Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Carrière

Onderwijs stopt Espelon

15 september 2005 - 22:00AchtergrondCarrière
Koen Stegeman
Koen Stegeman
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

Na bijna drie jaar wordt op 1 oktober de stekker uit Espelon getrokken, een kennisplatform om het gebruik en de verspreiding van digitaal lesmateriaal in Nederland te stimuleren. Hogescholen en universiteiten blijken er gewoon het geld niet voor over te hebben.

Espelon leek een mooi initiatief. Stichting SURF en Digitale Universiteit wilden voorkomen dat succesvolle digitale onderwijsprojecten die binnen het hoger onderwijs worden ontwikkeld, na afronding op de spreekwoordelijke plank zouden komen te liggen. Daarom werd op 1 januari 2003 het kennisplatform Espelon in het leven geroepen. Espelon moest zich uiteindelijk zelf kunnen bedruipen, maar na bijna drie jaar komt er nog steeds te weinig geld binnen vanuit de hogescholen en universiteiten om het platform overeind te houden. “Instellingen in het hoger onderwijs zijn er niet aan gewend dat digitale leermiddelen geld kosten”, zegt Michiel van Geloven, woordvoerder van Digitale Universiteit. “De belangstelling was groot. De naamsbekendheid was duidelijk in orde. We voorzagen ook in een behoefte. Maar dat leidde niet automatisch tot het afsluiten van contracten.”
De onderwijsinstellingen hebben Espelon verteld dat het vooral een budgettaire kwestie is. Zelf hebben zij er onvoldoende middelen voor en het is moeilijk om de kosten te verhalen op de studenten. Van Geloven: “Een boek kun je als hogeschool voorschrijven. Een student koopt het dan of leent het uit de bibliotheek. Bij digitale leermiddelen ligt dat wat moeilijker. Het is lastig om studenten te laten betalen voor iets wat zij niet in handen krijgen, waardoor de onderwijsinstellingen zelf voor de kosten opdraaien.”
Van Geloven denkt dat het ‘not-invented-here-syndroom’, zoals hij het noemt, eveneens een rol heeft gespeeld bij het mislukken van het initiatief. “Hogescholen zijn niet gauw bereid om digitale initiatieven van andere hogescholen over te nemen. Die autonome houding is bij universiteiten zelfs nog groter.”
Het digitale onderwijsmateriaal dat tot nu toe is verzameld gaat niet verloren. De Digitale Universiteit gaat zich voorlopig zelf ontfermen over de ongeveer tien projecten die tot nu toe waren ondergebracht bij Espelon. Eén van de projecten, Economieweb, wordt voortgezet door de stichting HOI, waarin de verzamelde economieopleidingen zich hebben verenigd.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Soevereiniteit

    Digitale soevereiniteit of digitale au...

    Digitale soevereiniteit, digitale autonomie, soevereine cloud: de termen worden vaak door elkaar gebruikt. Maar wat betekenen ze nu echt, en waarom maakt het uit? Begin juli 2026 scherpte het kabinet...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    IT Strategy & Governance

    Kort: Infoplaza kiest voor Nederlandse wolk, let op valse captcha’s

    Carrière

    BZK trekt alle registers open om klokkenluider Van Oordt te ontslaan

    Carrière

    Reorganisatie bij TomTom treft 200 banen

    Carrière

    Krapte stuwt it-salarissen

    Overheid

    Bemiddelingsservice belandt op het kerkhof van UWV-projecten

    Carrière

    ASML wijkt af van sociaal plan: minder zoektijd boventallige it-managers

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs