Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Europese technologieoverdracht is ondermaats

07 april 2005 - 22:00AchtergrondInnovatie & Transformatie
Luc Blyaert
Luc Blyaert

De doorstroming van technologie van de universiteiten naar de industrie is nog steeds gebrekkig. Patentaanvragen zijn in Europa bovendien te log en te complex.

Universiteiten doen ongeveer 70 procent van het industriële onderzoek. Toch vindt slechts 5 procent van de bedrijven dat innovatie komt van dergelijke ‘pre-competitieve’ instellingen. “Er is dus duidelijk iets mis met de kennisoverdracht tussen universiteit en industrie”, vertelde voorzitter Gilles Capart van ProTon Europe tijdens een recent debat over technologiemarketing en intellectueel eigendom. ProTon Europe is een pan-Europees netwerk van technologiedeskundigen dat actief is binnen ruim tweehonderd Europese universiteiten en onderzoekscentra.
De Europese Commissie wil in het kielzog van de Lissabon-top van 2002 de budgetten voor onderzoek en ontwikkeling in Europa tegen 2010 optrekken tot 3 procent van het bnp (nu is dat 1,9 procent) om innovatie en groei te stimuleren. Op een Europese markt met een totaal bnp van twaalfduizend miljard euro levert dat 360 miljard euro op. De uitgaven aan onderzoek en ontwikkeling bij de vijfhonderd Europese topbedrijven bedroegen vorig jaar 100,8 miljard euro.

Aanvraag te duur

“De aanvraag van patenten in Europa is bovendien te duur (tien keer duurder dan in de VS, red.) en te complex. Universiteiten kunnen beter enkel patenten aanvragen in de Verenigde Staten”, stelt Capart, die tegelijkertijd toegeeft dat het voor universiteiten moeilijk is om samen te werken met de industrie. “Er is een groot verschil tussen strategische patenten om innovatie te stimuleren en de tactische patenten die de industrie vaak hanteert om de concurrentie een hak te zetten.”
Amerikaanse universiteiten halen bovendien tien keer meer patenten binnen dan hun Europese collega’s. “Daardoor zien we in Europa miljoenen euro’s aan licentie-inkomsten aan onze neus voorbijgaan. Bovendien zorgde één en ander in de Verenigde Staten voor het ontstaan van drieduizend nieuwe ondernemingen”, vertelt Marie-Christine Janssens, professor aan de katholieke Universiteit Leuven. Aan de Leuvense universiteit is het aantal ‘spin-offs’ gestegen naar vier tot vijf per jaar.
“Van de 65 zijn er tien topbedrijven, tien hebben zo goed als geen waarde, en de rest hangt daar ergens tussenin”, aldus Martin Hinoul, KUL-business development manager r&d. De KUL zelf heeft voor bijna 45 miljoen euro aan contractueel onderzoek lopen. Over het bedrag aan licentie-inkomsten wil Hinoul niets kwijt. “We mogen echter niet focussen op patenten. Het gaat ook om mensen, kennisomgeving en apparatuur. Netwerken wordt daarom steeds belangrijker”, aldus Jean-Fran�ois Plucker van BirchBob International.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Wat loopt er mis bij Accenture?

    Innovatie & Transformatie

    Rotterdam gaat quantumbeveiligde communicatie in de praktijk testen

    Innovatie & Transformatie

    Max Wellings CuspAI hengelt 400 miljoen binnen

    Innovatie & Transformatie

    Gelaagde Data-integriteit by Design met een Blockchain in de Applicatie

    Innovatie & Transformatie

    ‘Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren’

    Software & Development

    AcICT waarschuwt voor it‑risico’s bij vernieuwing Van Brienenoordbrug

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs