Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

‘Kiezen tussen twee kwaden’

31 maart 2005 - 22:00AchtergrondCarrière
Gijs Hillenius
Gijs Hillenius

Behoorlijk aan de late kant overweegt FNV Bondgenoten of het een standpunt moet innemen in het felle debat over een Europees octrooi op uitvindingen met software. “Er komen hoe dan ook werknemers in de knel. Of die van grote, of die van kleine bedrijven.”

Het is kiezen tussen twee kwaden, aldus Carla Kieburg, een van de ict-onderhandelaars bij de vakbond. Keert de vakbond zich tegen het huidige ruime wetsvoorstel voor softwarepatenten, dan vreest de bond dalende werkgelegenheid bij onder meer elektronicagigant Philips. Stemt het voor, dan zijn die gevolgen voor de mkb-softwareontwikkelaars. Kieburg: “We hebben nu nog geen mening, maar een van de twee groepen komt in het gedrang. Dat is duidelijk.”
Een discussieavond, vorige week donderdag, bracht de twee ook niet nader tot elkaar. Zelfstandig softwareontwikkelaar en vakbondslid Bert Verhees vreest dat hij en vergelijkbare kleine softwarebedrijfjes over de kop gaan als de Europese wet er komt. “Ik heb geen tijd en geen geld om patentonderzoek te doen. Laat staan dat ik mijn eigen patentportfolio kan beschermen.”

Prikkels

Tegenover hem staat onderhandelaar voor FNV Bondgenoten Ger Klinkenberg. Volgens hem verliest een elektronicabedrijf als Philips zonder de softwarepatentwet iedere prikkel voor het doen van onderzoek. Dat heeft gevolgen voor de achthonderd softwareontwikkelaars die bij het Eindhovens bedrijf in dienst zijn. Klinkenberg ziet de traditionele hardwarebedrijven, die van uitvindingen gedaan met de soldeerbout veranderen in softwarebedrijven, waar ontwikkelingen veel sneller gaan. “En ze vinden het moeilijk te overleven.”
Behalve deze twee groepen vragen ook de internationale vakbondsorganisaties om een mening. Onder meer de Spaanse en Deense vakbondscollega’s keerden zich tegen het voorstel, en in Brussel telt de invloed van koepels van de Europese vakbonden. In Europa is het fel omstreden wetsvoorstel, twee jaar na het eerste ontwerp ervan, onderdeel geworden van de machtsstrijd tussen Commissie en Parlement.
Afgelopen donderdag waren voor- en tegenstanders het over één ding eens. Het Europees Octrooibureau is een van de grootste problemen in de twist over softwarepatenten. Welke regels je ook opstelt, het EPO doet wat het wil”, stelt Klinkenberg. Het toezicht van de Europese Commissie op het EPO faalt, vindt de vakbondsman. Dat leidt er onder meer toe dat de patentverstrekker onzinnige softwareoctrooien verleent.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    OR kan als Chinese Muur werken

    Cloud & Infrastructuur

    2026 ziet er glanzend uit voor ASML

    Carrière

    UWV benoemt nieuwe cio en cto

    shutterstock_2482811801 Panchenko Vladimir 16x9
    Carrière

    Kort: werknemer baalt van legacy-it, klanten ‘daten’ met nep­pro­fie­len (en meer)

    Carrière

    ASML en bonden slechts ‘nanometers’ genaderd

    Vacature
    Data & AI

    Kort: AFM jaagt op it-experts, Accenture en Google openen soeverein it-centrum (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs