Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Invallen bij Intel nieuwe stap in onderzoek EC

14 februari 2008 - 10:383 minuten leestijdActueelGovernance & PrivacyEuropese CommissieIntelMedia Markt

Ambtenaren van de Europese Commissie zijn binnengevallen bij kantoren van Intel, Media Markt, DSG en PPR. Dit is een nieuwe stap in het langlopende onderzoek van de EC naar de handel van Intel. CRN geeft een overzicht.

Wat is er gebeurd?
Ambtenaren van de Europese Commissie hebben invallen gedaan in het hoofdkantoor van Intel in München. Ook vestigingen van Media Markt, DSG (moederbedrijf van Dixons) en PPR (onder andere van de Franse winkels Conforma en Fnac) hebben een bezoek gehad van de Europese Commissie.

Waarom?
Intel wordt verdacht van misbruik van de monopolie positie. AMD diende in 2001 een klacht in bij de Europese Commissie waarin het Intel betichtte van illegale handelspraktijken. De klacht bestaat uit twee delen. Enerzijds zegt AMD dat Intel leveranciers, zoals Acer, kortingen geeft voor het gebruik van de processoren van Intel. Anderzijds zou Intel retailers, zoals Media Markt, kortingen geven als zij geen computers met processoren van concurrenten verkopen. AMD zegt daarom klanten te zijn misgelopen.

Hoe ziet die markt voor processoren er dan uit?
Intel domineert de markt, maar in oktober van dit jaar daalde het marktaandeel 0,4 procent naar 76,3 procent. AMD heeft een marktaandeel heeft een marktaandeel van 23,5 procent. Dit blijkt uit cijfers van onderzoeksbureau IDC.

2001 is wel erg lang geleden. Is er in de tussentijd niets gebeurd?
Jawel, de Europese Commissie is in 2004 begonnen met een onderzoek naar de klacht over de afspraken met leveranciers. In 2005 viel de Europese Commissie ook al binnen bij kantoren van Intel en van computerfabrikanten, waaronder Dell.

Vorig jaar juli beschuldigde de Europese Commissie Intel officieel van illegale afspraken met computerfabrikanten. Intel zou computerfabrikanten kortingen geven als zij vooral chips van Intel in hun producten gebruiken. Ook zou Intel fabrikanten dwingen producten te vertragen of te annuleren waarin AMD-chips gebruikt worden.

In januari stuurde Intel een reactie op de officiële beschuldiging naar de Europese Commissie. In maart mag de chipfabrikant zich tijdens een niet-openbare hoorzitting verdedigen. Blijkbaar wordt het onderzoek nu uitgebreid naar de afspraken die Intel zou hebben met retailers.

Is AMD nog bij het onderzoek betrokken?
AMD heeft de klacht ingediend bij de Europese Commissie. De maker van chips geeft aan dat het ook niet meer weet dan wat er in de media te lezen is. Wel is AMD een van de getuigen en wordt tijdens de hoorzitting in maart gehoord.

AMD is overigens wel blij met het onderzoek van de Europese Commissie. In een officiële verklaring noemt Giuliano Meroni, verantwoordelijk voor de EMEA-regio bij AMD, de nieuwe invallen een belangrijke uitbreiding van het onderzoek.

Welke straf hangt Intel boven het hoofd?
De Europese Commissie kan Intel een boete opleggen tot tien procent van de jaaromzet.

Wat is de reactie van Intel?
Het bedrijf zegt volledig mee te werken aan het onderzoek. Intel heeft vertrouwen in de uitkomst ervan. De chipfabrikant zegt dat de markt normaal functioneert en dat de klant geen nadelen ondervindt.

Er gebeurde toch ook nog wat in Amerika?
In New York heeft de openbaar aanklager Andrew Cuomo een onderzoek ingesteld naar antitrustpraktijken bij chipfabrikant Intel. Cuomo gaat onderzoeken of Intel het mededingingsrecht heeft geschonden in zijn concurrentiestrijd met AMD. Intel heeft de ontvangst van de dagvaarding inmiddels bevestigd en beloofd aan het verzoek van Cuomo te voldoen. De fabrikant is er zelf van overtuigd binnen de grenzen van de wet te opereren.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Overheid

    ‘Brief staatssecretaris over Fast Enterprises is half werk’

    Eelco Eerenberg
    Governance & Privacy

    Fiscus draait uitbesteding btw-systeem aan Amerikaanse Fast deels terug 

    Overheid

    AIVD mag effectiever filteren

    Data & AI

    Big Tech en de spiegel die we onszelf voorhouden

    Governance & Privacy

    Klachtenregen bij Autoriteit Persoonsgegevens

    Governance & Privacy

    Kort: Danthas ICT in handen van Your.Cloud, Rabobank moderniseert compliance (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs