Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Via en Intel leggen ruzie voorlopig bij

23 juli 2000 - 22:00ActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

Chipset- en processor-producent Via en processor-fabrikant Intel hebben vorige week hun juridische strijd over intellectuele eigendomsrechten gesust.

De twee firma’s hebben schoorvoetend de ruzie bijgelegd over Via’s chipsets die Intel-processoren ondersteunen. Het conflict over de x86-compatibele processoren van de Taiwanese onderneming loopt echter nog. De onmin begon toen Via vorig jaar chipsets uitbracht voor Pentium-processoren waarmee deze 133 MHz-geheugenchips kunnen gebruiken. Intel zelf zei toen nog niets te zien in dat snellere Sdram-type (synchronous dynamic random access memory). Het gaf de voorkeur aan het duurdere, omstreden Rambus. Via’s producten waren Intel echter ook een doorn in het oog omdat ze inbreuk zouden maken op auteursrechtelijk beschermde informatie en patenten.
Via wist Intels aanklacht wegens rechtenschending te omzeilen door National Semiconductor-dochter Cyrix en IDT-dochter Centaur over te nemen, beide ontwerpers van x86-compatibele processoren die middels complexe, wederzijdse licentie-overeenkomsten toegang hebben tot de betwiste informatie om hun producten compatibel te kunnen maken met Intel-processoren. Via stelt op grond daarvan recht te hebben op Intels technische gegevens.
De twee partijen hebben nu een gedeeltelijke schikking getroffen. Intel claimt niet meer dat Via oneigenlijk gebruik maakt van de technologie voor de P6-systeembus die alle Pentium-processoren gebruiken. Via betaalt een – onbekend – eenmalig bedrag en draagt voortaan royalty-vergoedingen af.
Volgens Via-woordvoerder Tim Chen kiest Intel om praktische redenen voor schikking. "Ze willen zich ervan verzekeren dat wij Pentium-chipsets kunnen leveren." Intel zou komend kwartaal schaarste verwachten. Intel-woordvoerder Chuck Malloy zegt dat al diverse malen gepoogd is te schikken. Via laat doorschemeren dat het overstag gaat doordat de nu getroffen schikking gunstiger is dan wat voorheen werd aangeboden. Intel wijzigt zijn licentie-overeenkomst met Via uit 1998 om meer overeen te komen met de huidige marktomstandigheden. Niet bekend is wat dit precies inhoudt.
Sommige experts zien de vrede eerder als een wapenstilstand. Analist Keith Diefendorff van onderzoeksbureau Microprocessor Report benadrukt dat de schikking alleen chipsets betreft, en niet Via’s processoren. Ook zouden Intels chipset-problemen weer onder controle zijn nu de 815-chipset op de markt is.
Bovendien doen berichten de ronde dat Intel de rechten voor de geheel nieuwe systeembus van zijn aanstaande Pentium 4 (codenaam Willamette) voor zichzelf houdt. Chipsets voor die processor zouden dan alleen afkomstig zijn van de fabrikant zelf. Andere producenten zouden geen licentie op die technologie kunnen kopen om compatibele producten te leveren. Intel geeft hierop geen commentaar.
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    HackShield Future Cyber Heroes

    85.000 kinderen praten over veilig gamen met HackShield
    Pijl naar rechts icoon

    Wiz

    Wiz versterkt cyber resilience met contextgedreven cloudsecurity
    Pijl naar rechts icoon

    Getac

    Realtime inzicht als fundament voor digitale transformatie
    Pijl naar rechts icoon

    JBT Marel

    TechDoc Finder: AI-zoekagent voor service engineers
    Pijl naar rechts icoon

    Milieu Service Nederland

    WIN-platform: realtime afvaldata voor inzameling en facturatie
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon
    Stuur je case voor de Computable Awards en word getoond op de website!
    Ik wil een case insturenIcoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ING-banen weg door ai, aanpak ai-dis­cri­mi­na­tie faalt (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Microsoft onthult netwerktechnieken die datacenters zuiniger maken

    Data & AI

    Rechter dwingt QDNL tot wijzigen naam: geen House of Quantum meer

    Data & AI

    Ai in ziekenhuis: hoge verwachtingen, beperkte realisatie

    Carrière

    Reorganisatie ASML resulteert in vertrouwenscrisis

    Cloud & Infrastructuur

    Nvidia verkoopt tot eind 2027 voor 1 biljoen aan nieuwe ai-chips

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs