Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

ASML ziet verkoopsucces eigen topmachines naderen

06 juni 2024 - 11:33ActueelInnovatie & TransformatieASMLSamsungTSMC
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De onderhandelingen van ASML met TSMC, ‘s werelds grootste producent van chips, gaat de goede kant op. De chipmachinefabrikant uit Veldhoven is gesterkt in het vertrouwen dat de Taiwanese titaan nog dit jaar een order zal plaatsen voor de nieuwe generatie machines. Deze geavanceerde high-na-euv-machines kunnen logic-chips en straks ook geheugenchips van slechts 2 nanometer graveren.

Financieel topman Roger Dassen toonde zich optimistisch tijdens een telefoonvergadering met analisten van de Amerikaanse investeringsbank Jefferies. De aandelenkoers van ASML, die toch al een astronomische hoogte heeft bereikt, veerde woensdag nog eens ruim zeven procent op.

Voor de toekomst van de high-na-euv-machines is de positie van TSMC belangrijk. Eerder dit jaar zeiden de Taiwanezen het nieuwe paradepaardje van ASML wel erg duur te vinden. Bovendien waren er twijfels over de volwassenheid van de techniek. Afgelopen februari zette ook Samsung, TSMC’s grootste concurrent, vraagtekens achter de prijs-prestatieverhouding van de ASML’s topmachine.

Maar afgaande op de woorden van Dassen lijkt die terughoudendheid te zijn weggeëbd. De cfo houdt er rekening mee dat TSML binnenkort al een order plaatst. Ook Samsung zou toehappen. In de tweede helft van 2025 zou de orderstroom verder op gang kunnen komen.

Prijskaartje

Aan zo’n machine hangt een prijskaartje van 350 miljoen euro, ongeveer het dubbele van wat de meest geavanceerde systemen nu kosten. Alleen Intel heeft al een systeem voor de toepassing van extreem ultraviolet met een hoge na (numerieke apertuur)-waarde in huis. Als de order van TSMC doorgaat, zal de wereldmarktleider deze machine pas na 2026 in een productieomgeving inzetten. TSMC bezit momenteel alleen een testmachine van het type high-na.

ASML is de enige fabrikant die dit neusje van de zalm, cruciaal voor de verdere miniaturisatie in de halfgeleiderindustrie, kan leveren. Zo’n machine heeft het gewicht van twee Airbus A320-vliegtuigen, terwijl met de installatie 250 ingenieurs en andere hooggekwalificeerde technici zes maanden lang in de weer zijn.

In het gesprek met Jefferies heeft Dassen opnieuw de verwachting uitgesproken dat de omzet van ASML in 2025 tegen de veertig miljard euro kan uitkomen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    NIS2: Europese richtlijn maakt cyberse...

    De Europese NIS2-richtlijn zet cybersecurity definitief op de strategische agenda. Organisaties in vitale sectoren krijgen te maken met strengere eisen...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: IBM signaleert groei quantumcomputing, Microsoft forceert doorbraak in kankerstudies (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Stop niet bij taalmodel (maar breng je enterprise-ai naar volgende fase)

    Innovatie & Transformatie

    Spoelstra Spreekt: Het beste lijstje van 2025

    Innovatie & Transformatie

    SandGrain krijgt 13,5 miljoen voor iot-beveiliging met hardware

    Innovatie & Transformatie

    Nxtgen: Nederlandse hightech moet strategische posities innemen

    Innovatie & Transformatie

    Imec krijgt geld voor doorbraak bij quantumcomputers

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs