Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

De kijk van Van Eijk: Change!

Peter van Eijk
25 mei 2009 - 07:57OpinieWerkplek & Beheer
Peter van Eijk
Peter van Eijk

De enige constante in informatietechnologie is verandering. Maar wat voor de ene persoon een verbetering is, vormt voor de andere een verstoring. Vooral wijzigingsverzoeken leveren de nodige problemen op.

Vanuit de projecten en ontwikkelingskant lijkt alles te wachten op 'changes' die maar niet opschieten omdat de beheerpartij weigert deze te begrijpen. Aan de beheerkant ziet men vooral ondoordachte, vage en onduidelijke wijzigingsverzoeken. De ene keer wil men een server ingericht hebben zonder dat die past in de beheerarchitectuur, de andere keer is er een ‘kleine' firewallwijziging die feitelijk het hele netwerk openzet. Ik maak ook nogal eens DNS-wijzigingen mee die eerdere ontwerpfouten moeten oplappen.

Het gaat heel vaak fout met wijzigingsverzoeken. Een van mijn projectmanagers heeft als principe dat elke change drie keer moet worden gepland. De eerste keer blijkt men er niet klaar voor te zijn, de tweede keer gaat het fout, en pas bij de derde keer lukt het.

Met al die ellende is de verleiding groot om het changeproces verder te bureaucratiseren. Door nog meer regels, procedures en commissies in te richten hopen we dat er minder fouten worden gemaakt. Maar het vertrouwen over en weer wordt daar niet beter van, en dat komt de informele samenwerking niet ten goede. Alleen dat wat je begrijpt kun je bureaucratiseren. Bij de rest werken de meeste regels averechts.

Barack Obama heeft een volk geïnspireerd en achter zich gekregen met de oproep: "Change we can believe in!" We hebben verandering nodig waar we in kunnen geloven. En waarom moeten we er in geloven? Omdat gewone mensen die samenwerken voor een doel waarin ze allemaal geloven in staat zijn tot buitengewone prestaties.

Misschien dat dat ook een leidend principe in uw volgende change-overleg kan zijn.
Bij elk wijzigingsvoorstel kijken we elkaar recht in de ogen en vragen ons af: kunnen alle betrokkenen in deze change geloven? En dan pas kijken we of het in de procedures past.

Peter van Eijk is onafhankelijk adviseur (www.digitalinfrastructures.nl).

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Staat Digitale Connectiviteit Bouw- en Installatiebranche

    Connectiviteit is de kern van veel processen en van strategisch belang voor de toekomst. Waar sta jij?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    OpinieData & AI

    Van uitvoerder naar regisseur: hoe ai werk en talent samenbrengt

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Zo voorkom je te grote afhankelijkheid van cloudleveranciers

    Klantcontact met ai
    OpinieData & AI

    Technologie (ook ai) is geen doel, wat telt is wat je er mee doet 

    Linux
    ActueelWerkplek & Beheer

    Linux groeit gestaag op de business-pc

    OpinieWerkplek & Beheer

    Digitale weerbaarheid vereist verschuiving van reactief naar proactief

    Freelancer
    AchtergrondCarrière

    Zzp’er in de it flirt met dienstverband

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs