Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Data & AI

Lang leve de privacy!

Verjaardag 30 jaar
26 januari 2024 - 14:49OpinieData & AI
Johannes Ullrich
Johannes Ullrich

Data Privacy Day 2024

Op de Dag van de Privacy (dit jaar komende zondag) benadrukken we het belang van databescherming zoals uiteengezet in ‘Conventie 108’ en ‘Conventie 108+’. Deze verdragen zijn bedoeld om een uniform en juridisch raamwerk voor gegevensbescherming tussen de ondertekenende staten tot stand te brengen, wat moet leiden tot robuust beleid zoals de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) in de Europese Unie.

Ondanks deze raamwerken van databeveiliging zien we ons geconfronteerd met talrijke bedreigingen. Onze monitoring – door het Internet Storm Center en SANS Institute zelf – heeft aanzienlijke kwetsbaarheden en aanvalsmethoden aan het licht gebracht die gegevensbeveiliging in gevaar brengen. Een voorbeeld zo’n bedreiging is de kwetsbaarheid in Ivanti’s connect secure vpn-oplossing, die veel wordt gebruikt om de toegang tot persoonlijke gegevens te controleren. Recente ernstige kwetsbaarheden in dit product hebben het getransformeerd van een beschermend hulpmiddel tot een potentiële toegangspoort voor aanvallers.

Een andere veel voorkomende bedreiging is het verspreiden van wachtwoorden. Een recent voorbeeld is een cyberaanval op Microsoft, die heeft geleid tot gegevensblootstelling van leidinggevenden en cyberbeveiligingsteams. Via onze honeypot-onderzoeken hebben we data verzameld over veelgebruikte wachtwoorden die bij deze aanvallen worden gebruikt, wat organisaties kan helpen bij het versterken van hun interne wachtwoordbeleid en zo brute force- (of spray-)aanvallen te voorkomen.

Mailtrap

Gegevens-exfiltratie is nog een ander cruciaal probleem. Aanvallers gebruiken vaak legitieme diensten (waaronder mailtrap.io) om gegevens van gecompromitteerde organisaties te exfiltreren. Dergelijke ‘living off the cloud’-aanvallen zijn lastig op te sporen, omdat ze misbruik maken van geldige bronnen die vaak op de witte lijst staan en niet actief worden gecontroleerd.

Terwijl we nadenken over het belang van Data Privacy Day, benadrukken deze voorbeelden de voortdurende uitdagingen bij het beschermen van data tegen cyberdreigingen. Het onderstreept de noodzaak van voortdurende waakzaamheid en beveiligingsmaatregelen om persoonlijke en organisatorische gegevens effectief te beschermen.

Johannes Ullrich is dean of research for Sans Technology Institute

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    OT Infrastructure

    OT-patchmanagement herzien: beheersing...

    Kwetsbaarheden in software en firmware zijn onvermijdelijk, ook binnen OT-omgevingen. De manier waarop organisaties hiermee omgaan, bepaalt echter of die kwetsbaarheden daadwerkelijk leiden tot verhoogd risico.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Update modernisering
    AI & Automation

    Kort: Exchange-update opnieuw uitgesteld, miljoen voor controle op ai-agents (en meer)

    AI Governance

    AP waarschuwt: Bereid je nu al voor op verplichte ai-test

    IT Industry news

    Kort nieuws: Mistral gaat regionaal, Dynatrace koopt Arize, SpaceX rondt Cursor-deal af (en meer)

    Cloud & Infrastructure

    Grootste softwaredeal ooit in de maak: Silver Lake wil Workday inlijven

    Security & Risk

    Kort: Mkb blijft doelwit van cyberaanvallers, Databricks groeit 80 procent (en meer)

    SpaceX
    Data & AI

    Kort nieuws: Nebius profiteert van ai, ‘SpaceX is vooral ai’

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs