Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Meer Wi-Fi staat niet gelijk aan betere Wi-Fi

20 maart 2016 - 15:574 minuten leestijdChannelCloud & Infrastructuur
Fred Voogt
Fred Voogt

Hoe belangrijker Wi-Fi wordt, hoe vaker over slechte Wi-Fi-verbindingen geklaagd wordt. Dat lijkt een logische samenhang, maar in mijn ogen gaat het hier om een correlatie die niet op hoeft te gaan. Slechte Wi-Fi is vrij eenvoudig te voorkomen met een goede planning. Klachten zijn meestal het gevolg van een verkeerd begrip van de werking van Wi-Fi.

Wi-Fi is met name voor jongeren een eerste levensbehoefte geworden. Overal willen zij met hun devices goed online kunnen zijn, of het nu om een laptop, smartphone of tablet gaat. In het onderwijs vraagt dat om snelle, betrouwbare Wi-Fi-verbindingen.

Maar opvallend is dat juist in het onderwijs vaak klachten worden geuit. Zo las ik recent een artikel op de nieuwssite van de Hogeschool Rotterdam, waarin het ontbreken van een snelle internetverbinding door de studentengeleding van de medezeggenschapsraad als een ‘hinderlijk en zorgelijk probleem’ wordt omschreven. Studenten zijn voor hun studie afhankelijk van Wi-Fi, maar vanwege te veel zwakke plekken in de dekking is de kwaliteit van Wi-Fi op de Hogeschool ontoereikend.

Stoorzenders genoeg

Door betrokkenen wordt gewezen op verkeerde plaatsing van access points, kwalitatief ondermaatse controllers, personal hotspots, oude netwerkkaarten en zelfs langsrijdende bussen als oorzaken van het probleem. Een oplossing blijft voorlopig uit. In elk van de argumenten schuilt enige waarheid. Allen zijn niet bevorderlijk voor het goed functioneren van Wi-Fi.

De Hogeschool Rotterdam staat niet alleen in deze problematiek. Een in 2015 uitgevoerd internationaal onderzoek van non-profit organisatie Educause geeft zelfs aan dat 50 procent van onderwijsinstellingen het gebruik van mobiele apparaten ontmoedigt omdat it-management de steeds toenemende eisen van studenten niet kan bijbenen. De oplossing wordt veelal gezocht in meer van hetzelfde: een Pavlov-reflex afkomstig uit het bedrade tijdperk. Helaas plaatst it in veel gevallen dan meer access points (ap’s) om de dekking te verbeteren en een sterker signaal te bieden aan mobiele clients. Twee ap’s in een klaslokaal klinkt als overkill en dat is het ook. Toch zien we het in de dagelijkse praktijk gebeuren.

Middel verergert de kwaal

Maar dat meer Wi-Fi zorgt voor een betere Wi-Fi-situatie is een misvatting. Het is een noodgreep, geboren uit een gebrek aan kennis van de werking van Wi-Fi. Het uittekenen, implementeren en uitbreiden van een netwerk vraagt om andere competenties dan bij een bedraad netwerk. Goed Wi-Fi aanleggen is een vak op zich.

Access Points zelf zijn de grootste bron van interferentie in netwerken; daarom moet je je juist richten op het verminderen van het aantal access points. In de Wi-Fi-wereld is het adagium less is more namelijk helemaal waar. Een goed plan van aanpak waarborgt de werking en kwaliteit van een grootschalig Wi-Fi-netwerk.

‘Maar waarom is meer niet beter?’, hoor ik u denken, ‘Wi-Fi vraagt toch om een zo sterk mogelijk signaal?’ Dat klopt, maar dat sterke signaal bereik je alleen als je het signaal op een intelligentere manier aanbiedt. Vandaar dat onze implementaties leunen op de BeamFlex-technologie, die leert van zijn omgeving, en de werking van de antenne juist aanpast op interferentie, gedragingen van applicaties, netwerkbeperkingen en concentratie van bepaalde devices. Op basis van deze parameters wordt het signaal op de context aangepast en luistert zo’n dynamische antenne beter dan een ‘domme’ vaste antenne die je in de meeste access points terugvindt en die naar alle kanten communiceert zonder rekening te houden met deze factoren.

Naar een geautomatiseerd proces

Betere Wi-Fi houdt tegenwoordig ook in dat het beheersbaar is en het apparaten op een veilige manier met elkaar laat communiceren. Ook deze problematiek wordt in diverse onderzoeken aangehaald als een pijnpunt binnen het onderwijs. Hier vraagt een implementatie binnen de context van educatie om onboarding gebaseerd op bewezen standaarden, en geschikt in het omgaan met duizenden devices die studenten met zich meebrengen.

Er zijn dus tal van mogelijkheden die Wi-Fi niet beter maken door méér Wi-Fi te brengen, maar die door het inzetten van intelligente techniek ook in lastige of heel grote omgevingen een betere gebruikservaring opleveren. Onderwijsnetwerken werpen de meest veeleisende en complexe vraagstukken op. Begin daarom met een doordacht plan dat kijkt naar toevoeging van intelligentie in plaats van zomaar extra capaciteit bij te plaatsen.

Meer over

LaptopsSmartphonesTabletsWifi

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Servers onder de loep – Een nieuw tijdperk

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Computable.nl

    Virtualisatie heruitgevonden met VM’s en Containers

    15 redenen om bestaande virtuele machines te behouden en ruimte te creëren voor vernieuwing

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    SureSync en Logius genomineerd voor Co...

    SureSync is dit jaar trots op drie nominaties bij de Computable Awards 2025. Eén van de meest opvallende nominaties is...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    ai cyclotron
    Innovatie & Transformatie

    Techsamenwerking in gevaar: Florida plaatst Nederlandse universiteiten op zwarte lijst

    Cloud & Infrastructuur

    Clingendael waarschuwt: Nexperia-ingreep kan uitmonden in geopolitieke chipcrisis

    Innovatie & Transformatie

    It als groeimotor? Alleen met een plan

    Innovatie & Transformatie

    Aanbestedingen botsen met autonomie

    e-mail lost silent drop smishing
    Security & Awareness

    Kort: Bank-smishing x10, Microsoft silent drops lopen spuigaten uit (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Minister vreest Chinese spelletjes om Nexperia vleugellam te maken

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs