Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Niku met srm klem tussen erp en crm

17 mei 2001 - 22:004 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Marco van der Hoeven
Marco van der Hoeven

Software-ontwikkelaar Niku heeft forse klappen opgelopen. Het bedrijf probeert tussen erp en crm de markt te bewerken met srm-software (services relationship management). Maar hoewel juist veel softwarebedrijven ontkomen aan de malaise op de ICT-markt, loopt de verkoop bij Niku achter. Het bedrijf moet reorganiseren, en ontslaat een kwart van het personeel.

Ron van den Broek, directeur Niku Benelux, geeft toe dat zijn bedrijf zichzelf heeft overschat. "Onze verwachtingen hebben we gezet ten tijde van een ander marktsentiment. Toen hebben we gezegd dat we in het fiscale jaar 2002 een omzet van 170 miljoen dollar zouden realiseren. De economie is echter met name in de Verenigde Staten teruggelopen, waardoor we in het eerste kwartaal niet meer dan zestien tot zeventien miljoen omzet hebben gehaald."
Door dit tegenvallende resultaat heeft Niku bekendgemaakt ook in het eerste kwartaal verlies te draaien. Dit noodzaakt de onderneming fors in de kosten te snijden, waardoor 260 medewerkers, een kwart van het totaal, op straat is gezet. Hiervoor is een voorzienig getroffen van 2,5 tot 3,5 miljoen dollar. Niku kan niet aangeven wanneer het winstgevend zal worden, omdat dit volgens het bedrijf afhangt van de acceptatie op de markt van Niku 6 , de toekomstige release, en de voortgang in kostenbesparing.

Ommezwaai

Naast de reorganisatie heeft Niku ook een strategische ommezwaai gemaakt. Vorige maand presenteerde het bedrijf zich nog als leverancier van internetsoftware en e-marktplaatsproducten. Dat is nu veranderd in de meer traditionele zakelijke applicatiesoftware met de naam srm. Het bedrijf gaat een deel van zijn technologielicenties niet gebruiken, wat in het eerste kwartaal leidt tot een afschrijving van zes tot zeven miljoen dollar. De activiteiten die te maken hebben met e-markten zijn volgens Van den Broek afgestoten. "Niku heeft wat van zijn visie bijgesteld."
De noodgedwongen reorganisatie is ook opvallend omdat Niku nog niet zo lang geleden juist gold als een van de meest veelbelovende IT-bedrijven. In februari stond de ontwikkelaar bijvoorbeeld in de top 20 van Forbes’ snelstgroeiende technologiebedrijven. Maar de waarde van het bedrijf is flink afgenomen. Midden vorig jaar stond de beurskoers op de Nasdaq op een hoogtepunt van 38,25 dollar, de waarde schommelt op dit moment rond de 1,50 dollar. Verschillende Amerikaanse analisten hebben de aandelen Niku ondertussen afgewaardeerd.

Srm, psa, crm, erp

Ondanks een inzakkende markt lijken ondernemingen over het algemeen door te gaan met investeren in software. Van den Broek kan niet zeggen waarom zijn bedrijf hierop een uitzondering vormt. Hij is ervan overtuigd dat er slechts sprake is van uitstel van investeringen. Niku heeft volgens Van den Broek geen last van failliete dotcom-bedrijven, omdat het zijn klanten zoekt in de top 2000.
Het bedrijf wil zich een plaats veroveren tussen erp en crm met software die het acroniem srm heeft meegekregen. Hiermee wordt de dienstverlening van bedrijven intern en naar buiten geautomatiseerd. Volgens Hans Willems, directeur marketing, gaat dit verder dan het eveneens relatief nieuwe acroniem psa (professional services automation), en bevat het ook een werkstroom-management component en is het breder dan psa.
Niku blijft ambitieus, omdat de concurrentie volgens Willems gevormd wordt door Oracle, SAP, Peoplesoft en Siebel. Dit laatste bedrijf functioneert tevens als grote voorbeeld voor Willems: "Vergelijk srm met de crm-markt. Siebel is ook zo begonnen, en uitgegroeid tot een van de grootste spelers. De omzet in onze eerste kwartalen zijn bijvoorbeeld beter dan de eerste kwartalen die Siebel draaide. Zij waren pas na drie jaar zover."
Overigens behoort overname van Niku door een van deze partijen, zeker bij de huidige beurskoers, tot de mogelijkheden. Van den Broek: "Dat zou interessant zijn voor die partijen, omdat ze daarmee een duidelijke aanwezigheid kopen op de srm-markt. Verder kan ik daar niets over zeggen." Hoe groot die aanwezigheid op de markt is, en hoe groot de totale srm-markt is, laat hij ook in het midden. "Ik heb het gevoel dat we juist zitten. De markt is er, en binnenkort komen er een paar grote deals aan die niet onopgemerkt zullen blijven."
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour (ciso, Budget Thuis)
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Migreren naar soevereine it? Kijk voor budget eerst naar je bestaande contracten

    Cloud & Infrastructuur

    Cloudsector voelt zich gepasseerd bij keuze voor StackIT [update]

    Cloud & Infrastructuur

    Twijfels of ‘Lidl-cloud’ wel zo soeverein is

    Overheid

    UWV houdt geloof in dreigend it-fiasco: BMS

    Falen, fiasco, vallen, mislukt
    Overheid

    Een nieuw, uniek ict-dieptepunt bij het UWV

    Overheid

    Kans bijna verkeken om DigiD-kwestie snel op te lossen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs