Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

APK voor je ICT-infra

15 maart 2016 - 07:364 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Martijn Bellaard
Martijn Bellaard

Veel ict-infra-omgevingen draaien al meerdere jaren waarin servers zijn toegevoegd en weggehaald. Er zijn updates en upgrades uitgevoerd en er zijn ernstige issues geweest. Eén ding is zeker, er is een hoop gebeurd.

Als je een ict-infra nader bekijkt, vallen er snel zaken op. In het verleden is er gekozen voor een speciale richting, omdat het in die tijd de manier van werken was. Vijf jaar later is de wereld veranderd, maar wordt er nog steeds gewerkt volgens dat principe. Laten we wat voorbeelden geven:

Op een zeker moment is er een ernstig probleem ontstaan. Een server ging onderuit en moest zo snel mogelijk weer gerepareerd worden. Je ziet dan dat er gekozen is om alles vast te plakken met ‘digitale duct tape’. De server doet het weer en het idee is dan om de duct tape ter zijner tijd te vervangen door iets beters. Alleen de dagelijks beslommeringen nemen je als beheerder in beslag en het komt er niet meer van.

Voor het upgraden van een dienst is er een expert ingehuurd. Deze heeft de upgrade succesvol uitgevoerd, maar na afloop waren er nog een paar restpunten. Hierbij ging het voornamelijk om het opruimen van de oude spullen en het verwijderen van koppelingen. In overleg is er afgesproken dat dit later zou gebeuren.

Verandering in een ict-omgeving is dus een vaststaand gegeven. Het is dan ook noodzakelijk om eens in de zoveel tijd de thermometer in je ict-omgeving te stoppen. Dit doe je door je omgeving gestructureerd te onderzoeken.

Best Practises

Voordat je begint met detailonderzoek, moet er wel een aantal zaken geregeld worden. Begin met vast te leggen wat de ‘best practices’ zijn van de verschillende producten die je gebruikt. Voor veel producten zijn er best practices gedefinieerd, zorg dat je deze helder hebt. In de praktijk zie je nogal eens dat er wordt afgeweken van best practices. Soms met hele goede redenen, maar ook vaak door kennisgebrek. Als er wordt afweken van best practices ontstaan, wat lijkt, onverklaarbare problemen. Services vallen uit, functionaliteiten werken niet zoals verwacht of een standaard software update kan niet worden doorgevoerd.

Als je de best practices helder hebt, kun je beginnen met het onderzoek. Kijk dan goed naar wanneer producten ‘end of life; (eol) zijn. Bestudeer je monitoringsysteem, wat vertelt deze jou? Is er geen monitoring systeem, dan is dit een goed moment om te beginnen.

Bekijk elke server individueel. Hiervoor zijn er diverse tools op de markt. Sommige kosten geld, maar er zijn diverse tools waar geen licentiekosten aan vastzitten. Microsoft heeft voor elke Windows Server-rol een best practices analyzer (bpa) ontwikkeld. Deze geeft snel aan of iets helemaal correct is. Openvas kan je helpen om snel security vulnerability’s te vinden.

Ga bij gebruikers langs en vraag hun ervaring. Je kunt hiervoor een extern bureau inhuren. Dan krijg je een uitgebreid onderzoek wat goed laat zien waar je ict verbeterd kan worden. Je kunt ook naar een aantal key users stappen met de simpele vraag, ‘Hoe ervaar je jouw werkplek en wat zou je graag verbeterd willen zien?’

Verbeterplan

Tijdens het onderzoek is het van groot belang om alles vast te leggen. Elk issue dat je vindt, moet je opschrijven. Hoe klein en onbelangrijk het ook lijkt. Geef elk issue een score, tussen ‘leuk om te weten’ en ‘hier moeten we direct iets aan doen’.

Op basis van deze lijst kun je dan een verbeterplan maken om de punten weg te werken. Sommige punten kunnen opgelost worden door het uitvoeren van een upgrade of migratie naar een nieuwe versie. Andere punten zijn afhankelijk van elkaar. Bij een verbeterplan worden vooral puntsgewijs een aantal zaken opgelost. Een verbeterplan is vooral gericht op het wegwerken van achterstand in onderhoud en beschrijft activiteiten voor een paar maanden. De ict-omgeving zelf wordt niet direct naar een hoger niveau getild.

Moet er veel gebeuren? Dan is het verstandiger een roadmap op te stellen. Een roadmap beschrijft hoe een deel of de gehele ict-omgeving naar een hoger niveau getild kan worden. Een roadmap is uitgebreider en beschrijft activiteiten voor minimaal een jaar.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Eén reactie op “APK voor je ICT-infra”

    1. René Civile schreef:
      18 maart 2016 om 06:49

      Heel zinvol artikel Martijn, top. Zonder al te negatief te worden kunnen we denk ik wel stellen dat de organisaties en de (I)SP, in hun jacht naar goedkoop, goedkoper, goedkoopst, uitkomend in uithoeken zoals India, Bangladesh of wie weet Korea, weliswaar dit gegeven helemaal niet zo op het netvlies hebben.

      Voor de ‘noodzakelijke’ implementatie van een dergelijke thermometer is er visie en kennis nodig en je ziet dat juist die twee zaken drastisch aan het afnemen is. Je kunt namelijk niet verlagen van de IT professional, die je met een zakje pinda’s wil betalen, dat die pinda’s genoeg over houd kennis en operationele ervaring breder ‘op peil’ te kunnen houden.

      Back to reality.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Businessanalyse als fundament voor duu...

    Een effectief traject begint bij het expliciet maken van businesswaarde. Die businesswaarde bestaat uit meer dan alleen functionele wensen. Het vraagt inzicht in de essentiële data, afhankelijkheden binnen processen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Azure en AWS voorlopig onder DMA-toezicht: 9 vragen over EC‑besluit

    Google Big Tech
    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Google Cloud doorstaat privacytoets Rijk, ai ‘vertaalt’ ziekenhuisgesprekken (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Kabinet kiest voor maximale digitale soevereiniteit

    Cloud & Infrastructuur

    ‘Ai in cloudomgevingen versnipperd en onzichtbaar voor securityteams’

    shutterstock_2627527607 Evannovostro 16x9
    Overheid

    Ad­vies­col­le­ge ICT verwijt top­amb­te­na­ren slappe sturing op ict-projecten

    Cloud & Infrastructuur

    Kabinet blijft vaag over uitbreiding datacenters in Nederland

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs