Orange Cyberdefense brengt film uit over wereld achter cybercriminaliteit
Hoe een simpele e-mail in het bezit van cybercriminelen een krachtig wapen kan zijn. Dat bewijst de documentaire ‘Don’t Go to the Police’ die Orange Cyberdefense liet maken door de Franse regisseur Ludoc (Hudson). De film toont een spannende reconstructie van de LockBit-aanval in december 2023 en laat en passant zien hoe ransomware-aanvallen samenlevingen ontwrichten.
De première van ‘Don’t go to the Police!’, – de titel verwijst naar het gelijknamige bericht dat de cybercriminelen na hun aanval achterlieten -, vond 11 maart plaats in een drukbezocht Gooiland Theater in mediastad Hilversum tijdens een speciale klanten- en partnermiddag. De film laat zien hoe ransomware-aanvallen de gehele samenleving raken, stelde Dennis de Geus, algemeen directeur Orange Cyberdefence Nederland tijdens zijn introductie van de film. ‘En dat zo’n aanval doorgaans klein begint, in dit geval in een klein dorpje in het zuiden van Frankrijk. Met één e-mail en één klik. Maar de gevolgen daarvan waren enorm. Duizenden bedrijven die in één nacht tot stilstand kwamen met een grote impact op de samenleving.’
In de 56 minuten durende documentaire krijgen kijkers een zeldzame inkijk in de jacht op LockBit, een van meest actieve cybercriminele groepen van de afgelopen jaren. De docu opent met een ransomware-aanval van deze groep in Frankrijk, in december 2023. Een medewerker van een klant van Coaxis klikt op een schadelijke link, waardoor de it-dienstverlener volledig stil komt te liggen. Vervolgens ontstaat er een kettingreactie die kort voor kerst 350.000 klanten in heel Frankrijk raakt.
Dilemma’s
Wat volgt, is een race tegen de klok. Experts van Orange Cyberdefense en Coaxis proberen de schade te beperken, klantdata te beschermen en vijfentwintig jaar aan it-systemen in één maand opnieuw op te bouwen, terwijl LockBit én klanten druk blijven uitoefenen om het losgeld van vijf miljoen, geëist in een ransomware note, te betalen. De film laat de betrokken experts aan het woord en toont voor welke dilemma’s zij staan: wel of niet naar de politie gaan, wel of niet betalen. Helemaal stressvol wordt het als de criminelen ook nog met geweld dreigen.
‘Don’t Go to the Police’ beperkt zich niet tot Frankrijk. Extra interessant wordt heet als de film uitzoomt naar het grotere geheel. Zo volgt de documentaire ook de internationale opsporing van LockBit. Van Londen en New York tot Parijs, Stockholm en Washington D.C. spraken regisseur Ludoc (en verteller) en defensiejournalist Romain Mielcarek met achttien experts, onder wie FBI-agenten en onderzoekers van OFAC (Office of Foreign Assets Control, Amerikaans agentschap dat economische sancties handhaaft). Daardoor laat de film niet alleen de gevolgen van cyberaanvallen zien, maar ook hoe complex de strijd tegen deze netwerken is.
Uiteindelijk worden de LockBit-oprichters ontmaskerd en aangepakt, maar het lijkt een druppel op een gloeiende plaat. Cyberafpersing neemt verder toe. In 2025 steeg het aantal gevallen met 45 procent. Bovendien laat de documentaire zien dat phishing nog altijd een van de meest effectieve aanvalsmethoden is, mede doordat aanvallers steeds slimmer gebruikmaken van nieuwe technologie, aldus Orange Cyberdefense.
Samen een blok vormen
Desondanks hoopt de ict-beveiliger met de documentaire te laten zien dat de situatie niet hopeloos is. ‘Cybercriminelen willen mensen het gevoel geven dat ze alleen staan. Onze boodschap is dat we het samen doen. Samen ervaren, samen praten, samen dingen oplossen. Het voorkomen van incidenten. En als het onverhoopt misgaat, samen zorgen dat we Nederland beschermen’, luidt de boodschap van directeur De Geus aan de aanwezige klanten en partners in ’t Gooiland.
De documentaire gaat dus niet over techniek maar over de impact die een cyberaanval heeft op mensen en het werk achter de schermen om de gevolgen op te vangen. De film is niet alleen relevant voor securityspecialisten, maar juist voor bestuurders, medewerkers en burgers, om meer bewustzijn te kweken. Cybersecurity is immers allang geen onderwerp meer voor alleen it-teams. Het is net zo’n maatschappelijk vraagstuk als bijvoorbeeld drugshandel, vindt Orange Cyberdefense. De economische schade, de psychologische impact en de maatschappelijke onrust raken een veel bredere groep. Daarom stelt de film dat cybersecurity een gedeelde verantwoordelijkheid is. Van burger tot medewerker, en van directie tot overheid: iedereen speelt een rol in het versterken van digitale weerbaarheid om zo een digitaal schild op te bouwen dat economieën en democratieën beschermt.
De documentaire Don’t Go to the Police is beschikbaar via deze speciale webpagina.

