Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Financiële crisis zorgt voor sterkere positie inkoop

15 april 2009 - 10:444 minuten leestijdActueelWerkplek & BeheerBravoSolution
Redactie Channelweb
Redactie Channelweb

Uit internationaal onderzoek, in opdracht van BravoSolution, blijkt dat de economische teruggang heeft geleid tot een sterkere positie van de Chief Purchasing Officer (CPO). Daarentegen kunnen de inkoopstrategieën die veel CPO’s dit jaar hanteren tot negatieve consequenties leiden.

Vierhonderd CPO’s en Purchasing Directors van grote organisaties in de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Spanje en Italië hebben aan dit onderzoek meegewerkt.

Sterkere positie CPO
Bijna driekwart van de deelnemende organisaties heeft in de afgelopen twaalf maanden een groeiende behoefte aan kostenbesparingen ervaren. 44% van de CPO’s verwacht hierdoor meer bevoegdheden te krijgen om de kosten te controleren en 38% voorziet het komend jaar een grotere behoefte van het management aan strategische input vanuit de inkoop.

Als resultaat van de economische crisis voorziet ruim driekwart van de ondervraagden onverwachte mogelijkheden. Zo gelooft 51% dat hun organisatie nu een sterkere onderhandelingspositie heeft ten opzichte van leveranciers en 48% stelt dat zij meer flexibiliteit hebben bij het opnieuw beoordelen van bestaande contracten. Daarnaast merkte 40% van de respondenten dat prioriteiten op het gebied van kostenbesparingen hoger op de agenda van de directie geplaatst zijn. Ook is 40% procent van de ondervraagden het ermee eens dat inkoop een vakgebied is waarin extra geïnvesteerd moet worden tijdens een recessie. Slechts 12% van de organisaties verwacht echter dat als gevolg daarvan inkoopbudgetten zullen stijgen in 2009 en 2010.

Risico evaluatie
Uit het onderzoek bleek tevens dat er onderliggende risico’s zijn die het huidige inkoopvertrouwen kunnen destabiliseren. 69% van de inkoopprofessionals is nog bezig met het onderzoeken van de impact van de afgelopen zes maanden op hun supply management strategie. Dit maakt hen gevoelig voor potentiële problemen op de lange termijn. Van de 31% die de impact wel onderzocht heeft, brengt bijna driekwart wijzigingen aan in hun supply management strategie. Dit laat zien dat het van groot belang is dat inkoopprofessionals de risico’s evalueren die de recessie heeft gecreëerd om zo toekomstige veranderingen effectief te kunnen managen.

Van de inkoopprofessionals die gedurende de afgelopen twee jaar nieuwe systemen en processen hebben geïntroduceerd binnen hun supply management strategie, rapporteerde een groot deel een duidelijke ROI binnen zes maanden. 41% van hen heeft kosten bespaard door beter leveranciers performance management, 31% behaalde verbeteringen door effectief gebruik van e-Sourcing tools en templates. Ruim de helft van de respondenten vindt dat de recessie negatieve obstakels heeft gecreëerd die hen belemmeren om hun inkoopdoelstellingen te behalen. Onstabiel leverancierskrediet (29%), faillissementen van leveranciers (22%) en het gebrek aan vertrouwen bij onderhandelingen (10%) blijken hierbij de grootste zorgen te zijn.

"Inkoop kan een leidende rol spelen bij het sturen van de organisatie door het realiseren van kostenbesparingen en het opnieuw onderhandelen over de inkoopcontracten", zegt Nader Sabbaghian, CEO van BravoSolution. "Toch laat ons onderzoek duidelijk zien dat veel inkoopprofessionals op dit moment een korte termijn strategie volgen. Men realiseert zich echter niet dat dit kan leiden tot problemen op lange termijn. Veel CPO’s hebben nog niet geëvalueerd wat de impact van de afgelopen zes maanden op hun organisatie is. Door risico’s op de middellange termijn over het hoofd te zien en niet te investeren in procesefficiëntie zullen veel bedrijven hiervan het komende jaar nadelen ondervinden als het potentieel van de leveranciersflexibiliteit afneemt. Wanneer grote organisaties de komende maanden gaan werken aan hun duurzame inkoopstrategieën, moeten toekomstplanning, risicobepaling en innovatie de hoogste prioriteit hebben."

Het CPO onderzoek is uitgevoerd door onafhankelijk onderzoeksbureau Loudhouse Research in opdracht van BravoSolution. Vierhonderd CPO’s en Purchasing Directors van grote organisaties in de Verenigde Staten (100), het Verenigd Koninkrijk (100), Frankrijk (65), Spanje (65) en Italië (70) hebben aan het onderzoek meegewerkt. De minimale omzet van iedere organisatie die heeft meegewerkt was 250 miljoen dollar en 25% had een omzet van meer dan één miljard dollar. Gemiddelde besteding per organisatie was 480 miljoen dollar per jaar.

Meer over

Diensten

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    OT monitoring herzien: van inzicht naa...

    Monitoring en logging van netwerkverkeer vormen een onmisbare basis voor OT security. Tegelijkertijd groeit het besef dat zichtbaarheid op zichzelf het risico niet verlaagt. In een omgeving met toenemende dreigingen,...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Nextcloud Summit bewijst dat migratie naar soevereine cloud volop plaatsvindt

    Data & AI

    Copilot Cowork wereldwijd algemeen beschikbaar

    Werkplek & Beheer

    Spoelstra Spreekt: Overwinning

    Overheid

    Kort: Pact Centric en Nextcloud voor soevereine werkplek overheid, Zwitsers succes voor Netinium (en meer)

    Werkplek & Beheer

    Bonden geven groen licht voor sociaal plan ASML

    Overheid

    Vlam in de ai-pan bij rijksambtenaren

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs