IBM hanteert met onmiddellijke ingang bedrijfsbreed een nieuw beleid rond open technische standaarden. Dergelijke standaarden maken het mogelijk dat elektronische apparaten en softwareprogramma’s onderling met elkaar kunnen samenwerken.
Het nieuwe beleid van IBM stimuleert vereenvoudigde en consequente praktijken met betrekking tot intellectuele eigendommen en onderstreept dat alle betrokkenen, inclusief de open-sourcegemeenschap en partijen in groeimarkten, bij het ontwikkelen van standaarden een gelijke positie dienen te krijgen.
IBM heeft procedures opgesteld om deze uitgangspunten in de praktijk te brengen. Zo zal IBM de lokale partijen overal waar IBM zakendoet stimuleren deel te nemen aan het opstellen en hanteren van standaarden die nodig zijn voor het oplossen van problemen en die voldoen aan de eisen van alle betrokkenen overal ter wereld. Binnen standaardorganisaties zal IBM pleiten voor maatregelen die bevorderlijk zijn voor de deelname van uiteenlopende partijen.
De uitgangspunten van IBM zijn geïnspireerd op de resultaten van een online conversatie die in de zomer van 2008 door IBM werd georganiseerd. Zeventig onafhankelijke, toekomstgerichte experts uit alle delen van de wereld en met uiteenlopende achtergronden (wetenschap, standaardorganisaties, wetgeving, overheid en openbaar bestuur) bogen zich toen over de vraag of de instanties die verantwoordelijk zijn voor het opstellen van standaarden gelijke tred hebben gehouden met de commerciële, sociale, wettelijke en politieke realiteit van dit moment. Tijdens deze zes weken durende discussie werden er uitvoerbare aanbevelingen gedaan voor het moderniseren van de processen van die organisaties (research.ibm.com//files/standards_wikis.shtml), met de nadruk op het verbeteren van de transparantie, de eerlijkheid en de kwaliteit van standaarden.
Voor november staat er, onder auspiciën van de Universiteit Yale, een topontmoeting gepland (alleen op uitnodiging) waarin de aanbevelingen die uit de online discussie zijn voortgekomen verder worden uitgewerkt en waarin een begin wordt gemaakt met het verbeteren van het totstandkomingsproces van standaarden.
"Algemene, open en op consensus gebaseerde technologische standaarden van fatsoenlijke standaardorganisaties dragen er aan bij dat iedereen gemakkelijk computerproducten van verschillende leveranciers kan kopen en deze uitwisselbaar kan gebruiken," aldus Bob Sutor, vice president Open-source and Standards van IBM. "De manier waarop die producten zijn gemaakt, moet een redelijke mate van zekerheid bieden dat ze met andere producten kunnen samenwerken en dat ze de tand des tijds zullen doorstaan."