Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Dsdm krijgt ‘e’

08 november 2001 - 23:004 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Teus Molenaar
Teus Molenaar

Internet eist snelheid, bedrijfsdoeleinden eisen zorgvuldigheid. De ontwikkelmethode Dynamic Systems Development Method (Dsdm) heeft nu een op de praktijk gebaseerde aanvulling gekregen voor webapplicaties.

Rapid Applications Development (RAD) heeft lang in een kwade reuk gestaan. De eerste generatie gereedschappen om snel tot werkende toepassingen te komen was vooral ingegeven door technisch kunnen. De tweede generatie geeft de praktijk, ofwel het bedrijfsdoel, een gezicht. Dsdm zorgt ervoor dat snelle applicatiebouw ten dienste staat van de gebruikersorganisatie. Oorspronkelijk ontwikkeld in het Verenigd Koninkrijk (1995) heeft het consortium in Nederland een actieve club (een kleine tweehonderd organisaties zijn lid). Deze heeft vooral op het vlak van techniek en testen flink bijgedragen aan de regels voor webapplicaties bouwen volgens de Dsdm-aanpak.
De methode is gebaseerd op best practices. Hetzelfde is gebeurd bij de voor internettoepassingen nodige aanpassingen. De ‘e’ is vrij laat toegevoegd. Peter Coesmans, voorzitter van de Nederlandse tak van het consortium en werkzaam bij P2 Proces- & Projectmanagers, verklaart dit uit het feit dat de methode op praktijkervaringen is geënt. Er gaat tijd overheen voor je ‘best practices’ kunt verwerken. Bovendien is de vervolmaking van Dsdm vrijwilligerswerk.

Principes

Dsdm kenmerkt zich door het snel en beheerst uitvoeren van projecten. Dit is nodig omdat de software ten dienste staat van bedrijven of organisaties die in een snel veranderende omgeving opereren. De gebruikelijke lineaire watervalmethoden voor applicatieontwikkeling werken binnen traag wijzigende organisaties, maar duren te lang om bruikbare toepassingen op te leveren op het moment dat deze nodig zijn. Overigens kan een lineair systeemontwikkeltraject onderdeel uitmaken van een Dsdm-project.
De Dsdm-filosofie is risico’s beheersen in plaats van ze proberen te elimineren. De leidende vraag is niet meer of de systemen goed worden gebouwd, maar of goede systemen op het juist moment te bouwen en te implementeren zijn. Op basis van dit uitgangspunt zijn negen principes beschreven, waarbij de inbreng van de gebruikers/klant-organisatie cruciaal is en gewaarborgd wordt.
De principes zijn: actieve gebruikersbetrokkenheid is essentieel; het team is voldoende ‘empowerd’; frequente oplevering van producten; acceptatie van producten op basis van realisatie van meerwaarde voor de klantorganisatie; de aanpak is iteratief en incrementeel; alle veranderingen zijn terug te draaien; eisen worden vastgelegd op hoog niveau; testen is geïntegreerd in de ontwikkelcyclus; een coöperatieve houding tussen alle betrokken partijen is essentieel. Een project bestaat uit vijf fasen: een haalbaarheidsstudie, een bedrijfsstudie, een functioneel model maken, de ontwerp- en bouwfase, en de implementatie.

Nieuwe rollen

Voor e-handel moeten applicaties aan andere voorwaarden voldoen. Gewoonlijk is de klantorganisatie bekend. Wie via internet de gebruikers zijn is onbekend. Als iemand een website heeft getest kan hij eigenlijk geen vervolgtest meer doen, omdat hij te veel gewend is geraakt aan de eerste opzet. Per principe heeft het consortium nu uitgewerkt hoe ze aan te pakken binnen een internetomgeving.
Verder zijn er nieuwe rollen binnen het proces. De groep heeft er zeven gedefinieerd: beheerder van bedrijfsverandering (e-handel vereist vaak organisatorische wijzigingen), contentmanager, marketingvertegenwoordiger, beheerder van samenwerkingsverbanden/co-branding, bruikbaarheidspecialist (kennis van de effecten van een site op gebruikers), website-ontwerper en webmaster (zie ook http://www.dsdm.org).
De belangrijkste aanpassing van e-Dsdm vindt Coesmans toevoeging van een nieuwe fase aan de methodiek. De zesde fase, de ‘visie-fase’, gaat vooraf aan alle andere en is dus eigenlijk de ‘nulde periode’. "Je moet bespreken wat je wilt met internetapplicaties. Wil je aansluiten op de legacy systemen? Wil je systemen delen met toeleveranciers? Dergelijke vragen moet je beantwoorden voordat je de haalbaarheidsstudie kunt doen", zegt Coesmans.
Hoewel Dsdm is ontwikkeld voor het snel tot een goed einde brengen van automatiseringsprojecten, past Coesmans de methode ook toe bij andere projecten, bijvoorbeeld de verdubbeling van het spoor tussen Utrecht en Amsterdam, waar hij bij betrokken is. "Het is een manier van denken waarbij je leert onzekerheden te beheersen en snel tot resultaat te komen. Dat kun je dus eigenlijk overal voor toepassen."
 

Meer over

DSDM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Andri AI B.V.

    Agentic legal AI-platform voor advocatenkantoren in Nederland en het Verenigd Koninkrijk (Andri.ai)
    Pijl naar rechts icoon

    6Gorillas

    Herindicaties voorspellen en automatiseren (6Gorillas)
    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Pijl naar rechts icoon

    osapiens

    Hoe Solo midocean van duurzaamheidsregels een groeikans maakt (Osapiens)
    Pijl naar rechts icoon

    AI Flitsmeester

    Interactieve flitskaarten (AI Flitsmeester)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Werkplek & Beheer

    HP zet in op ai-ecosysteem als ruggengraat van de werkplek

    Financiële dienstverlening

    Kort: Nieuw betaalmerk Pay by Bank, Utrechts Eneve naar Iberië (en meer)

    EDIC EU digitaal
    Werkplek & Beheer

    Euro-Office gelanceerd als alternatief voor Microsoft Office

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Dashboard Rekenkamer biedt blik op overheid, Xebia sluit Europees pact met OVHcloud (en meer)

    10 regels voor ot
    Cloud & Infrastructuur

    10 vragen over de regels voor ot

    DeepL
    Data & AI

    Duitse DeepL stapt over naar AWS

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs