Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

NWO-subsidie voor bouwstenen quantumcomputers

afbeelding met veel biljetten van 500 euro
[Foto: Viacheslav Lopatin/Shutterstock]
07 mei 2024 - 11:32ActueelInnovatie & TransformatieTU DelftUvA
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De Universiteit van Amsterdam (UvA), TU Delft, Toyota en Quix gaan centrale bouwstenen voor quantumcomputers ontwikkelen. Een consortium, onder leiding van UvA-natuurkundige Peter Schall, ontvangt 850.000 euro aan NWO-subsidie.

Het onderzoek richt zich op nieuwe ultradunne 2d-materialen om single-proton emitters mee te maken. Deze lichtbronnen, die precies één foton tegelijk kunnen uitstralen, zijn essentieel voor quantumtechnologieën zoals chips. Tegelijk zijn deze emitters lastig te produceren en te integreren in optische quantumchips. Het ontwikkelen van emitters uit nieuw 2d-materiaal moet dit proces efficiënter maken.

In toekomstige quantumcomputers wordt de elektronica van huidige computerchips mogelijk deels vervangen door technologie gebaseerd op licht. Quantumrekenen met behulp van licht biedt een alternatieve en potentieel krachtige technologie die is in te zetten bij kamertemperatuur, in plaats van de heel lage temperaturen waarbij veel quantumcomputers werken.

Lichtquanta

De centrale bouwsteen van een op licht gebaseerde quantumchip zou een bron zijn die individuele fotonen uitzendt. Een dergelijk apparaatje produceert één voor één lichtquanta, de zogenoemde fotonen. Bronnen van individuele fotonen zijn nog altijd lastig te maken en op optische quantumchips te integreren, maar recent ontwikkelde materialen die slechts een paar atoomlagen dik zijn – waarmee ze effectief 2d worden – bieden goede vooruitzichten voor heldere bronnen van individuele fotonen. Daarmee zijn ze veelbelovend voor gebruik in optische chips voor quantumcomputers, stelt Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), het orgaan dat wetenschappelijk onderzoek financiert.

In een interdisciplinair consortium dat bestaat uit experts in 2d-materialen, spectroscopie en nanofotonica, en gebruikers in de optische quantum computing- en autoindustrie, willen UvA, TU Delft, Toyota en Quix nu efficiënte 2d-bronnen van individuele fotonen ontwikkelen die zijn te integreren in foton-chips voor toepassingen in zowel de quantum- als de klassieke informatietechnologie.

Meer over

Quantum

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst. De praktijk van verschillende manieren van industrieel bouwen

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialSecurity & Awareness

    Cybersec Netherlands 2025 – Programma...

    Keynotes over cloud, AI en geopolitiek: het programma van Cybersec Netherlands raakt de kern van digitale weerbaarheid

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Kaarten energienet
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Digitale kaarten versnellen stroomnetuitbreiding

    Reza Sarshar
    Awards NieuwsInnovatie & Transformatie

    ‘Innovaties bij grote organisaties van belang voor hele markt’

    OpinieInnovatie & Transformatie

    Europese regels drijven digitale infrastructuur in handen van niet-Europese giganten

    Richard Turk
    Awards NieuwsInnovatie & Transformatie

    Digitale transformatie is meer dan technologie alleen

    Innovatie & Transformatie

    Intel waarschuwt voor risico’s na omstreden staatsdeelname VS

    Richard Turk
    Innovatie & Transformatie

    Dit weegt de jury mee bij de categorie Customer Experience van de Computable Awards 2025

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • – Phishing
    • – Ransomware

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs