Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Oracle koopt een stukje MySQL

08 december 2005 - 23:004 minuten leestijdOpinieData & AI
Rick van der Lans
Rick van der Lans

Meestal is het begrijpelijk waarom de ene leverancier de ander opkoopt. Soms gaat het om het uitbreiden van de bestaande software portfolio, dan weer om puur een marktaandeel te vergroten, of de opkopende partij is geïnteresseerd in de technologie en de ontwikkelaars. Maar waarom heeft Oracle InnoBase gekocht? InnoBase is leverancier van InnoDB, een van de storage engines van MySQL. 

Voor de duidelijkheid, de bekende open source databaseserver MySQL kan met verschillende storage engines werken. Elke tabel kan met behulp van een aparte storage engine opgebouwd worden. De storage engine is verantwoordelijk voor zaken als opslagformaten, I/O, locking en transacties en heeft daarmee uiteindelijk een grote invloed op de performance, schaalbaarheid en robuustheid van de applicaties.
 
De storage engine genaamd InnoDB is al lange tijd leverbaar, maar pas sinds versie 5 van MySQL wordt dit product met MySQL meegeleverd en is het de ‘default storage engine’ van MySQL geworden. Hiermee zijn de reeds genoemde performance, schaalbaarheid en robuustheid van MySQL serieus toegenomen. Tevens is MySQL hierdoor een grotere concurrent geworden van bekende producten als IBM’s DB2, Microsoft SQL Server en natuurlijk Oracle10g.
 
Als Oracle het gehele bedrijf MySQL zou kopen, dan zou dat begrijpelijker zijn. Ze zouden dan een afgerond product in handen hebben. Maar waarom alleen InnoDB? Dit product kan slechts gebruikt worden onder de motorkap van MySQL.
 
Is het omdat MySQL toch langzaam een bedreiging aan de onderkant van de markt begint te vormen? Door InnoDB te kopen kan Oracle de doorontwikkeling van de storage engine controleren en zelfs inteugelen. Dit zou echter een tijdelijk voordeel zijn, want door een andere partij of MySQL zelf kan een aftreksel van InnoDB gebouwd worden of kan aan een van de andere storage engines, bijvoorbeeld MaxDB, meer aandacht geschonken worden.
 
Of heeft deze actie een puur commerciële reden? Oracle wil toegang krijgen tot het klantenbestand van MySQL. Welke bedrijven gebruiken MySQL en moeten een bezoekje krijgen van een van de Oracle verkopers? De meeste MySQL-klanten gebruiken echter nog versies 3 en 4 zonder gebruik te maken van InnoDB. Dit zou dus alleen in de toekomst voordelen bieden.
 
Was Oracle misschien geïnteresseerd in de databasetechnologie van InnoDB? Ofwel, willen ze die gebruiken om hun eigen Oracle-databaseserver te verbeteren? Dit is hoogst onwaarschijnlijk omdat Oracle een veel volwassener en completer product is. Andersom misschien, gaan ze misschien InnoDB verbeteren met de technologie van Oracle zelf? Wordt Larry Ellison op zijn oude dag ineens een filantroop en wil hij de open source community een handje helpen? Ook dit is moeilijk voor te stellen.
 
Waarom ze PeopleSoft, Siebel en Collaxa hebben overgenomen, was duidelijk. Zelfs het toe-eigenen van de in-memory databaseserver TimesTen is te verklaren, maar InnoDB blijft een raadsel. Ongeacht het officiële statement van Oracle, moet de toekomst uitwijzen wat de achterliggende gedachte van deze koop is.
 
Wat mij echter het meest zorgen baart, is dat een commerciële organisatie zo makkelijk een bedrijfje kan kopen dat open source in de markt zet. Steeds meer organisaties investeren in open source software. Maar wat is de toekomst van een open source product als deze gekocht wordt door een commerciële partij? Gaan we nog meer van dit soort overnames zien? Zullen klanten blij zijn als bijvoorbeeld de applicatieserver Jboss wordt opgekocht? Velen kopen open source om niet afhankelijk van een commerciële organisatie te zijn en ineens is dat dan weg. We moeten dus in de gaten houden of met deze overname een trend wordt gezet.

 
Rick F. van der Lans is onafhankelijk adviseur, een internationaal bekend spreker en auteur van diverse boeken, tevens gespecialiseerd in softwareontwikkeling, datawarehousing en internet.

Meer over

Business IntelligenceECMMySQLOpensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Meer lezen

    Vrouwe Justitia
    ActueelCarrière

    Collectieve rechtszaak tegen Workday voor leeftijdsdiscriminatie door ai

    AchtergrondData & AI

    Sam Altman (OpenAI): ‘Just do it: bedrijven moeten ai nu omarmen’

    ActueelCarrière

    Kort: Ernst-Jan Stigter directeur Sopra Steria Nederland, nepmails namens de NCSC (en meer)

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Apple bepaald geen voorloper met ai

    OpinieData & AI

    Maak ai saai!

    ActueelData & AI

    Cisco sorteert voor op komst van ai-agenten

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs