Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Data & AI

Ai moet zichtbaar zijn: EC introduceert verplichte icoontjes en labeling

nieuw icoontje voor ai-content
Verplicht basis-icoontje voor deepfake‑content (beeld, audio, video) of gepubliceerde tekst die met behulp van ai is gemaakt.
21 juli 2026 - 11:58ActueelData & AIEuropese Commissie
Alfred Monterie
Alfred Monterie
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

De Europese Commissie heeft maandag richtlijnen gepubliceerd om aanbieders en gebruikers van kunstmatige intelligentie (ai-systemen) te helpen voldoen aan de transparantieverplichtingen van de EU AI-wet.

Zondag 2 augustus 2026 treden de meeste regels van deze veelbesproken wet in werking. Belangrijk onderdeel is dat mensen moeten kunnen herkennen wanneer ze met ai interageren of wanneer content door ai is gegenereerd of bewerkt. Daardoor wordt het risico op misleiding en manipulatie verminderd.

De maandag gepubliceerde richtlijnen verduidelijken welke aanbieders en gebruikers moeten voldoen aan de transparantieverplichtingen voor interactieve ai-systemen en de markering en labeling van door ai gegenereerde content. De EU heeft daar ook icoontjes voor gemaakt. Organisaties die ai-systemen uitrollen, moeten gebruikers ook informeren wanneer ze worden blootgesteld aan deepfakes. Hetzelfde geldt voor door ai gegenereerde content over onderwerpen van publiek belang zonder menselijke beoordeling of redactionele controle, en aan emotieherkennings- of biometrische categorisatiesystemen.

De richtlijnen leggen bepaalde concepten uit, geven uitzonderingen en voorbeelden. Dit omvat onder meer wat direct interactieve ai-systemen zijn, zoals chatbots, synthetische content. Dit is inclusief gedeeltelijk of volledig door ai gegenereerde tekst, deepfakes en door ai gegenereerde tekst over onderwerpen van publiek belang. Ook worden voorbeelden gegeven van relevante uitzonderingen zoals standaard-bewerking. Daaronder vallen  spelling- en grammatica-correctie.

AI Act

Tot slot leggen de richtlijnen uit hoe naleving van de transparantieverplichtingen van de ai-wet kan worden aangetoond. Dit kan onder meer door de Gedragscode inzake transparantie van door ai gegenereerde inhoud na te leven. Aanbieders en gebruikers (deployers) van ai-systemen kunnen die code ondertekenen als signaal dat ze aan de verplichtingen voldoen.

De AI Act is twee jaar geleden van kracht geworden. Vooral voor applicaties met een hoog risico zijn er veel verplichtingen. De beperkingen voor deze ai-toepassingen zijn afgelopen mei uitgesteld tot december volgend jaar. Applicaties met een beperkt risico hoeven alleen aan de transparantie-regels te voldoen.

Meer over

AI Act

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Risk

    De Cyberbeveiligingswet en NEN7510: wa...

    Sinds 15 augustus 2026 is de Cyberbeveiligingswet van kracht, de vertaling van de Europese NIS2-richtlijn. Voor de zorgsector is dat een aanscherping: cyberbeveiliging is voor het eerst een keiharde wettelijke...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Dado Van Peteghem
    Data & AI

    Dado Van Peteghem: ‘Ai stelt it-afdeling voor drie grote uitdagingen’

    Onderwijs

    ‘Niveau junior security-expert zakt weg door ai’

    IT Strategy & Governance

    Kort: 40 miljoen voor Hadrian, eerste ai-lab Kyndryl in EU (en meer) 

    IT Industry news

    Panasonic viert dertig jaar Toughbook met nieuwe ai-rugged devices

    Verlaten kantoor
    Carrière

    Atos verplaatst Nederlands hoofdkantoor naar Eindhoven

    Data & AI

    Twee op drie kreeg al met een ai-incident te maken

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs