Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Nieuwe isolatie IBM versnelt chip 30 procent

02 april 2000 - 22:00ActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

IBM heeft een nieuwe productietechniek voor computerchips ontwikkeld waarmee het processoren kan maken die tot 30 procent sneller draaien. In de nieuwe chip wordt een nieuw isolatiemateriaal gebruikt, Silk genaamd, dat beter isoleert dan het nu in computerchips gebruikte isolatiemateriaal.

Silk staat bekend als ‘low-k dielectric’, een soort plastic dat kortgeleden door Dow Chemical ontwikkeld is. Dit plastic heeft betere isolerende eigenschappen dan het tot nu toe in chips gebruikte op glas gebaseerde isolatiemateriaal. De lage k-waarde verwijst naar het wiskundige symbool k, gebruikt door technici om de capaciteit te meten waarmee gegevens zich door een circuit bewegen. Hoe lager de k-waarde is, hoe sneller de gegevens zich voortbewegen.
Het nieuwe isolatiemateriaal heeft twee voordelen boven het bestaande. Het minimaliseert interferentie tussen dicht opeengepakte draden. Hierdoor kan de dichtheid van de bedrading verlaagd worden naar een grens van 0,13 micron per draad. De chips kunnen dus nog dichter bepakt worden met bedrading. Daarnaast kunnen door het nieuwe materiaal aan de draden verbonden transistors sneller in- en uitgeschakeld worden, wat de snelheid van de processor ook verhoogt.
De nieuwe chip zal halverwege juli beschikbaar zijn. In eerste instantie gaat de processor toegepast worden in zware Internet-computers en netwerk- en communicatie-apparatuur. Later zal de processor ook gebruikt worden in mobiele toepassingen als telefoons, omdat hij snel werkt en energie bespaart. Deze eigenschappen zijn ideaal voor op batterijen werkende apparaten.
Als het nieuwe isolerende materiaal standaard wordt toegepast in halfgeleiders, zal IBM volgens general manager John Kelly een voorsprong van één tot twee jaar hebben op directe concurrenten als Intel en Motorola. Analisten verkleinen deze voorsprong naar een realistischer drie tot zes maanden. Maar feit blijft dat Motorola bijvoorbeeld pas in 2002 verwacht uit te komen met een commerciële toepassing van de nieuwe chip.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    6G maakt van het mobiele netwerk een landelijk dekkend radarsysteem

    Innovatie & Transformatie

    De contouren van de ai-native enterprise

    Innovatie & Transformatie

    Nederlandse tech laat zich gelden op MWC26 in Barcelona

    Innovatie & Transformatie

    Kort: Lucanet speelt in op nieuwe KvK-verplichting, geslaagde test laserlink tussen vliegtuig en satelliet (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Eindhovense ai-chipmaker Axelera AI haalt ruim 250 miljoen op

    Innovatie & Transformatie

    Doorbraak ASML: krachtiger EUV-lichtbron verhoogt chipproductie fors

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs