Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Dure harddisks net zo slecht als goedkope

16 maart 2007 - 12:154 minuten leestijdActueelCloud & Infrastructuur

Dure SCSI- en FiberChannel-harddisks blijken het net zo snel te begeven als goedkope ATA/IDE-schijven. Bovendien is de “failure rate” in de praktijk een veelvoud van wat de fabrikanten opgeven.

Dat blijkt uit de onderzoeken ‘Failure Trends in a Large Disk Drive Population' en ‘Disk Failures in the Real World' van respectievelijk Google en Carnegie Mellon University (CMU). Beide presenteerden hun resultaten onlangs op de conferentie File and Storage Technologies (FAST).
Google maakte voor zijn onderzoek gebruik van de gegevens over de harde schijven in zijn eigen datacenters. In totaal ging het om meer dan 100 duizend disks over een periode van vijf jaar. Ook CMU nam de gegevens van 100 duizend schijven over een periode van vijf jaar onder de loep. Zij kregen hun data van een aantal grote rekencentra. Volgens de onderzoekers zijn dit de twee grootste onderzoeken ooit gedaan naar de betrouwbaarheid van harde schijven.

Duurkoop
Bij Google heeft men alleen kunnen kijken naar SATA/PATA-schijven. Dat bedrijf werkt immers zo veel mogelijk met standaard pc-componenten (COTS, Common Off The Shelf). De gegevens van CMU betroffen ook SCSI- en FiberChannel-disks. Meest opzienbarende resultaat is dat die duurdere ‘enterprise'-disks net zo slecht scoorden als de goedkope ATA-schijven. Volgens CMU moest elk jaar twee tot vier procent van alle schijven vervangen worden. Voor sommige systemen bedroeg dat echter meer dan tien procent.
Beide onderzoeken concluderen dat de gevonden ‘failure rates' een veelvoud zijn van de cijfers die de fabrikanten zelf opgeven. Waar die steevast getallen onder de twee procent aanhouden, kan dat volgens Google in de praktijk oplopen tot zes procent.
Belangrijk daarbij is wel dat disk-fabrikanten en gebruikers een heel verschillende definitie voor een defecte disk hanteren. Volgens de fabrikanten blijken tientallen procenten van de teruggestuurde schijven namenlijk gewoon in orde te zijn. Het is bijvoorbeeld een bekend verschijnsel dat incidenteel een bit ‘om kan vallen' en de schijf daarna nog jaren zonder problemen functioneert. In de praktijk zal zo'n schijf voor de zekerheid vaak toch vervangen worden.
Deze definitiekwestie kan echter slechts een heel beperkt deel van de enorme verschillen verklaren. Waar gebruikers rustig de tijd kunnen nemen om over een periode van vijf jaar de levensduur van zijn schijven te meten, heeft een fabrikant daar natuurlijk niet de tijd voor. Hij berekent zijn kwaliteitscijfers dan ook op basis van stress tests, modellen en retouren, maar dan wel in de meest gunstige omstandigheden.

Smart
Behalve naar de levensduur op zich heeft Google ook gekeken naar SMART (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology) als voorspeller voor defecten. Als we bedenken dat deze technologie alleen problemen met de schijf zelf detecteert, blijkt SMART heel behoorlijk te werken. Google vond een aantal parameters die sterke voorspellers zijn voor problemen op korte termijn.
Helaas gaat het vaker fout in de elektronica van de schijf dan in het opslagmedium zelf. Dat is bijvoorbeeld te wijten aan wisselingen in temperatuur en voedingsspanning. Volgens Google gaf meer dan eenderde van de disks geen enkele SMART-waarschuwing voordat deze de geest gaf. Dat betekent weliswaar dat je schijven met specifieke waarschuwingen zo snel mogelijk moet vervangen, maar niet dat je daarmee alle disk failures onder controle hebt.
Tenslotte blijkt ook het veelgebruikte ‘badkuip-model' niet te kloppen. Dat zegt dat als schijven in de eerste maanden niet stuk gaan, deze pas na drie tot vijf jaar vanwege slijtage steeds vaker de geest zullen geven. Google vond dat de grafiek na twee jaar alweer een sterke stijging liet zien. Gek genoeg bleek een zware belasting alleen in de eerste drie maanden een hogere uitval tot gevolg te hebben. Daarna werd dit effect pas na jaren gebruik weer goed zichtbaar. Ook hogere temperaturen bleken alleen bij oude schijven problemen op te leveren.
CMU vond niet eens een ‘bodem in de badkuip', maar alleen een vanaf het begin sterk toenemende kans op problemen naarmate de schijf ouder werd. Daarbij was er bovendien geen verschil tussen goedkope ATA-schijven en dure SCSI- of FiberChannel-schijven. Dat betekent dat fabrikanten en gebruikers die hun geld de afgelopen jaren op de ATA-technologie hebben gezet, met het verschijnen van deze studie hun gelijk hebben gekregen.

Meer over

DienstenStorage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Andri AI B.V.

    Agentic legal AI-platform voor advocatenkantoren in Nederland en het Verenigd Koninkrijk (Andri.ai)
    Pijl naar rechts icoon

    6Gorillas

    Herindicaties voorspellen en automatiseren (6Gorillas)
    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Pijl naar rechts icoon

    osapiens

    Hoe Solo midocean van duurzaamheidsregels een groeikans maakt (Osapiens)
    Pijl naar rechts icoon

    AI Flitsmeester

    Interactieve flitskaarten (AI Flitsmeester)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Financiële dienstverlening

    Kort: Nieuw betaalmerk Pay by Bank, Utrechts Eneve naar Iberië (en meer)

    EDIC EU digitaal
    Werkplek & Beheer

    Euro-Office gelanceerd als alternatief voor Microsoft Office

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Dashboard Rekenkamer biedt blik op overheid, Xebia sluit Europees pact met OVHcloud (en meer)

    10 regels voor ot
    Cloud & Infrastructuur

    10 vragen over de regels voor ot

    DeepL
    Data & AI

    Duitse DeepL stapt over naar AWS

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Equinix maakt scholieren warm voor datacenters, Paul Brainerd overleden (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs