Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

‘NL kanshebber voor datacenter mega-telescoop’

Radio telescoop Dwingeloo
28 januari 2019 - 15:143 minuten leestijdActueelCloud & InfrastructuurMinisterie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Nederland maakt een grote kans om de vestigingsplek te worden van het Europese datacenter van de grootste radiotelescoop ter wereld: de Square Kilometre Array (SKA). Het gaat om het rekencentrum van een aaneenschakeling van honderden satellietschotels en duizenden antennes die verspreid zijn over de wereld. Door de kennis en ervaring met telescopen in Drenthe, maakt Nederland een goede kans. Dat stelt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW), Ingrid van Engelshoven in een brief aan de Tweede Kamer.

In die Kamerbrief met de titel: ‘Nieuwsgierig en betrokken – de waarde van wetenschap’ geeft ze een opsomming van grote investeringen die de komende jaren worden gedaan in wetenschappelijk onderzoek. Voor de Nederlandse deelname aan Square Kilometre Array (SKA), een samenwerkingsverband van elf landen, is dat een investering van dertig miljoen euro.

Engelshoven: ‘SKA gaat ’s werelds grootste radiotelescoop vormen. Honderden satellietschotels en duizenden antennes, verdeeld over Australië en Zuid-Afrika, zijn daarvoor nodig. Dit instrument gaat de eerste beelden produceren uit de tijd waarin de vroegste sterren ontstonden en kan daarmee voor fundamentele doorbraken zorgen. Dankzij onze telescopen in Drenthe behoort Nederland op het gebied van radio-astronomie tot de wereldtop.’

Miljoeneninvestering in wetenschap

In een overzicht van de gelden voor wetenschappelijk onderzoek noemt Engelshoven ook 108 miljoen voor vernieuwende projecten binnen de Nationale Wetenschapsagenda (NWA), 55 miljoen voor strategische onderzoekssamenwerking via sectorplannen (jaarlijks zeventig miljoen vanaf 2020) en vijf miljoen voor meer diversiteit in de wetenschap.

In de Kamerbrief schetst de minister haar visie, ambities en beleid op het gebied van wetenschap voor de komende vier jaar. Ze zegt te staan voor ‘vrij en fundamenteel onderzoek. Onderzoek begint wat mij betreft altijd met nieuwsgierigheid, pas later komt een mogelijke toepassing om de hoek kijken. Ik blijf me er dus voor inzetten om naast toepassingsgericht onderzoek ook fundamenteel onderzoek ruim baan te geven’, aldus Engelshoven.

Volgens het regeerakkoord steekt het kabinet jaarlijks 250 miljoen euro in wetenschap en onderzoek. Daarboven wordt eenmalig honderd miljoen euro uitgetrokken voor onderzoeksinfrastructuur. De genoemde bestedingen voor 2019 maken hier onderdeel van uit.

Gender Summit en supercomputer

In een aanvullende infographic stelt de minister ook het belang van het vasthouden van talent vast. Nederland moet zowel een kweekvijver als een haven voor talent zijn. Ook zijn er plannen voor een meer diverse samenstelling van de onderzoekswereld, Nederland organiseert in 2019 een evenement voor meer diversiteit: Gender Summit.

Projecten en uitgaven die worden genoemd zijn: Nieuwe digitale onderzoeksinfrastructuur (twintig miljoen euro per jaar, met als prioriteit een supercomputer), Sectorplannen voor bèta- en techniekonderzoek en Sociale- en geesteswetenschappen (oplopend tot zeventig miljoen euro vanaf 2020 én het uitbreiden van praktijkgericht onderzoek (oplopend tot vijfentwintig miljoen vanaf 2020).

Er wordt vier miljoen euro uitgetrokken voor communicatie voor een dialoog met de samenleving over investeringen in wetenschap, daarvan komt drie miljoen uit NWA-gelden.

Meer over

HPC

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Pijl naar rechts icoon

    osapiens

    Hoe Solo midocean van duurzaamheidsregels een groeikans maakt (Osapiens)
    Pijl naar rechts icoon

    AI Flitsmeester

    Interactieve flitskaarten (AI Flitsmeester)
    Pijl naar rechts icoon

    AgentsLab

    AgentsLab
    Pijl naar rechts icoon

    Genesys

    Genesys Cloud Agentic Virtual Agent powered by LAMs (Genesys Cloud)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    DeepL
    Data & AI

    Duitse DeepL stapt over naar AWS

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Equinix maakt scholieren warm voor datacenters, Paul Brainerd overleden (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    ASML sleept megadeal SK Hynix binnen

    Cloud & Infrastructuur

    Dertig jaar na de eerste robuuste CF-25 is er de Panasonic Toughbook 56  

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: AP helpt bij medische data in cloud, Europol haalt bezem door darkweb (en meer)

    deal ceo
    Cloud & Infrastructuur

    Als eerste lokale Benelux-partner officieel erkend door Anthropic

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs