Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

‘Sjoemelsoftware is als doping in de wielersport’

Volkswagen
16 maart 2017 - 19:56AchtergrondGovernance & Privacy
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Autofraude met software om milieukeuring te verslaan blijkt normaal. Dit is de discussiestelling die Computable-lezers vandaag krijgen voorgelegd.

De beruchte dieselgate-affaire bij Volkswagen, die tot aan de bedrijfstop reikt, blijkt niet uniek te zijn. Bij zusterbedrijf Audi, dat eind 2015 al in beeld kwam bij onderzoek naar deze software-matige fraude, heeft Justitie nu net invallen gedaan. Maar sjoemelsoftware die overheidskeuring op dieseluitstoot detecteert en dan om de tuin leidt, vindt niet alleen plaats bij het Duitse autoconcern.

Het Franse Renault is ook betrokken bij dieselgate en Justitie-onderzoeken daarnaar. In januari kwam de Volkswagen-concurrent al in beeld. Nu meldt persbureau AFP op basis van een ingezien onderzoeksrapport dat de volledige top, tot en met ceo Carlos Ghosn, betrokken is bij bedrog met de emissietesten. Het manipuleren van testuitslagen voor dieseluitstoot zou zelfs al sinds 1990 gebeuren. Renault ontkent de hele affaire. Toch lijkt sjoemelsoftware (officieel woord van het jaar 2015) nu wel erg op doping in de wielersport: iedereen doet het. Wat vind jij?

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    3 reacties op “‘Sjoemelsoftware is als doping in de wielersport’”

    1. Dick van Elk schreef:
      17 maart 2017 om 12:30

      Sjoemelsoftware is het gevolg van een moreel tekort bij de opdrachtgevers, het management, én de ontwerpers en programmeurs, met als doel private winst te vergroten ten koste van publieke winst (b.v. milieu, gezondheid).

      Techniek kent geen moraal. Een ingebouwde functie om techniek “slim” te maken, de zogenaamde artificial intelligence, blijft beperkt tot de moraal van de makers van de techniek.

      Onze samenleving is afhankelijk van vertrouwen. De publieke regelgeving ijlt altijd na bij technologische ontwikkelingen omdat helaas niet iedereen te vertrouwen is.

      De moraal: behandel anderen zoals je zelf behandeld wilt worden.

      Login om te reageren
    2. Pa Va Ke schreef:
      18 maart 2017 om 11:52

      Wel typisch dat sjoemelsoftware in de auto-industrie alle aandacht krijgt, terwijl het fenomeen wel vaker voor komt.
      Software zoals opgeleverd wordt bij de grote overheids-projecten is ook vaak verre van perfect, en bij de oplevering wordt alleen het mooiweerscenario getoond. Alleen hoeven hier geen miljoenen auto’s terug geroepen te worden, maar worden er miljoenen verstookt om de software alsnog te laten doen wat het moet doen.

      In beide gevallen geldt dat er op een bepaald moment in tijd iets opgeleverd moet worden, waar enorme financiële belangen aan gekoppeld zijn. Dit zorgt ervoor dat dat mensen risico’s gaan nemen, en incomplete / niet perfecte producten op de markt gaan zetten, of zelfs dingen gaan verbloemen.

      Dit heeft niets met techniek te maken, maar alles met (zoals Dick al zei) moraal en vertrouwen.
      Op het moment dat hoge managers gaan bepalen dat een product geleverd moet gaan worden, terwijl de techneuten het product nog niet goed vinden, moet je je zorgen gaan maken. Helaas wordt klokkenluiden op zo’n moment doorgaans niet gewaardeerd.

      Login om te reageren
    3. Jos de Weerdt schreef:
      20 maart 2017 om 12:28

      @PaVaKe: er is in dit geval in mijn beeld geen sprake van ‘niet perfecte’ software als gevolg van ’tijdsdruk’, ‘menselijk falen’ of ‘mooiweerscenarios’.

      Zonder dat ik alle details ken, zie ik het als gewoon een slim stuk software dat in staat is om de (milieu) prestaties van een automotor aan te passen aan de wisselende weer- en rij-omstandigheden.

      Het gesjoemel ontstaat pas wanneer mensen besluiten dat zij voordeel kunnen behalen door in heel specifieke situaties (zoals die bv tijdens de formele emissie-testen zich voordoen) de software de motor zodanig laten presteren dat betere milieuprestaties worden behaald.

      En dat is een van de punten van Dick van Elk, en ook van jou: wie neemt de beslissing om deze feature te gaan gebruiken?

      Overigens is ‘software in auto’s achteraf aanpassen’ natuurlijk niet helemaal nieuw: het fenomeen ‘chiptunen’ in de autobranche bestaat al jaren, en doet feitelijk hetzelfde. Nadat je auto uit de fabriek komt, pas je de werking van de software en de instellingen aan waardoor je meer vermogen (of een lager verbruik) uit dezelfde motor haalt.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    UWV houdt geloof in dreigend it-fiasco: BMS

    Falen, fiasco, vallen, mislukt
    Overheid

    Een nieuw, uniek ict-dieptepunt bij het UWV

    Overheid

    Kans bijna verkeken om DigiD-kwestie snel op te lossen

    shutterstock_2339929885 TippaPatt 16x9
    Zorg

    ChipSoft bijt in het stof tegen noordelijke ziekenhuizen

    shutterstock_2726036819 Ivan Marc
    Data & AI

    Kort: EU-regeldruk leidt tot id-hub, Gartner verwacht groei wereldwijde it-bestedingen (en meer)

    Security & Awareness

    Tweede Kamer wil DigiD-beheer bij Solvinity weghalen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs