Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Hoezo Mobile First?

BYOD
15 juli 2016 - 11:053 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur

De Smartphone heeft de desktop in de afgelopen jaren verdrongen als belangrijkste device waarmee we werken. Veel organisaties hebben daarom een mobile first-strategie wanneer het gaat om applicatieontwikkeling. Dat klinkt enorm hip. Mijn stelling: dat is alweer enorm ouderwets.

Het succes van alle nieuwe platformen en verschillende form factors is in zoverre lastig voor it, omdat ze hun aandacht over een groot aantal technologieplatformen moeten verdelen. Bij veel bedrijven zie je daarom dat ze hun it-afdeling in teams opknippen. Eén team is gespecialiseerd in Android, één in iOS et cetera. Sommige van die bedrijven beginnen nu mobile first te ontwikkelen. Wat je dan in feite zegt is dat je niet genoeg resources hebt om voor alle technologiestacks een team in te richten. Je kan de strategie mobile ‘first’ noemen, maar bijvoorbeeld ook desktop ‘last’. Alle mensen die de desktop liever gebruiken dan de mobiel zullen niet zo blij zijn met mobile first.

Opknippen is niet zinnig

De it-afdeling opknippen in teams die zich met allerlei verschillende technologiestacks bezighouden is niet zinnig. Of je nu een applicatie bouwt voor een Android smartphone, een Apple tablet of een desktop met Microsoft Windows, de applicatie die erop draait hoeft geen wezenlijk andere logica of integraties te hebben. Neem bijvoorbeeld een applicatie die de kredietwaardigheid van een potentiële koper checkt. De koppelingen en business logica die eraan vastzitten is voor ieder technologieplatform hetzelfde. Zonde om voor iedere technologiestack het wiel opnieuw uit te vinden, nog maar te zwijgen of al het onderhoud. 

Waar het in beginsel om gaat bij applicatieontwikkeling is de usability. Maakt een gebruiker alleen gebruik van de applicatie op de desktop? Dan bouw je een desktop app. Is hij altijd onderweg? Dan een mobile app. Is hij altijd onderweg en heeft hij vaak geen dekking? Dan een native mobile app. Een mooi voorbeeld is een klant van ons: SES, een wereldspeler op het gebied van satellietdienstverlening. Zij bouwen voor klanten in beginsel voor de smartphone, maar intern ontwikkelen ze ook portaalfuncties voor de desktop, omdat die functies vooral intern op de zaak gebruikt worden met desktops. Mobiel is niet bepalend voor hun aandacht, maar de gebruiker. 

Universal app

Ontwikkelaars zouden in feite uit één codebase moeten werken die los staat van het technologieplatform waarop de applicatie uiteindelijk komt te draaien. Noem het maar een universal app. De ontwikkelaar zou zich dan bij het ontwikkelen enkel nog bezig hoeven houden met het it-landschap, de koppelingen met externe systemen, de logica en een generieke workflow, ongeacht het device type. Een tweede expert zou zich dan bezig kunnen houden met UX en Usability van de devices waar de universal app op komt te draaien. Hij moet alleen wel vanuit een platform ontwikkelen die dit helemaal end-to-end ondersteunt. Wat mij betreft geen mobile first maar user first, met al z’n voorkeuren.

Meer over

Enterprise Architecture

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Kort: Wantrouwen in niet‑Europese routers, cybercrimineel dol op remote access-tools (en meer)

    datacenter groei
    Cloud & Infrastructuur

    Overnames en netwerkuitbreiding stuwen groei Eurofiber

    Cloud & Infrastructuur

    DDA waarschuwt: ai‑golf legt zwakte datacentersector bloot

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Werkplek & Beheer

    Nominaties: 10 sterke ict-projecten in het mkb

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs