Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Een ongeluk zit in een klein hoekje

25 augustus 2006 - 07:17AchtergrondSecurity & Awareness
Mark Nieuwenhuizen
Mark Nieuwenhuizen

Om te weten aan welke risico’s een bedrijf bloot staat, zou elke organisatie een risicoanalyse moeten maken. Het rapport ‘Dilemma’s in Informatiebeveiliging’ van KPMG Information Risk Management toont dat dit nog te vaak wordt nagelaten.

“Hoe kan een organisatie in hemelsnaam een beleid ontwikkelen als je geen risicoanalyse maakt”, vraagt ir. Arjen van Zanten, partner bij KPMG Risk Management, zich af bij het bekendmaken van de uitkomsten van het onderzoek naar dilemma’s in informatiebeveiliging. “Het probleem daarbij is dat het in veel gevallen onduidelijk is onder wiens verantwoordelijkheid dit valt. Daar heb ik best wel enige zorg over.” Volgens Van Zanten betekent die onduidelijkheid dat ook uitbestedingsprojecten vaak gedoemd zijn te mislukken.

Privé-domein

Hij is wel positief over het groeiende gebruik van 2-factor authenticatie. “Iets minder dan de helft zegt met tokens te werken en ook PKI (Public Key Infrastructure – red.) is met 20 procent aardig vertegenwoordigd. Wat we helaas nog wel zien is dat het invoeren van een nieuwe werknemer nog veel te veel tijd kost en dat autorisaties niet structureel worden gecontroleerd.” Natuurlijk wordt er ook gewezen op de gevaren van rondslingerende usb-sticks, maar volgens director Peter Kornelisse gaat dat op voor veel verschillende apparaten die vanuit het privé-domein de organisatie binnenkomen. “Usb-sticks en pda’s zijn inmiddels bekende risicofactoren. Maar denk bijvoorbeeld eens aan handsfree Bluetooth-apparaten voor in de auto. Zelf gebruik ik een Parrot; op een hackersconfentie zag ik hoe gemakkelijk het was om deze af te luisteren. Dan ga je toch wel even nadenken wat je in de auto wel en niet wil zeggen.”

Tonino

Ook Edo Roos Lindgreen, partner bij KPMG Information Risk Management, heeft wel eens een 'gevalletje' aan de hand gehad. "In 1996 heeft een niet nader te noemen collega een laptop op het dak van zijn auto laten liggen. De vinder heeft toen een poging tot afpersing gedaan. Naar aanleiding van het incident heeft KPMG nog hetzelfde jaar alle laptops voorzien van encryptie. Ik ben destijds betrokken geweest bij de selectie van het encryptiepakket. Op 8 mei 2006 is mijn tas met laptop gestolen in Hotel Arena in Amsterdam, waar in juni 13 barkeepers zijn ontslagen in verband met diefstal. Gelukkig zijn de vertrouwelijke gegevens op de laptop beschermd dankzij de encryptiesoftware, en zijn er ook geen gegevens verloren gegaan dankzij de automatische backups bij KPMG."

Meer over

Risk management

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    Dijkbewaking: high performers weten wát ze moeten beschermen

    Governance & Privacy

    DigiD en Mijn Overheid extra versleuteld

    Security & Awareness

    Nominaties: 10 stevige Cyber resilience-projecten

    shutterstock_2726036819 Ivan Marc
    Security & Awareness

    Kort: Sensire koopt Dyzle, Privacy First waarschuwt voor digitaal ID (en meer)

    cloudsoevereiniteit EU
    Cloud & Infrastructuur

    Techwereld vrij positief over Europese pakket voor digitale soevereiniteit

    Financiële dienstverlening

    ING en Worldline voeren eerste Europese agentic betaling in productie uit

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs