördinatieproblemen. Deze beheeruitdaging is een belangrijke reden een oplossing te zoeken in een saas-cloudoplossing, aldus het bestek van deze tender.

Toekomstige gewenste situatie

Er wordt een saas-cloud-oplossing op basis van SAP S/4Hana – het Rijk is een groot SAP-gebruiker – neergezet die minimaal de huidige functionaliteiten in het FIS weet te dekken en mogelijkheden biedt om verder te optimaliseren. Daarnaast wordt elke HoCoSta verantwoordelijk voor het onderhoud en beheer van het eigen deel van de applicatie in plaats van afhankelijk te zijn van de dienstverlening vanuit de Tweede Kamer. Elke organisatie krijgt een eigen, logisch gescheiden SAP‑omgeving binnen één platform, waarbij wordt samengewerkt met twee it-partners (iQibt en SAP) in plaats van de huidige riedel.

Wie gunt wat: Veel ict-opdrachten worden verstrekt via een aanbestedingstraject. Computable maakt regelmatig melding van de publiek gemaakte gunningen.

Meer over

AanbestedingERP-softwareSaaSWie gunt wat

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Staat Digitale Connectiviteit Bouw- en Installatiebranche

    Connectiviteit is de kern van veel processen en van strategisch belang voor de toekomst. Waar sta jij?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    UWV houdt geloof in dreigend it-fiasco: BMS

    Falen, fiasco, vallen, mislukt
    Overheid

    Een nieuw, uniek ict-dieptepunt bij het UWV

    Innovatie & Transformatie

    Dassault Systèmes en Omron vangen digital twin én fabriek in één keten

    Innovatie & Transformatie

    Siemens presenteert autonome industriële ai-agent

    De overstap deel 3
    Innovatie & Transformatie

    Consortia maken opensource volwaardig alternatief voor big tech

    shutterstock_2482811801 Panchenko Vladimir 16x9
    Carrière

    Kort: werknemer baalt van legacy-it, klanten ‘daten’ met nep­pro­fie­len (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs