Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Niku met srm klem tussen erp en crm

17 mei 2001 - 22:004 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Marco van der Hoeven
Marco van der Hoeven

Software-ontwikkelaar Niku heeft forse klappen opgelopen. Het bedrijf probeert tussen erp en crm de markt te bewerken met srm-software (services relationship management). Maar hoewel juist veel softwarebedrijven ontkomen aan de malaise op de ICT-markt, loopt de verkoop bij Niku achter. Het bedrijf moet reorganiseren, en ontslaat een kwart van het personeel.

Ron van den Broek, directeur Niku Benelux, geeft toe dat zijn bedrijf zichzelf heeft overschat. "Onze verwachtingen hebben we gezet ten tijde van een ander marktsentiment. Toen hebben we gezegd dat we in het fiscale jaar 2002 een omzet van 170 miljoen dollar zouden realiseren. De economie is echter met name in de Verenigde Staten teruggelopen, waardoor we in het eerste kwartaal niet meer dan zestien tot zeventien miljoen omzet hebben gehaald."
Door dit tegenvallende resultaat heeft Niku bekendgemaakt ook in het eerste kwartaal verlies te draaien. Dit noodzaakt de onderneming fors in de kosten te snijden, waardoor 260 medewerkers, een kwart van het totaal, op straat is gezet. Hiervoor is een voorzienig getroffen van 2,5 tot 3,5 miljoen dollar. Niku kan niet aangeven wanneer het winstgevend zal worden, omdat dit volgens het bedrijf afhangt van de acceptatie op de markt van Niku 6 , de toekomstige release, en de voortgang in kostenbesparing.

Ommezwaai

Naast de reorganisatie heeft Niku ook een strategische ommezwaai gemaakt. Vorige maand presenteerde het bedrijf zich nog als leverancier van internetsoftware en e-marktplaatsproducten. Dat is nu veranderd in de meer traditionele zakelijke applicatiesoftware met de naam srm. Het bedrijf gaat een deel van zijn technologielicenties niet gebruiken, wat in het eerste kwartaal leidt tot een afschrijving van zes tot zeven miljoen dollar. De activiteiten die te maken hebben met e-markten zijn volgens Van den Broek afgestoten. "Niku heeft wat van zijn visie bijgesteld."
De noodgedwongen reorganisatie is ook opvallend omdat Niku nog niet zo lang geleden juist gold als een van de meest veelbelovende IT-bedrijven. In februari stond de ontwikkelaar bijvoorbeeld in de top 20 van Forbes’ snelstgroeiende technologiebedrijven. Maar de waarde van het bedrijf is flink afgenomen. Midden vorig jaar stond de beurskoers op de Nasdaq op een hoogtepunt van 38,25 dollar, de waarde schommelt op dit moment rond de 1,50 dollar. Verschillende Amerikaanse analisten hebben de aandelen Niku ondertussen afgewaardeerd.

Srm, psa, crm, erp

Ondanks een inzakkende markt lijken ondernemingen over het algemeen door te gaan met investeren in software. Van den Broek kan niet zeggen waarom zijn bedrijf hierop een uitzondering vormt. Hij is ervan overtuigd dat er slechts sprake is van uitstel van investeringen. Niku heeft volgens Van den Broek geen last van failliete dotcom-bedrijven, omdat het zijn klanten zoekt in de top 2000.
Het bedrijf wil zich een plaats veroveren tussen erp en crm met software die het acroniem srm heeft meegekregen. Hiermee wordt de dienstverlening van bedrijven intern en naar buiten geautomatiseerd. Volgens Hans Willems, directeur marketing, gaat dit verder dan het eveneens relatief nieuwe acroniem psa (professional services automation), en bevat het ook een werkstroom-management component en is het breder dan psa.
Niku blijft ambitieus, omdat de concurrentie volgens Willems gevormd wordt door Oracle, SAP, Peoplesoft en Siebel. Dit laatste bedrijf functioneert tevens als grote voorbeeld voor Willems: "Vergelijk srm met de crm-markt. Siebel is ook zo begonnen, en uitgegroeid tot een van de grootste spelers. De omzet in onze eerste kwartalen zijn bijvoorbeeld beter dan de eerste kwartalen die Siebel draaide. Zij waren pas na drie jaar zover."
Overigens behoort overname van Niku door een van deze partijen, zeker bij de huidige beurskoers, tot de mogelijkheden. Van den Broek: "Dat zou interessant zijn voor die partijen, omdat ze daarmee een duidelijke aanwezigheid kopen op de srm-markt. Verder kan ik daar niets over zeggen." Hoe groot die aanwezigheid op de markt is, en hoe groot de totale srm-markt is, laat hij ook in het midden. "Ik heb het gevoel dat we juist zitten. De markt is er, en binnenkort komen er een paar grote deals aan die niet onopgemerkt zullen blijven."
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    ActueelSecurity & Awareness

    Anti-phishingtraining sorteert nauwelijks effect

    OpinieData & AI

    Van opensource naar ‘open washing’: waarom bedrijven nu misbruik maken van vertrouwen in licenties

    ActueelCloud & Infrastructuur

    NLnet en CWI testen eerste openbare Scion-verbinding in Nederland

    ActueelSecurity & Awareness

    Phishingtrend: oplichters zetten correcte boekingsgegevens in

    AchtergrondGovernance & Privacy

    Dawnguard belooft volautomatische securitycloudarchitectuur

    OpinieData & AI

    Is Amerikaanse ai straks nog bruikbaar?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • – Phishing
    • – Ransomware

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs